captcha image

A password will be e-mailed to you.

wybory

Okazuje się, że nasze polityczne wybory mają podłoże znacznie głębsze niż świadome decyzje czy poryw chwilowych emocji. Wiele badań wskazuje na to, że różnice tkwią w budowie i sposobie działania mózgu.

Na początek dopuszczę się pewnego uproszczenia, dzieląc poglądy polityczne na dwie grupy – liberalną i konserwatywną. Oczywiście każda z nich ma całą gamę odcieni, mogą się też mieszać. Ale intuicyjnie jesteśmy zwykle w stanie zaliczyć siebie i innych do jednej z tych grup.

Otóż okazuje się, że poglądy polityczne mają ścisły związek z dwoma aspektami działania mózgu – odczuwaniem strachu i poziomem niepokoju. W badaniu z 2011 roku neurolog kognitywny Ryota Kanai badał grupę studentów, których wcześniej pytano o ich polityczne poglądy oceniane w pięciostopniowej skali. Rezonans magnetyczny wykazał, że ci o bardziej konserwatywnych poglądach mają większe ciało migdałowate, strukturę odkrywającą istotną rolę w generowaniu emocji negatywnych, odczuwaniu agresji i generowaniu reakcji obronnych, ale też przetwarzaniu informacji odpowiedzialnych za kontakty między ludzkie. U tej grupy znaleziono również charakterystyczne struktury w obszarze kory śródwęchowej i wyspy, które powiązać można z odczuwaniem obrzydzenia.

Z kolei ludzie o bardziej liberalnych poglądach mieli mocniej rozwinięty przedni zakręt obręczy mózgu, który wiązany jest z kontrolowaniem niepewności i radzeniem sobie ze sprzecznymi informacjami. Badacze sugerują, że ta grupa łatwiej toleruje sprzeczności i nie odczuwa tak silnie niepewności, co sprawia, że łatwiej jej zaakceptować liberalny światopogląd.

liberal_konserwatysta

Jeżeli konserwatyści silniej odczuwają strach i niepewność, w naturalny sposób mogą dążyć do takiej organizacji świata, która da im poczucie stabilności i bezpieczeństwa.

Ryota Kanai podkreśla w badaniu, że nie można w prosty sposób powiedzieć, że nasza orientacja polityczna jest bezpośrednio zakodowana w mózgu. To raczej ogólne tendencje do odczuwania pewnych emocji powodują, że skłaniamy się ku określonym poglądom.

Co więcej, zdaniem naukowca struktury odpowiedzialne w mózgu za orientację polityczną nie są kształtowane na wczesnym etapie życia, tylko formują się na skutek późniejszych doświadczeń. To prowadzi też do wniosku, że dany profil światopoglądowy nie jest nam dany raz na całe życie. Poziom odczuwania strachu i niepewności może się zmieniać w ciągu życia, podobnie jak poglądy polityczne. Przykłady takich zmian można obserwować nie tylko na scenie politycznej (co nie zawsze bywa podyktowane porywem serca), ale wielu z nas widziało je zapewne także u swoich bliskich czy znajomych.

W innym badaniu mierzono funkcjonalne różnice w działaniu mózgów ludzi, którzy zadeklarowali swoje poglądy. W doświadczeniu mieli naciskać przycisk, kiedy na ekranie pojawia się litera “M” i powstrzymać się od naciśnięcia, gdy zobaczą “W”. Eksperyment przygotowano tak, że “M” pojawiało się cztery razy częściej niż “W”, więc dużo częściej trzeba była przycisk naciskać, niż się wstrzymać.

Liberałowie popełniali zauważalnie mniej błędów niż konserwatyści, co zdaniem badaczy świadczy o tym, że lepiej radzą sobie z akceptowaniem zmian i rozwiązywaniem konfliktów pojawiających się w ustalonych schematach.

Jednak wcale nie znaczy to, że liberałowie są lepsi, a konserwatyści gorsi. Z ewolucyjnego punktu widzenia konserwatyzm, a więc ostrożne podejście do otoczenia i preferowanie tego, co znane i bliskie (w rodzinie i grupie społecznej) to zjawisko wyjątkowo pożądane, które sprzyja przetrwaniu. Jako gatunek nie zaszlibyśmy tak daleko, gdyby nie konserwatywne zachowania naszych przodków.

Podsumowując: wiedza o tym, że nasz mózg może mieć wrodzone skłonności do określonej opcji politycznej, prawdopodobnie świata nie zmieni. Może jednak pomóc nam zrozumieć – i uszanować – wybory innych ludzi oraz fakt, że różnimy się od siebie.

Polecamy też:

Warszawa widziana z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Wokół odległej gwiazdy dzieje się coś bardzo dziwnego. Obcy mogliby być wyjaśnieniem

Czego u nas szukaliście?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

15 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dominik Kurek
Dominik Kurek
8 lat temu

Ciekawa informacja, teraz bardziej jestem dumny z mojego liberalizmu

ali
ali
Reply to  Dominik Kurek
6 lat temu

gdyby starosc mogla
a mlodosc wiedziala

mlodzi sa zawsze dumni
ze swojego braku doswiadczenia
jak kazdy ze swojego rozumu
drogi dominiku

Q
Q
8 lat temu

Mowa tu o konserwatyzmie/liberalizmie gospodarczym czy światopoglądowym?

marian,,
marian,,
7 lat temu

no i teraz wiem że konserwatyści są bardziej przewidujący np.w sprawie muslimów zalewajkach Europę a liberałowie ?? zobaczymy kto lepiej przewidział …za parę lat…

OliwekPL
OliwekPL
Reply to  marian,,
7 lat temu

Liberałowie. Według Pew Research Center w dzisiejszej Europie (z wyłączeniem Turcji) mieszka 44 mln wyznawców islamu, co stanowi 6 proc. populacji. W Unii Europejskiej jest 19 mln muzułmanów, czyli stanowią oni 3,8 proc. ludności. Najwięcej – 14 mln – wyznawców islamu mieszka w Rosji. Ta liczba będzie rosła w najbliższych dekadach, ale nie na tyle, aby można było mówić o jakiejkolwiek „kolonizacji” – muzułmanie będą niewielką mniejszością w całej dającej się przewidzieć przyszłości. W 2030 r. będą stanowili ok. 8 proc. populacji kontynentu. Co ciekawe, muzułmanie są postrzegani najgorzej w krajach, w których ich nie ma – np. w Polsce… Czytaj więcej »

Tes
Tes
Reply to  marian,,
4 lat temu

Teraz wiesz? Raczej uznałeś tak już wcześniej, ukształtowany przy pomocy jakichkolwiek innych źródeł niż ten tekst. Oraz, najwyraźniej, przy pomocy własnego mózgu. (najwyraźniej, bo wklejanie antyislamskiego pierdololo gdzie tylko się da to cecha Wyłącznie konserwatystów – ergo wyglądasz na jednego). Pragniesz zewnętrznych potwierdzeń na teorie które zamieszkały twoją głowę i trochę na ślepo szukasz ich gdzie popadnie (czyli jesteś trochę odklejony od rzeczywistości) – bawię się w tą internetową psychoanalizę bo tekst nie jest ani o przewidywaniu, ani o muzułmanach xD Z tekstu można wywnioskować co najwyżej że konserwatyści bardziej się boja “muslimów zalewajkach” (xD), bo tak maja ukształtowane mózgi… Czytaj więcej »

trackback
WTORLINKI #66 - Króliczek Doświadczalny
7 lat temu

[…] Nauka dowodzi, że liberał i konserwatysta mają inne mózgi. Czyli nasze polityczne przekonania istnieją już od narodzin, a my z czasem musimy je tylko […]

trackback
Szczepionka przeciw prawicowej głupocie – Szczepionka przeciw głupocie
7 lat temu

[…] ciekawe, to nie jedyna zaobserwowana zależność. Inne badania opisują ciekawe różnice w budowie mózgu. Osoby konserwatywne mają większe ciało migdałowate, kluczowe w generowaniu emocji […]

Konrad Lewandowski
Konrad Lewandowski
6 lat temu

Gówno prawda! To lewacy są znacznie bardziej agresywni i mniej tolerancyjni. Przykładów tysiące. Zełgane badanie pod tezę.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Konrad Lewandowski
6 lat temu

Twój komentarz tak CUDOWNIE przeczy temu, co chciałeś przekazać, że aż nas wzruszył 🙂

hhhh
hhhh
Reply to  Konrad Lewandowski
6 lat temu

samozaoranie poziom master xD

trackback
„Homopropaganda” nie zwiększa liczby osób homoseksualnych – Postprawda Stop
6 lat temu

[…] wykazują konserwatyści, czyli dążący do zachowania tradycji i niechętni wobec zmian. Badania opisują ciekawe różnice w budowie mózgu. Osoby konserwatywne mają większe ciało migdałowate, kluczowe w generowaniu emocji […]

trackback
Wprowadzenie do polityki #1: Lewica i prawica – Postprawda Stop
6 lat temu

[…] ciekawe, określonym światopoglądom może sprzyjać budowa mózgu. Osoby prawicowe mają większe ciało migdałowate, kluczowe w generowaniu emocji negatywnych, […]

rob
rob
4 lat temu

pare lat temu glosowalem na PO a teraz po pewnym przejrzeniu na oczy głównie dzieki obejrzeniu na yt wystąpień W.Sumlinskiego i jego ksiązek oraz W.Gadowskiego oraz innych, głosuje na PiS – więc teraz jaki mam typ mózgu

Piotr
Piotr
3 lat temu

Wniosek taki – leberałowie to ludzie, którzy nie dostali od życia dostatecznie po dupie.

Nie ma więcej wpisów
15
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d