captcha image

A password will be e-mailed to you.

Być może trafiliście na tekst, który od wczoraj zyskał sporą popularność w internecie. Serwis “Twoja Pogoda” zamieścił niepodpisany przez autora tekst pod tytułem “Histeria z powodu smogu. Kto ją wywołuje i dlaczego?”*. Gdy przeczytałem go, uderzyła mnie skala manipulacji zastosowana w tym materiale.

Już na początku tekstu padają słowa, które mają nastawić czytelnika w odpowiedni sposób i przyciągnąć jego uwagę. Czytamy, że “w Polsce mamy prawdziwą psychozę związaną ze smogiem”. Że jest ona podsycana “przez niektóre media i organizacje pozarządowe, czerpiące z tego zyski i realizujące swe cele”. I wreszcie, że “sieją panikę”. Czyli już wiadomo, że to forma spisku, a przynajmniej zmowy.

Dalej autor/ka stosuje sprytny zabieg, przekierowując naszą uwagę na problem, który jest wobec zagadnienia samego smogu marginalny. Pyta mianowicie: “Jak to się stało, że tej zimy nagle pojawił się morderczy smog, a wcześniej go nie było?” i oskarża “Fałszywe są więc nagłaśniane przez niektóre media informacje, że takiego smogu jeszcze w Polsce nie było”. Pada więc sugestia, że wspomniane “niektóre media i organizacje” wmawiają nam, że problem smogu pojawił się nagle.

Przejrzałem więc 25 tekstów na temat smogu, które pojawiają się na pierwszych stronach wyników Google’a przy wyszukiwaniu haseł “smog w Polsce”, “zagrożenie smogiem”, “smog co to jest”. Tylko w dwóch pojawiły się sugestie, że obecne zanieczyszczenie jest czymś nowym i jego poziom przewyższa to, co działo się wcześniej. Czyli spora część tekstu poświęcona jest obalaniu tezy, którą autor/ka wymyślił sam i dzielnie z nią walczy.

Później pojawia się fragment zatytułowany “Walka z polskim węglem”. Jak można się spodziewać mamy tu oskarżenia o antypolskość i próbę zdemaskowania kolejnego spisku: “Zbiorowa histeria nie wzięła się znikąd. Została opracowana przez niektóre organizacje pozarządowe, a następnie rozsiewana przez sprzyjające im media”. Opracowana, a więc wszystko jest zaplanowane. Chodzi o to, by zarobić na histerii. Dalej pojawiają się “kraje zachodniej Europy”, którym nie w smak polski węgiel. Czyli wątek zagranicznego wpływu na media i organizacje. Tu wypada przypomnieć, że gdyby faktycznie Polacy palili polskim węglem, to problem smogu byłby znacznie mniejszy. Tymczasem palą najtańszymi paliwami w rodzaju miału węglowego, a przede wszystkim spalają śmiecie. To właśnie spalanie plastiku, lakierowanego drewna czy farb powoduje emisje m.in. dioksyn i toksycznych gazów. Problemem jest też wilgotne, źle przechowywane drewno – doskonałe źródło drobnych pyłów. Jeśli już ktoś chce łączyć kwestię smogu z patriotyzmem, to niech pali węglem wysokiej jakości.

Dalej pojawia się kolejne oskarżenie pod adresem “organizacji ekologicznych”, które chcą uderzyć w Polskę “donosem” do Komisji Europejskiej, co może nasz kraj narazić na ogromne koszty.

I na koniec śródtytuł, który ma pokazać, jak jest naprawdę. Czytamy: “Smogu nie trzeba się obawiać”. Autor/ka mówi, że pomiary są niewiarygodne, a “o wiele poważniejsze dla naszego zdrowia jest palenie papierosów oraz przebywanie w pobliżu osób wydychających w naszym kierunku dymek”.  Ten argument przywołany przez polskie władze oznacza mniej więcej tyle, co “skoro jest już jeden problem, to znaczy, że nie ma już innych”.

No właśnie. Jak jest naprawdę?

To teraz czas na moje podsumowanie. Zgadzam się, że liczba informacji na temat smogu, jakie pojawiły się w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, jest ogromna. Poza rzeczowymi tekstami pojawiło się trochę (choć i tak niewiele) materiałów zawierających błędy i przeinaczenia. Wiele serwisów korzysta z popularności tematów, by ściągnąć do siebie czytelników.

Czy to wszystko oznacza, że problemu nie ma, a smogu nie trzeba się obawiać? Nie. Według szacunków rocznie około 44 000 osób umiera w Polsce na choroby, do których przyczynia się wysokie zanieczyszczenie powietrza. Problem jest. I to od dawna – najgorzej było pod koniec lat 80., ale dziś nadal jest źle. Fakt, że wcześniej nie było o czymś mowy, nie znaczy, że to coś nie jest problemem. Dziś jest więcej możliwości uzyskania informacji o jakości powietrza i ludzie z tego korzystają. Przekroczenia norm (nawet tych polskich, które są łagodniejsze od europejskich) są zimą bardzo częste.  Więcej na ten temat przeczytacie tu.

Lepiej jest wiedzieć, kiedy powietrze jest w niebezpiecznym stopniu zanieczyszczone i unikać tego dnia spacerów czy wychodzenia z dzieckiem na plac zabaw. Sensownym (choć dla niektórych dziwacznym) rozwiązaniem jest stosowanie dobrej maski. Piszemy o tym tu: “Smog – jak się chronić, co robić? Naukowe spojrzenie”.

Podsumowując – tekst, który udaje zdroworozsądkowe spojrzenie na temat, tak naprawdę jest manipulacją odwołującą się do tych wątków, które najlepiej rozchodzą się w sieci. Mamy więc teorię spiskową, oskarżenie o działanie antypolskie, przekupne media oraz chciwe organizacje pozarządowe. Wszystko po to, by ściągnąć użytkowników, którzy klikając, napędzą ruch i zapewnią odsłony reklam (na stronie jest ich osiem).

*nie zachęcamy do napędzania ruchu temu tekstowi, ale trzeba jednak do niego zalinkować: http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/116724,histeria-z-powodu-smogu-kto-ja-wywoluje-i-dlaczego

 

 

 

Czego u nas szukaliście?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

64 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kaczka118
kaczka118
6 lat temu

zgadzam się, nawet napisałem komentarz na twojejpogodzie, zarzucając autorowi brak logiki…ale go nie zamieścili….

Marek
Marek
Reply to  kaczka118
6 lat temu

Ja tak samo 🙂

Patryk
Patryk
6 lat temu

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Patryk
6 lat temu

Jaśkowski. Specjalista od niczego.

zaciekawiony
zaciekawiony
Reply to  Crazy Nauka
6 lat temu

…do niczego

Trochę szacunku
Trochę szacunku
6 lat temu

Piotrze Stanisławki TP jest na rynku od 15 lat i chyba lepiej od Ciebie znają się na tym fachu. Więc miej trochę pokory oraz szacunku i nie zabieraj głosu w sprawie, o której nie ma żadnego pojęcia.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Trochę szacunku
6 lat temu

Anonimie! Bycie “na rynku” od dawna nie sprawia, ze ma się rację.
Czemu sądzisz, że “nie mam żadnego pojęcia”? 🙂

polka
polka
Reply to  Crazy Nauka
6 lat temu

Ja mysle , ze szkoda czasu na dyskusje z “anonimem” , bo to jest zawziety adept “teorii spiskowych ” a z takimi to nie ma co dyskutowac oni wiedza najlepiej i juz . Ciekawe , gdzie on mieszka , ze taki madry , moze by podyskutowal troche z ludzmi , ktorzy mieszkaja w Zabrzu albo Rybniku i im wciskal ten kit o “teorii spiskowej smogu” . Jeszcze dodam , ze alert smogow wy Europie zachodniej to poziom PM10 przekraczajacy 80 , w Polsce 330 .

nmnm
nmnm
Reply to  Trochę szacunku
6 lat temu

WHO rozpoczęło działalność w 1948, a wskazuje na ogromną szkodliwość zanieczyszczonego powietrza na ludzi.

Aegis Maelstrom
Aegis Maelstrom
Reply to  Trochę szacunku
6 lat temu

Amatorzy. Magazyn Wróżka jest na rynku od 1993, MUSIMY MU ZAUFAĆ!!!111

polka
polka
Reply to  Trochę szacunku
6 lat temu

Argument na poziomie dziecka z podstawowki a nawet przedszkola , naprawde smiechu warte ! Wierzysz w to TP jak w obraz w kosciele , jak TP napisze , ze jutro bedzie koniec swiata i lepiej sie juz dzisiaj powiesic to pewnie zaraz polecisz po sznurek ?

