captcha image

A password will be e-mailed to you.

Czas dojazdu do miast liczony w minutach (jasny żółty) do niemal tygodnia (ciemny fiolet). Źródło: The Malaria Atlas Project, University of Oxford

Na tej fascynującej mapie zobaczycie, w jakich rejonach świata ludzie mają do najbliższego miasta godzinę drogi, a gdzie muszą do niego podróżować nawet ponad 10 dni.

Żyjemy w czasach, w których już ponad 60 proc. ludności świata mieszka w miastach. W naszym rejonie świata miasta są na każdym kroku, tak więc nawet nie zauważamy, jak bardzo ułatwiają dostęp do placówek służby zdrowia, instytucji kultury czy dużych ośrodków akademickich. Tymczasem świat jest pełen kontrastów (wiem, truizm). Proponuję zatem spojrzenie na świat z innego niż europocentryczny punktu widzenia i wycieczkę również w rejony, w których miasta są baaardzo odległym dobrem.

Jak daleko do miasta?

Tę wycieczkę umożliwili nam brytyjscy badacze z Uniwersytetu Oksfordzkiego pracujący w ramach „Malaria Atlas Project”. Globalną mapę dostępności do miast (w znaczeniu “city” – duży ośrodek miejski, a nie “town”) opracowali we współpracy z naukowcami z Google, Wspólnym Centrum Badawczym Unii Europejskiej (JRC) oraz Universiteit Twente w Holandii. Prace nad tym projektem zajęły kilka lat, w czasie których naukowcy zgromadzili ogromną ilość danych z całego świata, a do ich obróbki wykorzystali moce obliczeniowe Google Earth Engine. Zgromadzone dane oddają stan z 2015 roku.

Naukowcy wzięli pod uwagę nie tylko odległości do najbliższych ośrodków miejskich, ale też jakość prowadzących do nich dróg, co również wpływa na czas podróży. W trakcie badań okazało się, że w krajach o wysokim PKB aż 90,7 proc. ludzi mieszka w odległości do godziny drogi od ośrodków miejskich, zaś w krajach o niskim dochodzie na mieszkańca takie osoby stanowią 50,7 proc. społeczeństwa.

Mapę otwórzcie sobie i przestudiujcie w dużej rozdzielczości (możecie skorzystać z opcji pod prawym przyciskiem myszy: “otwórz link w nowej karcie”).

Czas dojazdu do miast liczony w minutach (jasny żółty) do niemal tygodnia (ciemny fiolet). Źródło: The Malaria Atlas Project, University of Oxford

Szczegółowa analiza wykazała też, że w krajach o niskim i średnim dochodzie bliskość miast była skorelowana z wyższym dochodem gospodarstw domowych, wyższym poziomem wykształcenia i lepszym dostępem do opieki zdrowotnej. Co ciekawe, mimo że dostęp do internetu powinien osłabiać związki ludzi z miastami, to jednak mimo to mają oni tendencje do gromadzenia się wokół dużych ośrodków – jak uważa Daniel Weiss z Uniwersytetu Oksfordzkiego, główny autor mapy.

Źródło

1
Dodaj komentarz

avatar
 
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Łukasz Pich Recent comment authors

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Łukasz Pich
Gość
Łukasz Pich

Co uznano za ‘ośrodek miejski’? W różnych państwach miasto jest różnie definiowane – czy wzięto pod uwagę prawa lokalne, czy założono jedną definicję?

Nie ma więcej wpisów