captcha image

A password will be e-mailed to you.
Roznoszący malarię komar z rodzaju Anopheles. Fot. Wellcome Library, London

Roznoszący malarię komar z rodzaju Anopheles. Fot. Wellcome Library, London

Które zwierzę jest najniebezpieczniejsze na świecie? No, zapewne rekin (taki jak ze „Szczęk” na przykład) albo krokodyl… A może wąż? Człowiek?..

Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę liczbę ludzi zabijanych w ciągu roku, to zdecydowanym liderem jest… komar z rodzaju Anopheles, a konkretnie pasożytujący na nim pierwotniak z rodzaju Plasmodium, który wywołuje malarię. Co roku zapada na nią 220 milionów osób, a umiera, wedle niektórych źródeł, nawet do 3 milionów. Są to głównie dzieci poniżej piątego roku życia, mieszkające w Afryce równikowej. Nawet toczący nieustanne wojny człowiek nie dorównuje komarowi pod względem liczby ofiar na sumieniu.

W ścisłej czołówce światowych zabójców znalazły się też psy, ale nie ze względu na krwiożerczą naturę, tylko na roznoszoną przez nie wściekliznę, niezwykle niebezpieczną i śmiertelną chorobę wirusową. Poza tym w zestawieniu mamy węża (to jedyny spośród „oczywistych” kandydatów), a zaraz za nim… muchę, pluskwiaki i ślimaki. Trudno myśleć o nich jak o zabójcach, a tymczasem roznoszone przez nie choroby pasożytnicze zbierają co roku bardzo obfite żniwo. Dane pokazane w tabelce są bardzo ostrożne w porównaniu z innymi statystykami. Na przykład schistosomatoza, roznoszona przez ślimaki słodkowodne choroba wywoływana przez przywry z rodzaju Schistosoma, według niektórych źródeł może zabijać nawet 200 tys. osób rocznie.

Zobaczcie zestawienie najbardziej zabójczych zwierząt na świecie:

Najbardziej zabójcze zwierzęta świata. Źródło: gatesnotes.com

Najbardziej zabójcze zwierzęta świata. Źródło: gatesnotes.com

To zestawienie pochodzi z bloga Billa Gatesa (TEGO Billa Gatesa). Fundacja Billa i Melindy Gatesów do 2012 roku przekazała aż 1,3 miliarda dolarów na walkę z malarią, AIDS i gruźlicą.

Źródło

 

Zobacz też zdjęcie mordercy nr 12. Wraz z małym mordercą.

 

Czego u nas szukaliście?

1 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Odpowi Adam
Odpowi Adam
7 lat temu

No cóż. Jeśli śmierć z powodu malarii wpisujemy na konto komarów, to na konto „człowieków” należałoby wpisać nie tylko zabójstwa, ludobójstwa, wojny, czy wypadki samochodowe, ale również wszelkie choroby cywilizacyjne, popromienne, ofiary lawin błotnych powstałych w wyniku rabunkowego wycinania lasów, ofiary głodu (ostatni głód z przyczyn naturalnych miał miejsce w XX wieku – obecnie klęski głodu powstają wyłącznie z przyczyn spowodowanych przez człowieka), euthanazji, aborcji… Chyba jednak „wygralibyśmy”… 🙁

Andrzej
Andrzej
7 lat temu

Przepraszam, ale dlaczego ten schemat pokazuję liczbę zabitych osobników gatunku ludzkiego? Czy to zbyt skomplikowane by opublikować ilość zabitych zwierząt (wszystkich) przez wyszczególnione gatunki? Jednak największym mordercą spośród wszystkich zwierząt jest człowiek i jest to niepodważalne.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Andrzej
7 lat temu

Sam sobie odpowiadasz na swoje pytanie. Ten schemat pokazuje WŁAŚNIE liczbę zabitych osobników gatunku ludzkiego. Tego dotyczy. Można by zrobić podobne ilustracje pokazujące liczbę zabitych much, koni, okrzemków czy innych zwierząt, ale tu zajmujemy się homo sapiens.

james01gr
james01gr
6 lat temu

Zgadzam sie ze zwyciesca tego niechlubnego rankingu, czyli komarem, ale zeby zaliczac tasiemca czy gliste ludzka do zwierzat? To juz chyba gruba przesada. Ten oto ranking wydaje mi sie byc bardziej rzetelny http://www.topnaj.pl/niebezpieczne-zwierzeta

Ela
Ela
6 lat temu

Tasiemiec, glista ludzka to jak najbardziej zwierzęta 🙂 Natomiast choroby przenoszone przez muchę Tse-Tse, komary i pluskwiaki wywołują jednokomórkowe organizmy, które zwierzętami nie są… jednak gdyby nie zwierzęcy-owadzi pośrednik do zakażeń by nie dochodziło tak często.

Nie ma więcej wpisów
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x