captcha image

A password will be e-mailed to you.
Jest woda na Marsie

Jest woda na Marsie

Udało się ostatecznie potwierdzić to, co podejrzewano już od dawna – na Marsie jest woda! Łazik Curiosity przeprowadził badania, z których wynika, że marsjańska gleba zawiera 2% wody.

To ważna i bardzo dobra wiadomość. Ważna, bo znowu rosną szanse na to, że na Marsie istniało kiedyś życie. I to życie podobne do tego, jakie istnieje na Ziemi. A dobra, bo odkrycie wody na Marsie znaczy, że ludzie którzy się tam wybiorą (a z pewnością w końcu się wybiorą) będą mieli co pić i w czym się myć.

2 procent oznacza, że w każdym kilogramie marsjańskiego gruntu można znaleźć 20 ml wody. A z jednego metra sześciennego można uzyskać – według szacunków kierującej badaniami Laurie Leshin – około 30 litrów.

To najlepsze ze zdobytych dotąd dowodów potwierdzających istnienie wody na Marsie. Wcześniej wskazywały na to obserwacje lądownika Phoenix, który w 2008 roku obserwował coś, co uznano za znikający kawałek lodu. Phoenix analizował również próbki gleby znajdując tam ślady wody, jednak badania Curiosity są bez porównania bardziej precyzyjne. Już wcześniej ten łazik obserwował ślady kamieni-otoczaków leżących w suchym już korycie strumienia.

Curiosity zaczerpnął próbki gruntu z krateru Gale i używając instrumentu SAM (Sample Analysis at Mars) podgrzał je w atmosferze helowej do 835 stopni Celsjusza. Chromatograf analizował wydzielające się gazy i zidentyfikował dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, tlen oraz właśnie wodę.

Krater Gale został wybrany jako miejsce badań m.in. dlatego, że z geologicznego punktu widzenia dobrze reprezentuje większość powierzchni Marsa. Jeśli więc tam jest woda, to można śmiało uznać, że znajdziemy ją na całym Marsie.

Wyniki dotyczące wody są częścią dużego raportu o 100 pierwszych dniach badań Curiosity, który dziś zaprezentowano w czasopiśmie Science.

No a skoro już wiemy, że woda była, to można nieco popuścić wodze fantazji i wyobrazić sobie, jak wyglądała Czerwona Planeta, gdy nie była jeszcze taka czerwona czyli jakiś miliard lat temu, a na jej powierzchni (być może) chlupały fale:

Mars pokryty wodą - tak mógł wyglądać miliard lat temu.

Mars pokryty wodą – tak mógł wyglądać miliard lat temu. rys. Ittiz/Wikipedia

I jeszcze – dla bardziej dociekliwych i wytrwałych – kawałek historii badań nad marsjańską wodą. Od pewnego pana, któremu się wydawało, że coś widzi po słynny obrazek z batonikiem.

Czego u nas szukaliście?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
DK
DK
9 lat temu

1m3 to 1m szerz 1m dłuż 1m wyż? I tam jest 30 litrów? Wanna ma około 1,5m dłuż, 1m wyż i 1m szerz i mieści coś koło 80 litrów (może mniej) samej wody.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  DK
9 lat temu

Typowa wanna ma pojemność 150-250 litrów. Jeden metr sześcienny mieści 1000 litrów.
30 litrów z metra sześciennego to wcale nie tak wiele…

DK
DK
Reply to  Crazy Nauka
9 lat temu

To mało w tej wannie wody jak na jej rozmiary.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  DK
9 lat temu

Całkiem normalnie. Np. wanna o zewnętrznym wymiarze 170 x 70 cm i głębokości 44 cm ma pojemność: 210 l.

MrHybryda
MrHybryda
Reply to  DK
9 lat temu

W czym problem? 1mx1mx1m=1m3=1000 litrów. Z tego 30 litrów to woda.

Pbl
Pbl
Reply to  DK
9 lat temu

Chodzi chłopaki o to, że jakbyście poszli na łąkę i wykopali z tego metr sześcienny ziemi i wrzucili do “wyciskarki wody z ziemi” to “wydobyliście” 30 litrów H2O. – tak uśredniając na całą planetę. To w cale nie mało. Oczywiście odnosząc to do ziemi trzeba by założyć że oceany nie istnieją.

pieluszka
pieluszka
9 lat temu

wykop kurwa

MrHybryda
MrHybryda
9 lat temu

W końcu jakieś konkrety na temat misji. Mam nadzieję, że doczekamy się jakiegoś dobrego tłumaczenia.

wjan
wjan
Reply to  MrHybryda
9 lat temu

tez mam taka nadzieje bo ten artukul jest niescisly i zawiera zmyslone dane po ktorych sladu nie ma w oryginale. np skad te 2% wody w glebie??? Oryginal mowi tylko: “It is likely that H2O is contained in the amorphous component and CO2 was liberated via the decomposition of Fe/Mg carbonates present below the XRD detection limit of 1 to 2%” Co mowi tylko o stwierdzeniu H2O i CO2 w probkach przy uzyciu metody XRD (x-ray diffraction) i ze limit detekcji tej motody to 1-2% – to wcale nie znaczy ze wody jest 2% tylko ze bedzie jej tam iles… Czytaj więcej »

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  wjan
9 lat temu

A możesz wskazać, gdzie artykuł jest nieścisły? Nie wiemy, jaką pracę czytałeś, ale ta, którą opublikowano w Science i która dotyczy wody na Marsie ma nawet w abstrakcie napisane: “Water abundance (1.5 to 3 weight percent) and release temperature suggest that H2O is bound within an amorphous component of the sample.” (http://www.sciencemag.org/content/341/6153/1238937#aff-1) Ilość wody, jaką można uzyskać z 1 metra sześciennego pochodzi z wypowiedzi kierującej badaniami Laurie Leshin. Można je znaleźć w wielu miejscach, choćby na BBC (http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-24287207). I znowu cytat: “If you think about a cubic foot of this dirt and you just heat it a little bit –… Czytaj więcej »

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  MrHybryda
9 lat temu

A co złego/błędnego znalazłeś w naszym tekście?

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  MrHybryda
9 lat temu

A co złego/błędnego znalazłeś w naszym tekście?

trackback
Trudno uwierzyć, że Mars mógł kiedyś tak wyglądać | Janbag
9 lat temu

[…] wiemy już na pewno – na Marsie istniała woda. Dowiodły tego wyniki badań prowadzonych m.in. przez łazik Curiosity. Dlaczego jednak już jej […]

Nie ma więcej wpisów
13
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: