captcha image

A password will be e-mailed to you.

Według sztucznej inteligencji, jeśli ktoś uprawia prestiżowy zawód, to zazwyczaj jest to mężczyzna.

Badacze z Akademii Leona Koźmińskiego – dr Anna Górska i prof. Dariusz Jemielniak – zlecili dziewięciu popularnym generatorom obrazów opartym na AI zadanie wygenerowania wizerunków osób takich jak: prawnik, lekarz, inżynier i naukowiec (są to prestiżowe zawody wg Global Teacher Status Index 2018). Naukowcy opisali to zadanie w języku angielskim, aby zachować pełną neutralność płciową. Jak się jednak okazało, wyniki nie były płciowo neutralne.  

Wykorzystano następujące generatory obrazów AI: Dall-E 2, Crayion, Midjourney, Wombo, Hotpot.AI, NeuralBlender, Hypnogram, HugginFace, StarryAI.

W sumie AI wygenerowała 99 grafik. Mężczyźni byli reprezentowani na 76 proc. z nich, a kobiety jedynie na 8 proc.

Kiedy z analizy wykluczono postacie „nieludzkie” i „dwuznaczne”, dystans pomiędzy reprezentacją obu płci jeszcze się zwiększył – do 91 proc. na korzyść mężczyzn. 

Na obrazku widzicie to, co jeden z moich ulubionych generatorów AI, Midjourney, stworzył, kiedy wpisałam mu prompt: “doctor, engineer, lawyer, scientist”. Poniżej znajdziecie wszystkie cztery obrazki wygenerowane za pierwszym razem na to hasło – i zero kobiet.

Co ciekawe, najmniejszą reprezentację kobiet zaobserwowano wśród lekarzy – zaledwie 7 proc. Tymczasem według danych OECD (2021) kobiety w niewirtualnym świecie stanowią niemal połowę osób pracujących w tym zawodzie. Z kolei w Polsce – jak podaje Biuletyn Statystyczny – lekarki stanowią niemal 60 proc. uprawnionych do wykonywania tego zawodu.  

Z ciekawości sprawdziłam, jak wygląda reprezentacja obu płci w innych prestiżowych zawodach. Wśród prawników – radców prawnych i adwokatów – kobiety stanowią w Polsce 51 proc. (dane za 2018). Wśród naukowców i inżynierów –  od niespełna 40 proc. w przemyśle do 64 proc. w branży usługowej (Eurostat 2022).

Ale rzeczywistość sobie, a internet sobie. Wcześniejsze analizy algorytmów wyszukiwania obrazów Google wykazały, że kobiety były niedostatecznie reprezentowane na zdjęciach przedstawicieli takich stanowisk jak dyrektor generalny, programista i biolog, zaś nadreprezentowane na gorzej płatnych stanowiskach, takich jak pielęgniarz i nauczyciel w szkole podstawowej. 

W badaniach naukowców z Akademii Koźmińskiego siedem z dziewięciu generatorów AI generowało głównie obrazy postrzegane jako ludzkie. Hypnogram i StarryAI odbiegały od normy, a ich wizualizacje zawodów były często postrzegane jako nieludzkie i/lub niejednoznaczne. Jedynym generatorem sztucznej inteligencji, który prezentował więcej kobiet niż mężczyzn, był HotPotAI – z udziałem kobiet na poziomie 67 proc. Większość pozostałych generatorów prezentowała mężczyzn na ponad trzech czwartych wszystkich wizualizacji, jeśli weźmiemy pod uwagę jedynie odpowiedzi identyfikowane jako męskie lub żeńskie.

Wszystkie cztery obrazki wygenerowane przez Midjourney na hasło doctor, engineer, lawyer, scientist”.

Skąd u AI uprzedzenia ze względu na płeć?

Oczywiście trzeba podkreślić, że generatory obrazów AI nie biorą z sufitu nadreprezentacji mężczyzn w prestiżowych zawodach. 

Po pierwsze, czerpią wzorce z internetowych zasobów wytwarzanych przez ludzkość. Badacze z Akademii Koźmińskiego wskazują, że narzędzia AI wykorzystują głównie zachodnie bazy, w tym np. magazyny, seriale i książki, w których stereotypy płciowe są mocno utrwalone, a więc istnieje tam nadreprezentacja starszych białych mężczyzn ukazywanych jako specjalistów. 

Ponadto, zdaniem naukowców, twórcy algorytmów, czyli programiści, importują różnorodne wartości do AI, a niektóre z nich najprawdopodobniej nieświadomie wspierają seksizm. Zdominowana przez mężczyzn branża programistów jest mało inkluzywna, co odzwierciedlają w jakimś stopniu algorytmy.

Dr Górska podkreśla, że generowane przez sztuczną inteligencję obrazy wpływają na postrzeganie opinii publicznej i rzeczywistość społeczną. Prowadzi to do normalizacji stereotypowych poglądów i wzmacniania istniejących nierówności płciowych.

Powszechne przekonanie, że algorytmy i sztuczna inteligencja są z natury obiektywne, jest błędne. Technologia zawsze odzwierciedlała uprzedzenia i stereotypy, bo bazy danych optymalizują i wdrażają ludzie

– mówi dr Górska.

Źródło


Nie jesteśmy portalem. To blog tworzony przez dwie osoby – Olę i Piotra (a ten tekst napisałam ja, czyli Ola). Jeśli mój tekst Ci się spodobał, do czegoś się przydał lub coś wyjaśnił – to świetnie. Wkładamy w nasze materiały dużo pracy, starając się, by były rzetelne i zrozumiałe. Jeśli chcesz, możesz w zamian podarować nam wirtualną kawę. Będzie nam bardzo miło. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Nie ma więcej wpisów