captcha image

A password will be e-mailed to you.
Wiosna już tydzień temu ujawniła się w naszym ogródku :-) Fot. Crazy Nauka

W ubiegłym roku o tej porze w naszym ogródku kwitły krokusy. Teraz trudno powiedzieć, bo leży śnieg. Fot. Crazy Nauka

Może tego na pierwszy rzut oka nie widać, ale tak, dziś nadejdzie wiosna astronomiczna. Dokładnie o 17.15 promienie Słońca padną na równik idealnie pionowo. Jeśli ktoś z Was tam teraz jest, to niech spojrzy pod nogi – nie zobaczy swojego cienia!

Od tej chwili przez pół roku biegun północny będzie bliżej Słońca niż biegun południowy, a więc my, jako lud północnej półkuli, załapiemy się na więcej ciepłych promieni. U nas rozpoczyna się więc wiosna, zaś na półkuli południowej – jesień. Najbardziej odczuwają to bieguny – na północnym oznacza to początek trwającego pół roku dnia, na południowym – nocy polarnej. U nas dzień będzie się wydłużał aż do przesilenia letniego, które nastąpi 21 czerwca 2018, a potem znów zacznie się skracać.

W tej chwili doświadczamy równonocy wiosennej – dzień i noc zrównują się, a więc mają tę samą długość. No, prawie tę samą, bo istnieje jeszcze coś takiego jak zjawisko refrakcji, czyli ugięcia promieni słonecznych w atmosferze ziemskiej. Sprawia ono, że 20 marca dzień trwa odrobinę dłużej niż 12 godzin (wskutek tego zjawiska faktyczne zrównanie długości nocy i dnia na półkuli północnej miało miejsce około 17 marca).

Dopiero jutro, czyli 21 marca, nastąpi wiosna kalendarzowa.

Oświetlenie Ziemi przez Słońce w dniu równonocy. Rys. Wikimedia

Oświetlenie Ziemi przez Słońce w dniu równonocy. Rys. Wikimedia

Jak może zauważyliście, wiosna przyszła 20, a nie jak to kiedyś bywało 21 marca. Z datą 21 marca pożegnaliśmy się w 2011 roku, kiedy to wiosna zaczęła się 21 minut po północy tego dnia. Teraz aż do 2043 roku pierwszy dzień wiosny będziemy witali 20 marca. Potem, o zgrozo, początek wiosny będzie przydarzał się nawet 19 marca!

 

2
Dodaj komentarz

avatar
 
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Karol OrczykowskiArtur551 Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Artur551
Gość
Artur551

Witam, powinno być ” na północnym oznacza to początek dnia polarnego, na południowym – trwającej pół roku nocy.” oraz “Z datą 21 marca pożegnaliśmy się”. Pozdrawiam

Karol Orczykowski
Gość
Karol Orczykowski

Jakiś artykuł o Sudanie się szykuje?

Nie ma więcej wpisów