captcha image

A password will be e-mailed to you.

22 września o 21.21 nastąpi równonoc jesienna, czyli początek astronomicznej jesieni. Aż do przesilenia zimowego noc będzie zyskiwała coraz większą przewagę nad dniem.

Dziś dzień i noc trwają równo po 12 godzin – stąd nazwa równonoc, a ponieważ po niej następuje jesień, to mamy równonoc jesienną. Od dziś będzie nam ubywać dnia szybciej niż do tej pory – niekiedy nawet o 4-5 minut na dobę. No i noce staną się dłuższe od dni.

Należy jednak pamiętać, że w astronomii nic nie jest takie proste, więc ta identyczna długość dnia i nocy nie jest tak przez nas odczuwalna. Dlaczego? Ponieważ istnieje jeszcze coś takiego jak zjawisko refrakcji, czyli ugięcia promieni słonecznych w atmosferze ziemskiej. Sprawia ono, że dzień równonocy dla obserwatora w Polsce trwa jednak kilka minut dłużej niż 12 godzin. Ale to doprawdy szczegół.

Astronomiczna jesień nadchodzi wtedy, kiedy Słońce, widoczne na niebie na półkuli północnej, przekracza punkt na swojej orbicie (tzw. punkt Wagi), w którym promienie słoneczne padają na równik ziemski pod kątem 90 stopni. Zaczyna wówczas słabiej oświetlać półkulę północną, a mocniej – południową. Najbardziej odczuwają to bieguny – na północnym oznacza to początek nocy polarnej, na południowym – trwającego pół roku dnia.

Oświetlenie Ziemi przez Słońce w dniu równonocy. Rys. Wikimedia

Od jutra noc będzie nam się stopniowo wydłużać, a dzień skracać – aż do 21 grudnia, kiedy to nastąpi przesilenie zimowe i dzień na naszej półkuli zacznie stopniowo triumfować nad nocą. I tak aż do 20 marca 2022, kiedy to przyjdzie z kolei równonoc wiosenna. Ale o tym napiszemy już następnym razem ?

A, zapomniałabym. W dniu równonocy Słońce wschodzi dokładnie na wschodzie, a zachodzi na zachodzie.

Jesienią na nocnym niebie można będzie zobaczyć m.in. roje Drakonidów (maksimum 8 października) i Leonidów (17 listopada).

Miłej jesieni!

Nie jesteśmy portalem. To blog tworzony przez dwie osoby – Olę i Piotra (a ten tekst napisałam ja, Ola). Jeśli mój tekst Ci się spodobał, do czegoś się przydał lub coś wyjaśnił – to świetnie. Wkładamy w nasze materiały dużo pracy starając się, by były rzetelne i jasne. Jeśli chcesz, możesz w zamian podarować nam wirtualną kawę. Będzie nam bardzo miło. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Nie ma więcej wpisów