Jaki powinien być kask rowerowy? Najlepiej bezpieczny, ekologiczny, przystępny cenowo i kompaktowy. Właśnie te cechy spowodowały, że 17 listopada 2016 roku projekt EcoHelmet zwyciężył w dorocznym konkursie i otrzymał prestiżową James Dyson Award. Czym wyróżnia się ten niezwykły kask?
James Dyson Award to międzynarodowa nagroda przyznawana studentom za projekty z dziedziny projektowania i inżynierii. Zwycięski projekt musi być rozwiązaniem istotnego problemu. W tym roku nagrodę otrzymała Isis Shiffer za projekt kasku rowerowego – rozwiązujący między innymi problem zaopatrzenia w kaski osób korzystających z miejskich wypożyczalni rowerów.
Projekt, który rozwiązuje problem
Problem z pozoru jest błahy, jednak w szerszym ujęciu jego wymiar staje się istotny. Miejskie wypożyczalnie rowerów mają coraz więcej użytkowników, zarówno wśród mieszkańców miast, jak i turystów. Kwestia bezpieczeństwa staje się zatem coraz bardziej paląca, a kask rowerowy – w części krajów wymagany prawem – bywa kłopotliwy w zdobyciu, zwłaszcza dla przypadkowych amatorów jazd na rowerze. Zaistniała zatem potrzeba wymyślenia kasku, który byłby łatwo dostępny, bardzo tani – ciężko przecież ponosić poważny wydatek z powodu okazjonalnej rozrywki – oraz bezpieczny. Projekt Isis Shiffer jest odpowiedzią na ten problem.
Kask wykonany jest z kartonu i składany. Po rozłożeniu karton przypomina nieco strukturą plaster miodu. Projektantka wyjaśnia, że struktura ta jest przemyślana i dokładnie przetestowana – dzięki takiej budowie siła potencjalnego uderzenia rozkłada się na całą powierzchnię, chroniąc głowę rowerzysty. Dzięki temu, że kask można złożyć i sprzedawać w niewielkim opakowaniu, możliwe będzie np. zainstalowanie przy miejskich stacjach rowerowych automatów sprzedających kaski. Posiadacze będą moli następnie bez szczególnego obciążenia i zajmowania przestrzeni w bagażu przewozić kask dopóki się nie zniszczy – a ma być bardzo wytrzymały, jest także w miarę odporny na czynniki zewnętrzne. Materiał jest oczywiście biodegradowalny.
Cena – dzięki materiałowi – także nie powinna być szczególnie wygórowana. Choć jeszcze jej ostatecznie nie potwierdzono, kask powinien kosztować około pięciu dolarów. EcoHelmet jest zatem faktycznie wszechstronnie satysfakcjonujący jako produkt dla okazjonalnych rowerzystów, ale także tych, którzy rowerem poruszają się regularnie, nie przepadają natomiast za obciążeniem w postaci kasku, który jednak trudno pozostawiać za każdym razem przy pojeździe.
Z niecierpliwością czekamy na wprowadzenie kasku na rynek. Sprzedaż powinna ruszyć na początku 2017 roku – za pośrednictwem strony internetowej można zamawiać je już dla instytucji zajmujących się wypożyczaniem rowerów lub bike-sharingiem.
You must be logged in to post a comment.