captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

 

O tym, jak bardzo niewystarczające są współczesne baterie (tak, technicznie to akumulatory, ale będziemy się trzymali codziennego nazewnictwa) nie trzeba się długo rozwodzić. Dość, że często smartfon nie wytrzymuje nawet jednego dnia. Co gorsze w wielu telefonach nie da się wymienić baterii, a więc kres jej żywota oznacza koniec telefonu.

Są jednak sposoby, które pozwalają na szybsze ładowanie baterii i dłuższe utrzymanie jej w dobrej kondycji.

  1. Najlepiej ładować urządzenie wyłączone. Dotyczy to zwłaszcza nocy – telefon potrafi sam się „obudzić” by włączyć alarm.
  2. W nocy używaj słabszej ładowarki. Najlepiej takiej, która daje 0,8-1,0 ampera. Baterie dłużej żyją, gdy są ładowane mniejszym prądem. Ładowarki dające 2,1 ampera skracają żywotność baterii.
  3. Ładuj baterię w temperaturze pokojowej – najlepiej poniżej 25 °C, ale na pewno powyżej zera.
  4. Jeśli to możliwe, nie ładuj telefonu do pełna. Bateria ładowana do 85-90 procent znacznie dłużej zachowa dobrą kondycję.
  5. Baterie litowo-jonowe, a więc te, które mają wszystkie współczesne telefony, nie mają efektu pamięci. Doładowywanie w ciągu dnia nie tylko im nie szkodzi, ale wręcz przedłuża życie. Warto pomyśleć o powerbanku, który pozwala na doładowywanie telefonu w dowolnym miejscu.
  6. Jeżeli temperatura telefonu podczas ładowania podnosi się o więcej niż 10 °C, coś jest nie tak. Najpierw zmień ładowarkę – najlepiej użyj tej, którą kupiłeś z telefonem. Jeśli mimo tego urządzenie się grzeje, to znaczy, że bateria już kończy swoje życie. Bezpieczniej jej nie używać.
  7. Jeśli chcesz przechowywać urządzenie nie używając go, naładuj baterię do 40 procent. To bardzo przedłuży jej żywotność. Rozładowana bateria może ulec trwałemu uszkodzeniu.
  8. Jeśli zależy ci na szybkim naładowaniu telefonu, użyj krótkiego kabla o grubych żyłach. Straty prądu będą znacznie mniejsze.
  9. Uważaj z ładowaniem w gorące dni. Wyjmij telefon z pokrowca czy etui, w miarę możliwości ładuj go w chłodnym miejscu.
  10. Uważaj na tanie, byle jakie ładowarki. Proces ładowania baterii litowo-jonowej jest dość skomplikowany. Tanie ładowarki nie uwzględniają charakterystyki takiej baterii. Ich użycie nie tylko skraca żywotność baterii, ale też może powodować, że telefon zgłasza pełne naładowanie, gdy w rzeczywistości bateria nie jest gotowa. Przez to znacznie szybciej będzie się rozładowywała.

źródło

Czego u nas szukaliście?

4 4 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

21 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jatsekku
Jatsekku
6 lat temu

Co do 10 punktu nie byłbym taki pewny. Oczywiście lepiej jest korzystać z dobrych ładowarek ale bardziej ze względów bezpieczeństwa oraz ewentualnej wydajności prądowej. Cały układ nadzorujący ładowanie telefonu umieszczony jest z tego co mi wiadomo wewnątrz niego. Jeżeli można byłoby to potwierdzić celem 100% pewności – to bardzo proszę 🙂

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Jatsekku
6 lat temu

Tę informację zaczerpnęliśmy stąd: http://batteryuniversity.com/learn/article/charging_lithium_ion_batteries
“Some lower-cost consumer chargers may use the simplified “charge-and-run” method that charges a lithium-ion battery in one hour or less without going to the Stage 2 saturation charge. “Ready” appears when the battery reaches the voltage threshold at Stage 1. State-of-charge (SoC) at this point is about 85 percent, a level that may be sufficient for many users.”

deF
deF
Reply to  Crazy Nauka
6 lat temu

To teraz zestawcie to z punktem 4. Czyli najlepiej używać tanich ładowarek 😉

BorysO2
BorysO2
Reply to  Jatsekku
6 lat temu

Zgadza się, współczesne telefony zawierają już układy nadzorujące proces ładowania akumulatora. Zasilacze (“ładowarki”) to tylko przetwornice ~230V na stałe 5V.

