captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Gratka dla kolekcjonerów, choć raczej tych o zasobnym portfelu. Na ukraińską aukcję internetową trafił obiektyw, który był (lub miał być) częścią radzieckiego satelity szpiegowskiego Jantar 4K2.

Satelita Jantar 4K2, z którego pochodzić ma oferowane szkło, to seria radzieckich (a później rosyjskich) satelitów rozpoznawczych, która zastąpiła wcześniej wykorzystywane w podobnym celu statki kosmiczne Zenit. Seria Jantarów 4K2 (znanych także pod nazwą Kobalt) wysyłana była na orbitę z kosmodromu Plesieck od wczesnych lat osiemdziesiątych do 2002 roku (82 starty). Do wynoszenia satelitów w kosmos używano rakiety Sojuz-U, choć początkowo planowano użycie zmodernizowanej wersji Zenita-2.

Tak wyglądały satelity Kobalt (fot. http://www.b14643.de)

W satelitach Jantar 4K1 i Jantar 4K2 zamontowano aparat Zhemchug-18 (Perła), korzystający właśnie z wystawionego na ukraińskiej aukcji obiektywu. Podczas swojej kosmicznej podróży, trwającej w przypadku Jantarów 4K2 do 180 dni, aparat wykonywał panoramiczne zdjęcia o wysokiej rozdzielczości, zapisując je na kliszach. Te powracały na ziemię w specjalnie zaprojektowanych kapsułach. Ostatni zużyty film wyjmowany miał być bezpośrednio z aparatu, który także planowano odzyskiwać z kapsuły. Obawa przed zniszczeniem cennego materiału wpłynęła jednak na decyzję, że aparat powracać z kosmosu miał pusty. W kilku przypadkach nie udało się odzyskać aparatów, które uległy poważnym uszkodzeniom i nie chciano ryzykować kolejnych tego typu zdarzeń.

Następcy Jantarów 4K2 to trzy kolejne typy satelitów rozpoznawczych, w których stosowano już wyłącznie cyfrową technologię zapisywania obrazu. Jeden z najnowszych satelitów (Jantar/Kosmos-2495) wywołał niemałą sensację w 2014 roku, gdy według raportów nieoczekiwanie spadł (wraz z cenną zawartością) na terytorium USA. Informację po kilku dniach zdementowało jednak rosyjskie ministerstwo obrony.

Obiektyw kupić można w serwisie ss.ua

Sam sprzedawany obiektyw (kliknijcie w obrazek, aby przejść do aukcji ze zdjęciami), przy imponującej wadze 158 kilogramów, ma 1330 mm długości i 470 mm średnicy. Nie jest są to jednak rekordowe wymiary wśród szkieł używanych na radzieckich satelitach szpiegowskich. Do aparatu Zhemchug-4 (używanego przez satelitę Jantar 2K) montowano obiektywy Mezon 2A, ważące około 500 kilogramów!

Możliwości wykorzystania tej bestii ogranicza podobno tylko wyobraźnia przyszłego właściciela, który będzie musiał jednak posiadać szerokie zdolności techniczne. Internauci żartobliwie sugerują przyłączenie obiektywu do szpiegowskiego aparatu Ajax F-21. Czemu to takie zabawne? Wystarczy spojrzeć na jego rozmiar.

Kolekcjonerska gratka kosztuje około 73 tysięcy złotych, ale oczywiście ze sprzedawcą można negocjować. Co prawda informacja o tym, czy obiektyw szczęśliwie powrócił z kosmosu, czy też nie zdążył w niego wylecieć nie jest zawarta w opisie aukcji, ale zawsze można zapytać sprzedawcę. Prawdopodobnie warto też sprawdzać, co pojawi się na kolejnych jego aukcjach.

Kup sobie obiektyw radzieckiego satelity szpiegowskiego – to istne monstrum
Podoba się? Oceń!

Czego u nas szukaliście?

 • Sal

  1 RUB = 0.05857
  Jak wam wyszło 73 tysiące? Uwzględniliście transport do Wawy tiremi łapówki dla celników?
  Mi wyszło 26943.56 PLN

  • Romek

   Ukraińska aukcja, więc cena w hrywnach a nie rublach, o czym świadczy również napis po cenie (Grn)

Nie ma więcej wpisów