captcha image

A password will be e-mailed to you.

Ściana zieleni

Biura, szczelnie zamknięte domy – to w nich spędzamy większość czasu. Tymczasem okazuje się, że powietrze w takich miejscach może być nawet 2-5 razy bardziej zanieczyszczone, niż na zewnątrz. Stosujemy więc filtry i klimatyzacje, które (jeśli nie są regularnie czyszczone) same mogą stanowić źródło zanieczyszczeń.

Odpowiedzią na ten problem ma być FreshWall – pomysł fińskich projektantów. Opierając się na badaniach prowadzonych w latach 80. przez NASA stwierdzili oni, że odpowiednio przygotowane rośliny mogą działać lepiej niż większość filtrów. Nie wystarczy jednak rachityczna roślinka na parapecie – tu potrzebna jest ściana zieleni.

Jak ją umieścić we wnętrzu? Ściana to ściana – w pionie. FreshWall to stelaż, w którym osadza się mnóstwo doniczek z roślinami. Doniczki wkładamy poziomo, rośliny same kierują się ku górze. Zamiast gleby wykorzystywane jest sztuczne podłoże, w którym rozwijają się bakterie wspomagające oczyszczanie powietrza. Automatyczny system wietrzy i nawadnia korzenie. Jak zapewniają twórcy FreshWall dzięki temu każda z roślin oczyszcza powietrze nawet 100 razy skuteczniej, niż tradycyjnie hodowana.

FreshWall to na razie projekt, na który zbierane są pieniądze w serwisie crowdfundingowym Indiegogo. Warto wspomóc pomysł, bo wygląda naprawdę ciekawie: www.indiegogo.com/freshwall

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Nie ma więcej wpisów
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x