Tomasz2D
Tomasz2D
6 lat temu

Przede wszystkim do zasilania sprzętu elektronicznego używamy zasilaczy, a nie ładowarek. Przecież mówimy “Gdzie jest mój zasilacz do laptopa?”, a nie “Gdzie jest moja ładowarka do laptopa?”, a zasada działania w obu przypadkach jest taka sama. Podejrzewam, że ktoś kiedyś gdzieś nieszczęśliwie przetłumaczył w instrukcji obsługi “wall charger” jako ładowarka zamiast zasilacz i tak się to zaczęło. Nieporozumienie to niepotrzebnie miesza ludziom w głowach, stwarzając fałszywy obraz urządzenia jakim jest zasilacz. Otóż zasilacz jest prostym urządzeniem mającym za zadanie podać odpowiedni prąd do układu ładującego, który znajduje się na przykład w telefonie i to ten układ reguluje proces ładowania akumulatora,… Czytaj więcej »

Wyzwoliciel
Wyzwoliciel
Reply to  Tomasz2D
6 lat temu

Za wikipedią: “Zasilacz – urządzenie służące do dopasowania dostępnego napięcia do wymagań zasilanego urządzenia.”. Telefon i laptop są urządzeniem, a baterie już raczej nie (jak ktoś się uprze, to też może tak nazwać), stąd ogólnie rozumiana różnica.

Druga sprawa, zasilacz przede wszystkim podaje odpowiednie napięcie, a prąd jest dobierany w zależności od odbiornika i układu sterującego podawaniem tego prądu, który jak wspomniałeś, może być w telefonie.

Xawery
Xawery
Reply to  Tomasz2D
6 lat temu

Jest to określenie potoczne i skoro tak się przyjęło to nie ma co się bawić w purystę językowego. Mówimy TIR na ciągnik siodłowy z naczepą, tirówka na kobietę lekkich obyczajów realizującą usługi przy drogach, dźwig na żuraw, zwyżka lub wzwyżka na podnośnik montażowy itd, itp. Ładowarka to ładowarka. Ładuje baterię telefonu i ot co. Zasilacz zasila coś (miałem kiedyś kolejkę H0 i do niej zasilacz, który ją zasilał 😉 Mniejsza o to. Nie ma sensu pisanie wywodów przeciw takim niegroźnym nazwom potocznym.

Wyzwoliciel
Wyzwoliciel
6 lat temu

1. Niby dlaczego? Poza krótszym ładowaniem nie ma znaczenia. 2. Jak już radzicie komuś użycie słabszej ładowarki to podkreślcie jeszcze, że tak można robić tylko i wyłącznie przy wyłączonym urządzeniu. Przy włączonym można wyrządzić szkody. Kłóci się to z pkt. 5, w którym zalecacie używanie powerbanków, z których chyba większość ma co najmniej 2.0-2.1A. 4. Kłóci się to z pkt. 10. Jak więc zatem czynić? 7. A czemu do 40% a nie do tych najlepszych 85-90%? Czy 40% jest tak dobre jak wódka i WD-40? 8. Ciekawe jak ktoś ma to rozpoznać bez rozcinania kabla? Rozumiem wakacje itd., ale jak… Czytaj więcej »

Itachi
Itachi
Reply to  Wyzwoliciel
6 lat temu

1. Nie ma jednoczesnego ładowania i rozładowywania baterii, co jest zdrowsze dla ogniw. 2. Nieprawda – nie ma to znacznia, czy urządzenie jest włączone. Najważniejsze, żeby napięcie się zgadzało. 4. Nieprawda. Punkt czwarty mówi, że lepiej nie doładowywać na maksa, tylko skończyć odpowiednio wcześniej. Punkt dziesiąty natomiast przestrzega przed szemranymi ładowarkami, które nie biorą pod uwagę istotnych charakterystyk ogniw litowo-jonowych, przez co kontroler w telefonie może zacząć szaleć i nie podawać prawidłowych informacji o stanie ogniow wskutek ich uszkodzenia. 7. Wynika to z charakterystyki ogniw litowo-jonowych; 40% to wartość orientacyjna – po prost najlepiej jest przechowywać przez długi okres (tygodnie,… Czytaj więcej »

Pogromca
Pogromca
Reply to  Wyzwoliciel
6 lat temu

Wydawało by się, że czepialscy komentatorzy mający przesadnie wysokie mniemanie o swojej wiedzy i inteligencji są na wakacjach. A tu proszę…

Norbert
Norbert
6 lat temu

Czy jeśli mam telefon z quick charge (w moim przypadku OnePlus3 ale nie m to chyba wiekszego znaczenia) to czy mogę go ladować np starą ładowarką od Samsunga 2A i nic się nie stanie tylko będzie się wolniej ładowało (można by to nazwać kompatybilnością wsteczną)?

