captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

 

O tym, jak bardzo niewystarczające są współczesne baterie (tak, technicznie to akumulatory, ale będziemy się trzymali codziennego nazewnictwa) nie trzeba się długo rozwodzić. Dość, że często smartfon nie wytrzymuje nawet jednego dnia. Co gorsze w wielu telefonach nie da się wymienić baterii, a więc kres jej żywota oznacza koniec telefonu.

Są jednak sposoby, które pozwalają na szybsze ładowanie baterii i dłuższe utrzymanie jej w dobrej kondycji.

  1. Najlepiej ładować urządzenie wyłączone. Dotyczy to zwłaszcza nocy – telefon potrafi sam się „obudzić” by włączyć alarm.
  2. W nocy używaj słabszej ładowarki. Najlepiej takiej, która daje 0,8-1,0 ampera. Baterie dłużej żyją, gdy są ładowane mniejszym prądem. Ładowarki dające 2,1 ampera skracają żywotność baterii.
  3. Ładuj baterię w temperaturze pokojowej – najlepiej poniżej 25 °C, ale na pewno powyżej zera.
  4. Jeśli to możliwe, nie ładuj telefonu do pełna. Bateria ładowana do 85-90 procent znacznie dłużej zachowa dobrą kondycję.
  5. Baterie litowo-jonowe, a więc te, które mają wszystkie współczesne telefony, nie mają efektu pamięci. Doładowywanie w ciągu dnia nie tylko im nie szkodzi, ale wręcz przedłuża życie. Warto pomyśleć o powerbanku, który pozwala na doładowywanie telefonu w dowolnym miejscu.
  6. Jeżeli temperatura telefonu podczas ładowania podnosi się o więcej niż 10 °C, coś jest nie tak. Najpierw zmień ładowarkę – najlepiej użyj tej, którą kupiłeś z telefonem. Jeśli mimo tego urządzenie się grzeje, to znaczy, że bateria już kończy swoje życie. Bezpieczniej jej nie używać.
  7. Jeśli chcesz przechowywać urządzenie nie używając go, naładuj baterię do 40 procent. To bardzo przedłuży jej żywotność. Rozładowana bateria może ulec trwałemu uszkodzeniu.
  8. Jeśli zależy ci na szybkim naładowaniu telefonu, użyj krótkiego kabla o grubych żyłach. Straty prądu będą znacznie mniejsze.
  9. Uważaj z ładowaniem w gorące dni. Wyjmij telefon z pokrowca czy etui, w miarę możliwości ładuj go w chłodnym miejscu.
  10. Uważaj na tanie, byle jakie ładowarki. Proces ładowania baterii litowo-jonowej jest dość skomplikowany. Tanie ładowarki nie uwzględniają charakterystyki takiej baterii. Ich użycie nie tylko skraca żywotność baterii, ale też może powodować, że telefon zgłasza pełne naładowanie, gdy w rzeczywistości bateria nie jest gotowa. Przez to znacznie szybciej będzie się rozładowywała.

źródło

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów