captcha image

A password will be e-mailed to you.

dynatac_motorola

Za pierwszy telefon komórkowy uznaje się opracowany przez Motorolę model DynaTAC (DYNamic Adaptive Total Area Coverage). Prototyp powstał w 1973 roku, a jego inspiracją był komunikator kapitana Kirka ze „Star Treka”.

Podczas jego prezentacji 3 września w Nowym Jorku dr Martin Cooper, wynalazca urządzenia, wykonał z niego pierwsze historyczne połączenie komórkowe. Jego rozmówcą był Joel Engel, jego rywal z działu rozwoju telefonów komórkowych w Bell Labs.

Ulepszona wersja DynaTAC-a weszła na rynek dopiero 10 lat później, 21 sierpnia 1983 roku. Kosztowała wówczas 4 tys. dol., jej bateria wystarczała na zaledwie pół godziny rozmowy, a czas czuwania wynosił osiem godzin. Połączenia można było wykonywać wyłącznie w centrum Chicago, ale i tak w dniu premiery telefonu przed sklepem Motoroli ustawiła się kolejka chętnych na zakup telefonu.

Do 1984 roku Motorolę DynaTAC kupiło 12 tys. osób. Do jej popularności niewątpliwie przyczyniło się to, że korzystał z niego Gordon Gekko, grany przez Michaela Douglasa bohater nakręconego w 1987 roku głośnego filmu „Wall Street”.

motorola_douglas

Czego u nas szukaliście?

4
Dodaj komentarz

avatar
 
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
PaoloMars wlkpCHRYSTUS Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
CHRYSTUS
Gość
CHRYSTUS

Siemaneczko mówi twoja stara jeżeli czytasz ten tekst z palcem na myszcze to jesteś debilem za późno nie zdejmuj palca to się dopiero zaczyna TWOJA MATKA ahahahhahahahah jest taka stara że asz jest stara hahahahhahahahahahhahh

Paolo
Gość
Paolo

Jesteś idiota. Po prostu

Mars wlkp
Gość
Mars wlkp

Amerykańscy żołnierze używali przenośnych telefonów na wojnie w Wietnamie. Tak że zanim powstał ten telefon to wojsko już miało przenośne telefony kilkanaście lat wcześniej.

Paolo
Gość
Paolo

A wtedy się obudziłeś i zmoczyłeś hahaha

Nie ma więcej wpisów