captcha image

A password will be e-mailed to you.

Jeeeej, jak to jest dobrze zrobione! Komiks “Świat do remontu” Bogusia Janiszewskiego i Maksa Skorwidera daje mnóstwo niezbędnej wiedzy o świecie, a w dodatku podaje ją lekkostrawnie i bezboleśnie! Łączy wiedzę o społeczeństwach z nauką o klimacie, antropologią i geopolityką. I uwaga: robi to wszystko, opisując 17 celów zrównoważonego rozwoju ustanowionych przez ONZ! 

Artykuł powstał w ramach płatnej współpracy z Wydawnictwem Publicat

Fot. Crazy Nauka

To już druga książka duetu Boguś Janiszewski i Max Skorwider, którą u nas opisujemy – i kolejna, którą jestem autentycznie zachwycona. Tytuł skierowany jest przede wszystkim do nastolatków i młodych dorosłych. Dotyka problemów obejmujących m.in. zmniejszenie skali ubóstwa, wyrównanie szans w dostępie do edukacji i opieki zdrowotnej, ograniczenie konsumpcji oraz prawdziwe, a nie symulowane zadbanie o środowisko i klimat. Tych 17 celów, które opisuje książka, to oficjalny plan naprawy świata do 2030 roku. Jej pełny tytuł to: “Świat do remontu. Cele zrównoważonego rozwoju ONZ”. 

Książka ukazała się w serii „To, o czym dorośli Ci nie mówią” i jest już dziesiątym wspólnym tytułem tego duetu autorów. Ich specjalnością są trudne tematy, opisane w sposób przystępny, pozbawiony egzaltacji, mentorowania czy infantylizmu. To naprawdę niełatwa sztuka, a Janiszewskiemu i Skorwiderowi udaje się to w odniesieniu i do polityki, i seksu, i ekonomii, i klimatu, i wreszcie – celów zrównoważonego rozwoju ONZ. Serio, da się pisać przystępnie o wojnach, katastrofach humanitarnych, marnowaniu żywności, życiu bez prądu czy prawach osób nieheteronormatywnych. 

Zmieniać siebie i innych

Co więcej, przesłanie książki “Świat do remontu” nie polega tylko na mówieniu na głos o Bardzo Ważnych Sprawach, ale przede wszystkim na pokazaniu, jak na co dzień poprawiać rzeczywistość wokół siebie. Samodzielnie i niewielkimi krokami. Bo wielka zmiana zaczyna się od małych rzeczy i każdy może ją zapoczątkować – przekonują autorzy.

I ja się z nimi zgadzam, choć oczywiście nie należy zapominać na odpowiedzialności korporacji i rządów za sytuację, w której się wszyscy znaleźliśmy. No, ale żeby wiedzieć, czego konkretnie powinniśmy wymagać od polityków i przedsiębiorców, najpierw musimy sami zdawać sobie sprawę z tego, dlaczego wokół jest źle i w jaki sposób na nich naciskać, by było lepiej. Ta książka do tego świetnie przygotowuje. To czyni z niej cegiełkę w zakresie inkluzywności i edukacji społeczeństwa obywatelskiego, że tak szumnie to ujmę. A to są właśnie te umiejętności/cechy, których nam, Polakom, niestety bardzo brakuje. 

Komiks czy opowieść graficzna?

Jeśli chodzi o stronę graficzną “Świata do remontu”, to styl Maksa Skorwidera – w zamierzony sposób nieco niechlujny i chaotyczny – może się podobać albo nie, ale z pewnością pasuje do tej książki. I dwójce moich dzieci-nastolatków to się podoba, a to przecież główna grupa docelowa 😉 

W pierwszym akapicie nazwałam ten tytuł komiksem, ale zastanawiam się, czy w odniesieniu do niego nie powinno się użyć raczej określenia “opowieść graficzna”? Jej definicja jest nieco szersza niż definicja komiksu, bo powieść graficzna to bardziej rozbudowany tekstowo komiks.

W ostatnich latach do księgarń trafiło sporo szacownych tytułów wydanych w formie powieści graficznej. Były wśród nich takie klasyki jak „Zabić drozda” Harper Lee, “Sapiens” Yuvala Noaha Harariego czy „Folwark zwierzęcy” George’a Orwella. I muszę Wam powiedzieć, że przeczytanie ich było dla mnie doświadczeniem odświeżającym i emocjonującym. Aż sama się zdziwiłam, jak bardzo.

W “Świecie do remontu” fragmenty komiksowe przeplatają się z obszernymi blokami tekstowymi, uzupełnionymi ilustracjami. Książka jest wręcz wyładowana informacjami, a najważniejsze dane liczbowe są czytelnie wybite w formie graficznej. Moja córka stwierdziła, że trochę to przypomina styl graficzny tygodników papierowych.

Podsumowując: “Świat do remontu” to atrakcyjnie podana, solidna piguła wiedzy o współczesnym świecie, którą każdy świadomy nastolatek powinien posiąść. Jak zaczniecie to czytać, to z pewnością Was wciągnie.

Zniżka dla czytelników Crazy Nauki!

Tych spośród Was, którzy zechcą zakupić tę książkę, zachęcam do skorzystania z kodu rabatowego na hasło CRAZYNAUKA na stronie na stronie czytam.pl (rabat dostępny jest POD TYM LINKIEM), dzięki któremu uzyskają 10-procentową zniżkę na wszystkie książki z serii “To, o czym dorośli Ci nie mówią”! Uwaga: rabat będzie obowiązywał do 13 marca 2023 roku.

Tytuł: ”Świat do remontu. Cele zrównoważonego rozwoju ONZ

Autorzy: tekst Boguś Janiszewski, ilustracje Max Skorwider

Wydawca: Wydawnictwo Publicat

Nie ma więcej wpisów