Tornado: potężne, złowrogie, efektowne. Najbardziej niszczycielskie rodzą się w superkomórkach, czyli potężnych chmurach burzowych. Cała seria takich tornad nawiedziła 18-20 maja amerykańskie stany Oklahoma, Kansas, Iowa i Illinois.
Na tym filmie widać tornada, które 19 maja spustoszyły stany Oklahoma i Kansas:
Jak powstają superkomórki? Najogólniej: w wyniku zderzenia ciepłych i wilgotnych mas powietrza z chłodniejszymi i suchymi. A bardziej konkretnie: gdy wskutek różnicy w prędkości i kierunku wiatru na różnych wysokościach masy powietrza zaczynają wirować w osi poziomej.
Kiedy w tej sytuacji w chmurze istnieje silny prąd wstępujący, to odchyla wir powietrza w kierunku pionowym i niekiedy tworzy tornado, u nas zwane też trąbą powietrzną (tutaj pisaliśmy o trąbach powietrznych w Polsce).
Przeciętne tornado w USA pozostawia za sobą pas zniszczeń długości 8 km i szerokości 150 m. Im silniejsze tornado, tym ścieżka zniszczeń jest dłuższa: tornado EF5 jest na ziemi przez 50 km, a F0 przez kilometr.
Najsilniejsze w ostatnich dniach tornado uderzyło 20 maja w miejscowość Moore na przedmieściach Oklahoma City. Siła wiatru dochodziła nawet do 300 km/h, a szerokość leja sięgała 3 km. Tornado sklasyfikowano jako EF4, czyli niemal najsilniejsze z możliwych w pięciostopniowej skali. Odnaleziono 24 ofiary śmiertelne.
Wcześniej kilkanaście tornad przeszło nad amerykańskim Środkowym Zachodem, zabijając dwie osoby i powodując obrażenia u ponad 20.
You must be logged in to post a comment.