captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

wybory

Okazuje się, że nasze polityczne wybory mają podłoże znacznie głębsze niż świadome decyzje czy poryw chwilowych emocji. Wiele badań wskazuje na to, że różnice tkwią w budowie i sposobie działania mózgu.

Na początek dopuszczę się pewnego uproszczenia, dzieląc poglądy polityczne na dwie grupy – liberalną i konserwatywną. Oczywiście każda z nich ma całą gamę odcieni, mogą się też mieszać. Ale intuicyjnie jesteśmy zwykle w stanie zaliczyć siebie i innych do jednej z tych grup.

Otóż okazuje się, że poglądy polityczne mają ścisły związek z dwoma aspektami działania mózgu – odczuwaniem strachu i poziomem niepokoju. W badaniu z 2011 roku neurolog kognitywny Ryota Kanai badał grupę studentów, których wcześniej pytano o ich polityczne poglądy oceniane w pięciostopniowej skali. Rezonans magnetyczny wykazał, że ci o bardziej konserwatywnych poglądach mają większe ciało migdałowate, strukturę odkrywającą kluczową rolę w generowaniu emocji negatywnych, odczuwaniu agresji i generowaniu reakcji obronnych. U tej grupy znaleziono również charakterystyczne struktury w obszarze kory śródwęchowej i wyspy, które powiązać można z odczuwaniem obrzydzenia.

Z kolei ludzie o bardziej liberalnych poglądach mieli mocniej rozwinięty przedni zakręt obręczy mózgu, który wiązany jest z kontrolowaniem niepewności i radzeniem sobie ze sprzecznymi informacjami. Badacze sugerują, że ta grupa łatwiej toleruje sprzeczności i nie odczuwa tak silnie niepewności, co sprawia, że łatwiej jej zaakceptować liberalny światopogląd.

liberal_konserwatysta

Jeżeli konserwatyści silniej odczuwają strach i niepewność, w naturalny sposób mogą dążyć do takiej organizacji świata, która da im poczucie stabilności i bezpieczeństwa.

Ryota Kanai podkreśla w badaniu, że nie można w prosty sposób powiedzieć, że nasza orientacja polityczna jest bezpośrednio zakodowana w mózgu. To raczej ogólne tendencje do odczuwania pewnych emocji powodują, że skłaniamy się ku określonym poglądom.

Co więcej, zdaniem naukowca struktury odpowiedzialne w mózgu za orientację polityczną nie są kształtowane na wczesnym etapie życia, tylko formują się na skutek późniejszych doświadczeń. To prowadzi też do wniosku, że dany profil światopoglądowy nie jest nam dany raz na całe życie. Poziom odczuwania strachu i niepewności może się zmieniać w ciągu życia, podobnie jak poglądy polityczne. Przykłady takich zmian można obserwować nie tylko na scenie politycznej (co nie zawsze bywa podyktowane porywem serca), ale wielu z nas widziało je zapewne także u swoich bliskich czy znajomych.

W innym badaniu mierzono funkcjonalne różnice w działaniu mózgów ludzi, którzy zadeklarowali swoje poglądy. W doświadczeniu mieli naciskać przycisk, kiedy na ekranie pojawia się litera “M” i powstrzymać się od naciśnięcia, gdy zobaczą “W”. Eksperyment przygotowano tak, że “M” pojawiało się cztery razy częściej niż “W”, więc dużo częściej trzeba była przycisk naciskać, niż się wstrzymać.

Liberałowie popełniali zauważalnie mniej błędów niż konserwatyści, co zdaniem badaczy świadczy o tym, że lepiej radzą sobie z akceptowaniem zmian i rozwiązywaniem konfliktów pojawiających się w ustalonych schematach.

Jednak wcale nie znaczy to, że liberałowie są lepsi, a konserwatyści gorsi. Z ewolucyjnego punktu widzenia konserwatyzm, a więc ostrożne podejście do otoczenia i preferowanie tego, co znane i bliskie (w rodzinie i grupie społecznej) to zjawisko wyjątkowo pożądane, które sprzyja przetrwaniu. Jako gatunek nie zaszlibyśmy tak daleko, gdyby nie konserwatywne zachowania naszych przodków.

Podsumowując: wiedza o tym, że nasz mózg może mieć wrodzone skłonności do określonej opcji politycznej, prawdopodobnie świata nie zmieni. Może jednak pomóc nam zrozumieć – i uszanować – wybory innych ludzi oraz fakt, że różnimy się od siebie.

Polecamy też:

Warszawa widziana z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Wokół odległej gwiazdy dzieje się coś bardzo dziwnego. Obcy mogliby być wyjaśnieniem

 

Liberał i konserwatysta mają różne mózgi
4.8 (96.67%) 18 głosów

Czego u nas szukaliście?

 • Dominik Kurek

  Ciekawa informacja, teraz bardziej jestem dumny z mojego liberalizmu

  • ali

   gdyby starosc mogla
   a mlodosc wiedziala

   mlodzi sa zawsze dumni
   ze swojego braku doswiadczenia
   jak kazdy ze swojego rozumu
   drogi dominiku

 • Q

  Mowa tu o konserwatyzmie/liberalizmie gospodarczym czy światopoglądowym?

 • marian,,

  no i teraz wiem że konserwatyści są bardziej przewidujący np.w sprawie muslimów zalewajkach Europę a liberałowie ?? zobaczymy kto lepiej przewidział …za parę lat…

  • OliwekPL

   Liberałowie.

   Według Pew Research Center w dzisiejszej Europie (z wyłączeniem Turcji) mieszka 44 mln wyznawców islamu, co stanowi 6 proc. populacji. W Unii Europejskiej jest 19 mln muzułmanów, czyli stanowią oni 3,8 proc. ludności. Najwięcej – 14 mln – wyznawców islamu mieszka w Rosji. Ta liczba będzie rosła w najbliższych dekadach, ale nie na tyle, aby można było mówić o jakiejkolwiek „kolonizacji” – muzułmanie będą niewielką mniejszością w całej dającej się przewidzieć przyszłości. W 2030 r. będą stanowili ok. 8 proc. populacji kontynentu.

   Co ciekawe, muzułmanie są postrzegani najgorzej w krajach, w których ich nie ma – np. w Polsce (66 proc. Polaków postrzega ich negatywnie) niż we Francji czy w Niemczech, które mają po kilka milionów obywateli tego wyznania, a 29 proc. Francuzów i Niemców postrzega islam negatywnie.

   ~Oko,press

 • Pingback: WTORLINKI #66 - Króliczek Doświadczalny()

 • Pingback: Szczepionka przeciw prawicowej głupocie – Szczepionka przeciw głupocie()

 • Konrad Lewandowski

  Gówno prawda! To lewacy są znacznie bardziej agresywni i mniej tolerancyjni. Przykładów tysiące. Zełgane badanie pod tezę.

  • Twój komentarz tak CUDOWNIE przeczy temu, co chciałeś przekazać, że aż nas wzruszył 🙂

  • hhhh

   samozaoranie poziom master xD

 • Pingback: „Homopropaganda” nie zwiększa liczby osób homoseksualnych – Postprawda Stop()

 • Pingback: Wprowadzenie do polityki #1: Lewica i prawica – Postprawda Stop()

Nie ma więcej wpisów