captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Czy teleskop Hubble’a może robić zdjęcia Ziemi? Skoro wykonuje niesamowite fotografie (zobaczcie choćby te – są fantastyczne) obiektów znajdujących się miliony lat świetlnych od nas, to fotografując Ziemię powinien móc uchwycić lewą środkową nogę mrówki pełznącej po Górkach Szymona w Piasecznie. Prawda?

Niezupełnie. Wyniesiony w kosmos w 1990 roku teleskop lata na wysokości około 620 km nad Ziemią. Porusza się wiec stale względem jej powierzchni z prędkością blisko 8 kilometrów na sekundę. Ponieważ jest przystosowany do fotografowania odległych obiektów, z których dociera stosunkowo niewiele światła, to jego specjalnością są zdjęcia wykonywane przy bardzo długim czasie naświetlania.

Pisząc „bardzo” mam na myśli BARDZO – słynne zdjęcie ultragłębokiego pola Hubble’a było naświetlane łącznie przez ponad milion sekund czyli ponad 11 dni. By tu uzyskać wykonuje się kolejne sesje naświetlania dokładnie tego samego fragmentu nieba.

Jednocześnie teleskop nie jest przystosowany do robienia zdjęć na krótkim czasie – minimalny czas otwarcia migawki (używając nazewnictwa fotograficznego) wynosi 0,1 sekundy. Jeśli chcielibyśmy więc wykonać nim zdjęcie powierzchni Ziemi, to w czasie naświetlania przesunęłaby się ona pod teleskopem o ponad 700 metrów.

Dodatkowo 620 km to za mało, by teleskop złapał prawidłowo ostrość.

Z tych właśnie powodów nie znajdziemy zdjęć Ziemi wykonywanych przez teleskop Hubble’a. OK, będąc bardziej precyzyjnym – znajdziemy, ale wyglądają one fatalnie. Czasami robi się je w celach kalibracyjnych i wtedy wyglądają tak:

Zdjęcia Ziemi z teleskopu Hubble'a Fot.. Mark Clampin / NASA

Zdjęcia Ziemi z teleskopu Hubble’a Fot.. Mark Clampin / NASA

Nic na nich nie sposób rozróżnić, bo obiekty przesunęły się w czasie fotografowania totalnie się rozmazując.

Nie jest więc tak, że brak zdjęć Ziemi z teleskopu Hubble’a jest dowodem na jedną z licznych dziwnych teorii – na przykład, że Ziemia jest płaska albo że ludzie nie potrafią wysyłać żadnych obiektów w kosmos.

Nie są też prawdziwe obrazki, które czasami krążą po sieci – jeden z nich robił karierę w marca tego roku.

Opisywany jako zdjęcie Ziemi teleskopu Hubble’a w rzeczywistości jest grafiką, którą wykonał Mike Kiev. Chętni mogą go kupić na Shutterstocku.

Grafika z Shutterstocka Rys. Photobank gallery

Grafika z Shutterstocka Rys. Photobank gallery

Czego u nas szukaliście?

5
Dodaj komentarz

avatar
 
4 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
AdamGruchaGrucha53_2010TesiaDominik Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Dominik
Gość
Dominik

Myślę, że przy tej okazji warto wspomnieć amerykańskie satelity szpiegowskie, które dzieliły z teleskopem Hubble’a bardzo dużo rozwiązań technologicznych np. dotyczących wytwarzania lustra głównego np. https://en.wikipedia.org/wiki/KH-11_Kennen

Tesia
Gość
Tesia

uwielbiam jak mimochodem obalacie teorie spiskowe^^

Grucha
Gość
Grucha

Panie Piotrze od kilku dni jestem na emeryturze, mogę poświęcić się swojej pasji WIEDZY (nie mam jej za dużo ale pragnę pogłębiać, zdobywać…………..,) w sprawach informatycznych jeszcze gorzej, może być tak, że jak wyjdę ze strony mogę jej już nie znaleźć. Mam pocztę ….. karpikj1@o2.pl …… i jeżeli nie dostanę wyraźny sygnał np. “Piotr Stanisławski- nauka” to mogę niechcący skasować bo po trzech dniach mam na poczcie 20 ton śmieci i żadne filtry nie pomagają. Przepraszam za te “wymagania” ale ja od 68′ byłem stoczniowcem prawie wszystko wierm o naprężeniach w stali, jak ją łączyć, odprężać itd, itp, w tym… Czytaj więcej »

Adam
Gość
Adam
Grucha53_2010
Gość
Grucha53_2010

napisałem do Pana Piotra minutę temu nie wiem co mogę oczekiwać !!!!!!!!!!!!???????????????

Nie ma więcej wpisów