Trochę szacunku
Trochę szacunku
6 lat temu

Tak jak pisze TwojaPogoda to tylko kolejna histeria medów. Tutaj dowód: http://i.imgur.com/SXBZi7I.jpg

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Trochę szacunku
6 lat temu

Anonimie! Też umiem korzystać z Google Trends. I czego dowodzi ten wykres?

Trochę szacunku
Trochę szacunku
Reply to  Crazy Nauka
6 lat temu

Dowodzi tego, że to chwilowa histeria mediów, które współpracują z lobby proekologicznym a nawet Rosjanami, bo oni usiłują zniszczyć nasz przemysł węglowy aby sprzedawać nam swój gaz i Niemcami którzy nie chcą aby Polska była niezależna energetycznie i chcą sprzedawać nam swoje technologie OZE. Pomyśl trochę. Tu jest dużo polityki i nie powinno być Twojego widzimisię.

nmnm
nmnm
Reply to  Trochę szacunku
6 lat temu

Wyciąganie pochopnych wniosków, iluzja korelacji, wybieranie wisienek, chłopski rozum, teoria spiskowa – typowa manipulacja

Cozzie
Cozzie
Reply to  Trochę szacunku
6 lat temu

Ponad 40.000 osób umierających co roku z powodu smogu to też tylko “histeria”?

Zbykobyl
Zbykobyl
Reply to  Cozzie
6 lat temu

“44 000 osób umiera w Polsce na choroby, do których przyczynia się wysokie zanieczyszczenie powietrza” =/= “Ponad 40.000 osób umierających co roku z powodu smogu” Jeśli rozmawiamy na jakiś temat, szczególnie obalając manipulacje, to może warto nie naginać faktów w przeciwną stronę. Problem smogu w Polsce istnieje, istnieje od dawna, nie można tego bagatelizować, ale z drugiej strony-osoby które palą śmieciami, robią to zwykle umyślnie, wydawanie 20mln zł z publicznej kasy na doradztwo(vide projekt z Małopolski), nie pomoże, tak samo jak wymiana pieców na gazowe, dla osób które palą najtańszym miałem (bo palą nim, bo nie stać ich na nic… Czytaj więcej »

kim
kim
Reply to  Trochę szacunku
6 lat temu

a nie pomyślałeś że obie te rzeczy są powiązane? że to nie histeria mediów, tylko prawdziwy problem, a to że też chcą zniszczyc przemysł węglowy również jest prawdą? Jedno nie wyklucza drugiego. Trochę śmieszne, że zachód tyle dziesiątek lat smrodził tym co2, a teraz umywa ręce bo się nachapał na tym.

Kuba
Kuba
Reply to  Trochę szacunku
6 lat temu

No tak, złe media opozycyjne wraz z organizacjami ekologicznymi i państwami zachodniej Europy przeciwko naszej biednej Polsce. Dorzuciłeś do tego jeszcze Rosjan, którzy też są umaczani w spisek. To jeszcze dorzucić gejów i Żydów, którzy w antypolskim spisku też gdzieś tam powinni się pojawić – i mamy komplet.

zaciekawiony
zaciekawiony
Reply to  Trochę szacunku
6 lat temu

Ilość wyszukiwań na temat grypy wzrasta w sezonie grypowym.

Czy to znaczy że sezon grypowy to wymysł mediów?

Momek
Momek
6 lat temu

Autor obalił TP i narzucił czytelnikom swoją wizję. Nazwa serwisu crazy nauka oddaje komedię tego newsa

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Momek
6 lat temu

A poza wyśmienitym dowcipem masz jakieś rzeczowe zarzuty?

nmnm
nmnm
Reply to  Momek
6 lat temu

Stanowisko konsensusu naukowego to NIE JEST OPINIA!

Piotrek
Piotrek
6 lat temu

Żeby przeczytać artykuł i nie napędzać im ruchu można wykorzystać cache Google 🙂
http://bit.ly/2lYHFUh

Zbyszek Matuszewski
Zbyszek Matuszewski
6 lat temu

Najzabawniejsze jest to, że moderatorzy strony TP przepuszczają komentarze z bzdurami o chemtrails itp., ale nie puszczają prawie wcale komentarzy nie zgadzających się z artykułem. Mój komentarz także został zablokowany. Ja u nich pogody już nie sprawdzę – bo skoro artykuły i moderatorów mają w najlepszym razie oderwanych od rzeczywistości to pewnie prognozy też.

ARyg
ARyg
Reply to  Zbyszek Matuszewski
6 lat temu

już kiedyś mieli artykuł o smogu, pod ktorym hulali dosłownie SAMI ZWOLENNICY CHEMTRAILS
– ktoś się tam porządnie odkleił od rzeczywistości 😉

zaciekawiony
zaciekawiony
Reply to  Zbyszek Matuszewski
6 lat temu

To u nich norma. Jeśli masz jakiekolewiek zastrzeżenia a nawet tylko inne zdanie, moderacja komentarza nie przepuszcza. Nie możliwa jest polemika, możesz tylko napisać pochwałę lub coś nie na temat.

Parę razy miałem taką sytuację – zauważam w ich artykule pomyłkę lub błąd, piszę o tym w komentarzu. Po pewnym czasie widzę że błąd został poprawiony ale komentarz się nie ukazał…

Xawery
Xawery
6 lat temu

Faktem, jednak, jest, że tej zimy nagle strasznie wszyscy zaczęli interesować się smogiem. Smog bywał zeszłej zimy, 10, 15, 30 lat temu ale nigdy nie było to tak szumnie głoszone w mediach. Czy to faktycznie walka z polskim węglem (i antypolskość dopowiedziana przez autora Crazy nauka) nie wiem. Moim zdaniem smog powoduje nie tyle spalanie węgla co spalanie czego popadnie i to jest pierwszy problem. Drugi to taki, ze wielu ludzi ogrzewa domy tańszymi, prostymi piecami, które nie dopalają dobrze paliw i stąd sporo stałych zanieczyszczeń ulatuje z komina. Analogicznie jak w starym, zużytym dieslu gdzie słabe dopalanie mieszanki powoduje… Czytaj więcej »

Zbyszek Matuszewski
Zbyszek Matuszewski
Reply to  Xawery
6 lat temu

“Ten argument przywołany przez polskie władze […]” – ja rozumiem to tak, że polskie władze lubią powoływać się na tego typu argument w dyskusjach nad problemami z którym sobie nie radzą lub których nie mają ochoty rozwiązywać.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Xawery
6 lat temu

Min. Radziwiłł posłużył się dokładnie tym argumentem w swojej wypowiedzi na temat smogu.

Xawery
Xawery
Reply to  Crazy Nauka
6 lat temu

Nie miałem okazji tego słuchać.

Szymek
Szymek
Reply to  Crazy Nauka
6 lat temu

Autor z CN widać że z opozycji (przeciwny rządowi) atakuje politycznie twojapogoda za to że mówią prawdę hahaha

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Szymek
6 lat temu

Politycznie? O RLY? Smog to zasluga zarówno PO, PiS jak i poprzednich władz. Myśl zamiast szufladkować.

Emily
Emily
Reply to  Crazy Nauka
6 lat temu

Smog to wina nas Wszystkich a nie żadnego PO, PiS czy poprzednich rządów!!! Nie dbamy o środowisko naturalne od stuleci a teraz nagle się obudziliśmy, bo przyroda nam się odwdzięcza? Daje nam znak, że ma dość i może czas się przebudzić i zacząć każdy od siebie!

Aegis Maelstrom
Aegis Maelstrom
Reply to  Szymek
6 lat temu

Szymon jak widać jest idiotą. Takim zwykłym przygłupem kochającym rząd i mającym dostęp do Internetu. Co to mówi o ludziach popierających ten rząd, poza tym, że im podłączono Internet? 😀

nmnm
nmnm
Reply to  Szymek
6 lat temu

Nie zgadzam się ze stanowiskiem współczesnej nauki, bo tak każe PIS. Logiczne…

zaciekawiony
zaciekawiony
Reply to  Xawery
6 lat temu

Kiedyś o smogu pisały media lokalne. Robiłem ostatnio małą kwerendę – media na śląsku piszą o nim od 1990, rybnicki program wymiany pieców zaczęto wprowadzać pod koniec lat 90. Od kilku lat na smog narzekały media w Krakowie. Teraz po prostu zajęły się tym media ogólnopolskie.

Remek Hetman
Remek Hetman
6 lat temu

Mało kto wie że palenie w piecach samym drewnem jest groźniejsze dla środowiska niż właściwe palenie drewnem z podkładem węglowym. Węgiel spala się w wyższej temperaturze dzięki czemu dochodzi do całkowitego spalania ciał stałych – oczywiście tylko w przypadku gdy węglem pali się we właściwy sposób, czyli spalanie od góry w większości pieców kaflowych przystosowanych do górnego spalania. Przepisy o prawidłowym spalaniu węgla które obowiązywały jeszcze w latach 20 XX wieku zostały zapomniane, a edukacja na ten temat praktycznie zanikła. Jeśli chcemy się pozbyć smogu z większych miast naszego kraju w pierwszej kolejności powinniśmy zacząć od edukacji. zainteresowanych tematem polecam… Czytaj więcej »

Marcin Nowak
Marcin Nowak
6 lat temu

Muszę przyznać, że sam po przeczytaniu tekstu zacząłem (delikatnie) powątpiewać i mieć wątpliwości. Szczerze to tylko z uwagi na prestiż tego serwisu, ponieważ moim zdaniem jest największym i najważniejszym serwisem pogodowym w Polsce i ma bardzo dużo ciekawych artykułów o klimacie – ogólnie. Niemniej, doczytałem do końca i ku mojemu zaskoczeniu nie znalazłem podpisu z imienia i nazwiska autora i moje wątpliwości już zmalały, bo takie zagranie mocno szarga na wiarygodności tekstu.

PRAWDZIWY POLAK
PRAWDZIWY POLAK
6 lat temu

Dlaczego gdy żadziła PO nie było smogu a teras jest nagle ?

Cozzie
Cozzie
Reply to  PRAWDZIWY POLAK
6 lat temu

To, że nie słyszałeś o smogu nie znaczy, że go nie było.

W Krakowie każdy o nim wie od 8 lat.

PRAWDZIWY POLAK
PRAWDZIWY POLAK
Reply to  Cozzie
6 lat temu


i tyle w temacie “smoka”

Cozzie
Cozzie
Reply to  PRAWDZIWY POLAK
6 lat temu

Przecież ten pan nie ma pojęcia o czym mówi. Z nim możesz porozmawiać o patologiach polskiego kościoła katolickiego na tym się zna, ale nie o kwestii powietrza.

Władysław Sadowski
Władysław Sadowski
6 lat temu

Ja w tym widzę ten sam niebezpieczny mechanizm który napędza ruchy antyszczepionkowe. Znaczy skoro dawniej nie diagnozowano tak dokładnie autyzmu i wielu chorób to znaczy ze ich nie było. I tak samo ze smogiem, skoro dawniej nie było takich i tylu danych to znaczy że smogu nie było. Smutne i przykre, bo to najbardziej niedorzeczne myślenie jakie może być. Skoro nie wiedzieliśmy o jakimś problemie albo nie potrafiliśmy go zdiagnozować to znaczy że go nie było. Tak więc postęp w diagnozie i badaniu wielu zjawisk działa wedle tego tylko na niekorzyść. To że łatwiej i szybciej diagnozuje się problemy i… Czytaj więcej »

Andrzej Zimoch
Andrzej Zimoch
Reply to  Władysław Sadowski
6 lat temu

Zbieramy żniwo jakości edukacji w Polsce. Jeżeli rodzice nie zaszczepią u dzieci mechanizmów filtrowania informacji, sprawdzania źródeł i logiki, szkoła ich tego nie nauczy. Innym czynnikiem jest to że świat nauki poszedł na tyle daleko w większości dziedzin, że ciężko czasem coś zrozumieć “Kowalskiemu”, bo nie jest ekspertem (i najczęściej jest zbyt leniwy by sam się doedukować). Gdy słyszy o problemach medycznych, technicznych etc. i ma zaoferowaną pracę naukową na ten temat kontra “wziąć to na chłopski rozum”, oczywistym jest co wybierze. Myślę, że wstawienie od podstawówki choćby 2h/miesiąc logiki/etyki poprawiło by ten stan. Może mniej osób byłoby podatnych na… Czytaj więcej »

Marta Czarnocka-Cieciura
Marta Czarnocka-Cieciura
6 lat temu

Jeśli chcecie zalinkować krytykowany tekst ale nie podbijać jego pozycji w wyszukiwarkach można użyć https://donotlink.it/

Tomek
Tomek
6 lat temu

A mnie w tym artykule zadziwiło stwierdzenie Autora, że Polacy zamiast palić polski węgiel to “palą najtańszymi paliwami w rodzaju miału węglowego, a przede wszystkim spalają śmiecie” (miał jest automatycznie nie polski? ;)) Skąd taka wiedza? Chciałbym znać źródło tej informacji. Nie znam się zbytnio na wartości energetycznej ” plastiku, lakierowanego drewna czy farb”, butelek, papieru, wszelkiej maści odpadów, ale wydaje mi się, że na ogrzanie jednego mieszkania czy domu przez miesiąc trzeba tego na prawdę sporo. Sam palę węglem i drzewem i nie wyobrażam sobie, żebym był w stanie wyprodukować taką ilość śmieci, żeby głównie nimi ogrzewać dom. Ktoś… Czytaj więcej »

Wojtek Olszewski
Wojtek Olszewski
6 lat temu

Panie, Piotrze używa Pan dość niefortunnego sformułowania w zdaniach o “polskim węglu”: “Tu wypada przypomnieć, że gdyby faktycznie Polacy palili polskim węglem, to problem smogu byłby znacznie mniejszy. Tymczasem palą najtańszymi paliwami w rodzaju miału węglowego, a przede wszystkim spalają śmiecie.” Stawianie “miału i śmieci” w opozycji do “polskiego węgla” może u czytelnika wywołać wrażenie, że te śmieci oraz miał już polskie nie są i że w tym tkwi treść zdania. Najlepiej byłoby chyba wyrzucić (jakkolwiek strasznie by to nie brzmiało) tę “Polskość” z pierwszego zdania, aby jasne było, że chodzi o zestawienie – węgiel kontra miał/śmieci, a nie polskie… Czytaj więcej »

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Wojtek Olszewski
6 lat temu

Dziękuję za tę uwagę. Określenia “polski” użyłem celowo. Ta odrobina sarkazmu to nawiązanie do wątku pseudopatriotycznego w omawianym tekście.

Wojtek Olszewski
Wojtek Olszewski
Reply to  Crazy Nauka
6 lat temu

Ależ jak najbardziej rozumiem, dlaczego pada ono w tekście, po prostu w tym konkretnym zdaniu może trochę zaciemniać sens tegoż zdania. Zdawać się czytelnikowi może, że warunkiem poprzedzającym “gdybanie” jest tu “polskość”, a nie “węglowość” węgla.

tadeusz
tadeusz
Reply to  Wojtek Olszewski
6 lat temu

Zapytam ile kg smieci może spalac jakiś xsinski ?wegiel i drewno to podstawowe nośniki energii przeciętnego xsinskiego.Problem polega na spalaniu w wysokiej temp a nie wytlewaniu czegos tam w niskiej temp paleniska w piecu domowym,gdzie ogranicza się dostep powietrza/tlenu do paleniska. Zatem mamy w każdym palenisku prawie sucha destylacje mat poddanego spalaniu co przekłada się na tworzenie wielu zwiazkow chem w tym trucizn i rakotwórczych,ktore wylatują przez komin i roznoszone sa w powietrzu wieksza czesc opada i przy lekkim podmuchu wiatru unoszona jest i taka zawiesina oddychamy.Z chemicznego punktu widzenia spalanie to utlenianie zatem każdy mat palny w odpowiednio wysokiej… Czytaj więcej »

BorysO2
BorysO2
6 lat temu

Na wstępie napisze, że mieszkam w miejscowości obok Krakowie a pracuje w mieście. Problem zanieczyszczenia powietrza dotyka mnie osobiście ale …

“Według szacunków rocznie około 44 000 osób umiera w Polsce na choroby, do których przyczynia się wysokie zanieczyszczenie powietrza.”
Błagam tylko nie tego typu dowody bo one są o kant dupy… Kto sprawdził środowisko w którym żyła osoba? Może jego zakład pracy nie przestrzegał BHP, może w domu warunki środowiskowe doprowadziły do nieszczęścia. Może ta osoba paliła papierosy, może żyła nad morzem ale w złych warunkach pracy, może może może.

PS: Przyczyniać się nie jest synonimem wywoływać…

lavinka
lavinka
6 lat temu

„w Polsce mamy prawdziwą psychozę związaną ze smogiem” – oczywiście że tak. Problem smogu jest co roku, od lat 60 mniej więcej. Od lat 90 smog jest coraz mniejszy. Tak, coraz mniejszy. Teraz mieliśmy mroźniejszą zimę, ale normy były przekraczane standardowo, jak co roku. Mroz się skończyły, smog “prawie” zniknął. Przypadek? Ani trochę. Na początku media chciały zrzucić wszystko na samochody. Nie udało się, bo ludzie zainstalowali sobie sławną apkę i było gołym okiem widać, że najgorzej jest nocami, kiedy ludzie odpalają piece, a nie w ciągu dnia, kiedy jest ruch aut. Histeria się przetoczyła, brawo, już nikt smogu nie… Czytaj więcej »

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  lavinka
6 lat temu

Ale przecież właśnie piszemy o tym, że smog NIE jest winą tylko obecnej władzy. Oraz że kiedyś było więcej smogu. Czy czytałaś tekst zanim go skomentowałaś?

Justyna Wojtczak
Justyna Wojtczak
6 lat temu

Mój komentarz też nie przeszedł, mimo że pisałam jak można samodzielnie zbudować miernik i przekonać się samemu, jak to jest z tym smogiem. Entuzjastów elektroniki i majsterkowiczów zapraszam na http://smogly.pl

Wojciech Gajdzik
Wojciech Gajdzik
6 lat temu

Nie chcę uogólniać ale u mnie w Rybniku problem smogu, jak i pewnie w wielu innych miastach położonych “2m od kopalni” zaczął gwałtownie narastać dopiero ostatnimi laty. Gdy w 2004 weszliśmy do UE i zniesiono normy na węgiel nie od razu wszyscy dostrzegli “czysty zysk” w postaci kupowania odpadów węglowych do palenia. Ale w tej chwili na moje oko 80-90% domów jest opalanych mułem, flotem albo parszywym węglem ładowanych do kopciuchów. Niestety tego syfu daleko nie opłaca się wozić więc jest za pół darmo sprzedawany u nas na miejscu – kosztem jest oczywiście nasze zdrowie.

Olex
Olex
6 lat temu

No właśnie, że nie wolno linkować do takich artykułów 🙂 W ten sposób wiarygodne i szanowane serwisy przekazują swoją moc SEO spamerskim lub nie godnym zaufania serwisom, więc na przyszłość jeśli musicie to podajcie link do strony ale nie klikalny a najlepiej wcale go nie podawajcie. Niektórzy specjalnie piszą takie artykuły by zdobyć silne linki z New York Times i innych tego typu serwisów przestrzegających przed nimi 🙂 Potem słaby serwis ma większą moc SEO niż duże serwisy działające w uczciwy sposób 🙂 Więc błagam… nie linkujcie do nich, to także wpływa negatywnie na waszą stronę. Za to linkowanie do… Czytaj więcej »

trackback
Smog okiem lekarza - czy wszyscy jesteśmy „palaczami” ? - (nie)zdrowybiznes.pl I Blog I Zdrowie I Biznes
6 lat temu

[…] i powiedziano już bardzo wiele. Niestety bardzo często były to totalne bzdury, na które trzeba odpowiednio reagować.  Jako bloger i lekarz postanowiłem zebrać najistotniejsze fakty i spojrzeć na temat w […]

trackback
Smog okiem lekarza - czy wszyscy jesteśmy „palaczami” ? - Polska - Dyskusja.biz
6 lat temu

[…] i powiedziano już bardzo wiele. Niestety bardzo często były to totalne bzdury, na które trzeba odpowiednio reagować.  Jako bloger i lekarz postanowiłem zebrać najistotniejsze fakty i spojrzeć na temat w […]

Grzegorz | N.Tomyśl
Grzegorz | N.Tomyśl
6 lat temu

A czytacie te bzdury na pseudoblogu Przyroda pogoda i klimat? Tam są dopiero “inteligentne” komentarze 2-3 osób (autora bloga).

wasabi
wasabi
6 lat temu

Smog jest coraz mniejszy. Kiedyś było o wiele gorzej.

Karolina
Karolina
5 lat temu

Ciekawy temat, artykuł mi się podobał, natomiast przydałaby się literatura i linki, zwłaszcza pod tekstem, który stawia sobie za zadanie obalanie mitów w rzetelny, metodyczny sposób. Chętnie zobaczyłabym na przykład te “25 tekstów na temat smogu, które pojawiają się na pierwszych stronach wyników Google’a”.

Nie ma więcej wpisów
64
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: