captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.
Wiosna już tydzień temu ujawniła się w naszym ogródku :-) Fot. Crazy Nauka

Wiosna już tydzień temu ujawniła się w naszym ogródku 🙂 Fot. Crazy Nauka

Może tego na pierwszy rzut oka nie widać, ale tak, nadeszła wiosna astronomiczna. Dokładnie o 11.29 promienie Słońca padły na równik idealnie pionowo. Jeśli ktoś z Was tam teraz jest, to niech spojrzy pod nogi – nie zobaczy swojego cienia!

Od tej chwili przez pół roku biegun północny będzie bliżej Słońca niż biegun południowy, a więc my, jako lud północnej półkuli, załapiemy się na więcej ciepłych promieni. U nas rozpoczyna się więc wiosna, zaś na półkuli południowej – jesień. Najbardziej odczuwają to bieguny – na północnym oznacza to początek trwającego pół roku dnia, na południowym – nocy polarnej. U nas dzień będzie się wydłużał aż do przesilenia letniego, które nastąpi 21 czerwca 2017, a potem znów zacznie się skracać.

W tej chwili doświadczamy równonocy wiosennej – dzień i noc zrównują się, a więc będą mają tę samą długość. No, prawie tę samą, bo istnieje jeszcze coś takiego jak zjawisko refrakcji, czyli ugięcia promieni słonecznych w atmosferze ziemskiej. Sprawia ono, że 20 marca dzień trwa odrobinę dłużej niż 12 godzin (wskutek tego zjawiska faktyczne zrównanie długości nocy i dnia na półkuli północnej miało miejsce około 17 marca).

Oświetlenie Ziemi przez Słońce w dniu równonocy. Rys. Wikimedia

Oświetlenie Ziemi przez Słońce w dniu równonocy. Rys. Wikimedia

Jak może zauważyliście, wiosna przyszła 20, a nie jak to kiedyś bywało 21 marca. Z datą 21 marca pożegnaliśmy się w 2011 roku, kiedy to wiosna zaczęła się 21 minut po północy tego dnia. Teraz aż do 2043 roku pierwszy dzień wiosny będziemy witali 20 marca. Potem, o zgrozo, początek wiosny będzie przydarzał się nawet 19 marca!

 

20 marca 2017 – mamy astronomiczną wiosnę!
5 (100%) 4 głosów

  • Artur551

    Witam, powinno być ” na północnym oznacza to początek dnia polarnego, na południowym – trwającej pół roku nocy.” oraz “Z datą 21 marca pożegnaliśmy się”. Pozdrawiam

Nie ma więcej wpisów