captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.
Roznoszący malarię komar z rodzaju Anopheles. Fot. Wellcome Library, London

Roznoszący malarię komar z rodzaju Anopheles. Fot. Wellcome Library, London

Które zwierzę jest najniebezpieczniejsze na świecie? No, zapewne rekin (taki jak ze „Szczęk” na przykład) albo krokodyl… A może wąż? Człowiek?..

Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę liczbę ludzi zabijanych w ciągu roku, to zdecydowanym liderem jest… komar z rodzaju Anopheles, a konkretnie pasożytujący na nim pierwotniak z rodzaju Plasmodium, który wywołuje malarię. Co roku zapada na nią 220 milionów osób, a umiera, wedle niektórych źródeł, nawet do 3 milionów. Są to głównie dzieci poniżej piątego roku życia, mieszkające w Afryce równikowej. Nawet toczący nieustanne wojny człowiek nie dorównuje komarowi pod względem liczby ofiar na sumieniu.

W ścisłej czołówce światowych zabójców znalazły się też psy, ale nie ze względu na krwiożerczą naturę, tylko na roznoszoną przez nie wściekliznę, niezwykle niebezpieczną i śmiertelną chorobę wirusową. Poza tym w zestawieniu mamy węża (to jedyny spośród „oczywistych” kandydatów), a zaraz za nim… muchę, pluskwiaki i ślimaki. Trudno myśleć o nich jak o zabójcach, a tymczasem roznoszone przez nie choroby pasożytnicze zbierają co roku bardzo obfite żniwo. Dane pokazane w tabelce są bardzo ostrożne w porównaniu z innymi statystykami. Na przykład schistosomatoza, roznoszona przez ślimaki słodkowodne choroba wywoływana przez przywry z rodzaju Schistosoma, według niektórych źródeł może zabijać nawet 200 tys. osób rocznie.

Zobaczcie zestawienie najbardziej zabójczych zwierząt na świecie:

Najbardziej zabójcze zwierzęta świata. Źródło: gatesnotes.com

Najbardziej zabójcze zwierzęta świata. Źródło: gatesnotes.com

To zestawienie pochodzi z bloga Billa Gatesa (TEGO Billa Gatesa). Fundacja Billa i Melindy Gatesów do 2012 roku przekazała aż 1,3 miliarda dolarów na walkę z malarią, AIDS i gruźlicą.

Źródło

 

Zobacz też zdjęcie mordercy nr 12. Wraz z małym mordercą.

 

Które zwierzę jest najniebezpieczniejsze na świecie?
4.5 (89.17%) 24 głosów

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów