captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Plamy słoneczne. AR 2192 widoczna po środku tarczy. Fot. SOHO/NASA

Plamy słoneczne. AR 2192 widoczna po środku tarczy. Fot. SOHO/NASA

To nie przypadek, że publikujemy tę informację właśnie teraz. Zachód słońca to najlepszy czas na obserwację tego, co właśnie dzieje się na Słońcu. A dzieje się coś bardzo dużego. Ba, największego od początku tego cyklu słonecznego czyli od 2008 roku.

Ogromna plama słoneczna AR 2192 właśnie paraduje przez środek tarczy słonecznej. Ma już rozmiar większy od Jowisza i łatwo dostrzec ją gołym okiem z Ziemi. Ale UWAGA! Nie wpatrujmy się w Słońce bez odpowiedniego zabezpieczenia! Jedyny bezpieczny moment to właśnie zachód Słońca. W innym czasie trzeba użyć odpowiedniego filtra – najlepiej specjalistycznego, do kupienia w sklepach  teleskopami. Działa też nieźle metoda rzutowania obrazu na kartkę – kierujemy w stronę Słońca lornetkę ale NIE PATRZYMY w okular. Zamiast tego podstawiamy pod niego kartkę i odsuwamy ją tak, by powstał na niej obraz gwiazdy. W żadnym wypadku nie patrzymy na Słońce przez teleskop czy lornetkę bez odpowiednich, specjalnych filtrów.

Wystarczy ostrzeżeń. Co jeszcze warto wiedzieć o ogromnej plamie? Obracające się Słońce ukazało ją na swojej krawędzi 17 października. Od tego czasu stale rosła, choć dziś wydaje się już hamować. Obecnie ma rozmiar około 8339.3 mln km2. Przekroczyła już środek tarczy i przez przyszły tydzień będzie zmierzała ku krawędzi tarczy słonecznej.

AR 2192 to w rzeczywistości cała grupa plam tworzących ciemny obszar na powierzchni Słońca. W tym obszarze pole magnetyczne ma większe natężenie, a temperatura jest niższa niż w otoczeniu. Plamy słoneczne przez swoje niestabilne pole magnetyczne mają tendencję do tworzenia rozbłysków o bardzo dużej sile. AR 2192 wygenerowała ich już kilka, jednak w czasie, gdy skierowana była ku Ziemi zachowywała się spokojnie.

Nie ma więcej wpisów