Tomasz2D
Tomasz2D
Reply to  Norbert
6 lat temu

Nic się nie stanie, zresztą szybkie ładowanie możesz prawdopodobnie całkowicie wyłączyć z poziomu ustawień telefonu w menu baterii.

Miro
Miro
5 lat temu

W jakich telefonach nie da się wymienić baterii? Dlaczego miałoby sie nie dać?

mmm
mmm
Reply to  Miro
2 lat temu

na przyklad w iphonach 😉

pit
pit
Reply to  Miro
2 lat temu

Minęły 3-4 lata. Sprawdź w ilu smartfonach wymienisz baterię samodzielnie 😉 To znaczy możesz próbować samodzielnie a potem popatrzeć na kupkę „gruzu” jaki pozostał po samodzielnej próbie otwarcia smartfona 😀 Szczególnie ze szklanymi pleckami.

Assses Besses
Assses Besses
5 lat temu

ostatni punkt to kompletna bzdura. ładowarka tak zwana to tak naprawde tylko zasilacz, ona tylko dostarcza prąd a procesem ładowania zarządza telefon.

oski
oski
4 lat temu

Kolego, ja to bym się zastanowił przed wstawieniem takiego artykułu,a przynajmniej sprawdził chociaż co piszę bo można kłopotu ludziom narobić, ni-mh to może i faktycznie lepiej nie ładowac do 100% co jakiś czas tylko lepiej poczekać do zjazdu do 0, ale chociazby LiPo to już kompletna bzdura żeby zostawiać 95%. nie zawsze to co się wydaje jest słuszne.

info Miasto
info Miasto
3 lat temu

Nie wiem sam czy wierzyć, ja zawsze ładowałem telefon do 100 % w pełnych cyklach tak od 15 do 100 i zawsze u mnie w różnych telefonach przez wiele lat bateria trzyma jak w nowym po latach a moi rodzice czy kobieta doładowują i u nich zawsze baterie się psują bardo szybko że potem nic nie trzymają prądu.

edd
edd
Reply to  info Miasto
3 lat temu

fakt, też to zauważyłem, mam prawie 4 lata telefon i bateria dalej daje rady, i trzyma, mam programik aqu battery co pokazuje pobór w określonym czasie, na podstawie tego automat. przelicza faktyczną pojemność baterii… bateria zamiennik okazała się gorsza od tej 4 letniej…. lol, też od 0 do 100%, z tym że jak mam 0 to od razu ładuje, i jak mam 100% to od razu odpinam, nie trzymam go tak. Tak oto bateria ma się świetnie, i nic nie ma żadnych przeciwwskazań aby kolejne 2 lata popracowała 🙂 złota recepta – unikaj skrajnych stanów czyli 0 i 100, im… Czytaj więcej »

pit
pit
Reply to  info Miasto
2 lat temu

Ale zauważ, że tekst ma 4 lata. 4 lata w technice smartfonów, systemach ładowania, ogniwach, w ogóle w całej elektronice, to prehistoria. To tyle zmian i ulepszeń procesów, że ten tekst powinien dawno być usunięty, bo tylko wprowadza w błąd.

Szymsone
Szymsone
Reply to  pit
1 rok temu

Nie. Nie tak bardzo jakby się zdawało, patrząc na to jak piszesz to powinno już się inaczeczej nawet nazywać a nie li-xxx. A tego tekst dotyczy. Ogarneli tylko z czego najlepiej robić te ogniwa i jak je ładować najoptymalniej. I zgadzam się z edd’ym, pozatym dodałbym żeby nie szalec z prądami zasilaczy (ładowarek) Do 1000mAh – 0.75A
Do 2500aAh – 1-1,5A
Do 6000aAh – 2A
Ogólnie bateria (akumulator) nie lubi być przegrzania czy przemrorzona

Nie ma więcej wpisów
21
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: