captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

 

Czy teleskop Hubble’a może robić zdjęcia Ziemi? Skoro wykonuje niesamowite fotografie (zobaczcie choćby te – są fantastyczne) obiektów znajdujących się miliony lat świetlnych od nas, to fotografując Ziemię powinien móc uchwycić lewą środkową nogę mrówki pełznącej po Górkach Szymona w Piasecznie. Prawda?

Niezupełnie. Wyniesiony w kosmos w 1990 roku teleskop lata na wysokości około 620 km nad Ziemią. Porusza się wiec stale względem jej powierzchni z prędkością blisko 8 kilometrów na sekundę. Ponieważ jest przystosowany do fotografowania odległych obiektów, z których dociera stosunkowo niewiele światła, to jego specjalnością są zdjęcia wykonywane przy bardzo długim czasie naświetlania.

Pisząc „bardzo” mam na myśli BARDZO – słynne zdjęcie ultragłębokiego pola Hubble’a było naświetlane łącznie przez ponad milion sekund czyli ponad 11 dni. By tu uzyskać wykonuje się kolejne sesje naświetlania dokładnie tego samego fragmentu nieba.

Jednocześnie teleskop nie jest przystosowany do robienia zdjęć na krótkim czasie – minimalny czas otwarcia migawki (używając nazewnictwa fotograficznego) wynosi 0,1 sekundy. Jeśli chcielibyśmy więc wykonać nim zdjęcie powierzchni Ziemi, to w czasie naświetlania przesunęłaby się ona pod teleskopem o ponad 700 metrów.

Dodatkowo 620 km to za mało, by teleskop złapał prawidłowo ostrość.

Z tych właśnie powodów nie znajdziemy zdjęć Ziemi wykonywanych przez teleskop Hubble’a. OK, będąc bardziej precyzyjnym – znajdziemy, ale wyglądają one fatalnie. Czasami robi się je w celach kalibracyjnych i wtedy wyglądają tak:

Zdjęcia Ziemi z teleskopu Hubble'a Fot.. Mark Clampin / NASA

Zdjęcia Ziemi z teleskopu Hubble’a Fot.. Mark Clampin / NASA

Nic na nich nie sposób rozróżnić, bo obiekty przesunęły się w czasie fotografowania totalnie się rozmazując.

Nie jest więc tak, że brak zdjęć Ziemi z teleskopu Hubble’a jest dowodem na jedną z licznych dziwnych teorii – na przykład, że Ziemia jest płaska albo że ludzie nie potrafią wysyłać żadnych obiektów w kosmos.

Nie są też prawdziwe obrazki, które czasami krążą po sieci – jeden z nich robił karierę w marca tego roku.

Opisywany jako zdjęcie Ziemi teleskopu Hubble’a w rzeczywistości jest grafiką, którą wykonał Mike Kiev. Chętni mogą go kupić na Shutterstocku.

Grafika z Shutterstocka Rys. Photobank gallery

Grafika z Shutterstocka Rys. Photobank gallery

Jak wygląda Ziemia na zdjęciach z teleskopu Hubble’a?
4.8 (96%) 30 głosów

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów