captcha image

A password will be e-mailed to you.
Mieszkańcy Papui Nowej Gwinei. Fot. Anselmo Lastra

Mieszkańcy Papui Nowej Gwinei. Fot. Anselmo Lastra

Rdzenna ludność wysp Oceanu Spokojnego przechowuje geny pochodzące być może od wymarłego, trzeciego już, krewniaka Homo sapiens.

Mam lekkie ciarki, kiedy to piszę. Bo wyobraźcie to sobie tylko: oprócz neandertalczyków, denisowian (czyli tajemniczych Ludzi z Denisowej Jaskini w górach Ałtaj) mogliśmy mieć jeszcze jednego krewniaka. Nie odkryto do tej pory śladów jego bytności, żadnych kości ani dorobku materialnego. O tym, że kiedykolwiek istniał, świadczyć może ślad pozostawiony przez niego w DNA ludzi zamieszkujących Melanezję, wyspy na Oceanie Spokojnym położone na północny wschód od Australii. Właściwie to żyjących równolegle z nami krewniaków mogło być jeszcze więcej, bo niektórzy do tej grupy zaliczają jeszcze Homo floresiensis – ludzi z Flores, choć warto zaznaczyć, że są to dalsi krewni, mający wspólnego przodka z dużo starszym gatunkiem Homo erectus.

Ale wróćmy do tematu nieznanego gatunku. Domieszki DNA wymarłych homininów w materiale genetycznym współczesnego człowieka poszukiwał Ryan Bohlender, genetyk statystyczny z University of Texas. Wiadomo, że główna fala migracji Homo sapiens z Afryki miała miejsce pomiędzy 100 tys. a 60 tys. lat temu. Ludzie ci natknęli się wówczas na populacje homininów zamieszkujące Eurazję. Doszło do krzyżowania się przybyszy z tubylcami – to naturalna kolej rzeczy (“Znaleziono hybrydę ludzko-neandertalską”).

Badania genetyczne prowadzone przez zespół prof. Svante Pääbo z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maksa Plancka w Lipsku wykazały, że w naszym DNA istnieje niewielka, choć znacząca domieszka DNA pochodzącego od neandertalczyka (prof. Pääbo opisał to w świetnej książce „Neandertalczyk. W poszukiwaniu zaginionych genomów”).

Potem naukowcy potwierdzili, że za sprawą neandertalskich genów mogliśmy być bardziej odporni na chłody, ale też staliśmy się podatni m.in. na niektóre choroby serca i skóry. Jeszcze ciekawsze są badania, które wskazują na to, że wirus HPV (wywołujący m.in. raka szyjki macicy, pochwy i prącia) został przeniesiony na nasz gatunek za sprawą kontaktów seksualnych z neandertalczykami lub denisowianami.

Ile neandertaczyka, ile denisowianina

Genetycznych śladów innych gatunków człowieka w naszym własnym DNA nie stwierdzono. Aż do teraz.

Zespół Ryana Bohlendera za pomocą modelowania komputerowego oszacował, że udział neandertalskiego DNA u Europejczyków i Chińczyków wynosi 2,8 proc. Większy problem mieli badacze z oszacowaniem zawartości DNA denisowian u ludzi współczesnych. U Europejczyków nie znaleźli żadnej domieszki ich DNA, u Chińczyków wynosiła ona zaledwie 0,1 proc. Wątpliwości pojawiły się w odniesieniu do populacji południowego Pacyfiku, głównie mieszkańców Melanezji, w tym Wysp Salomona, Papui Nowej Gwinei czy Nowej Kaledonii. W ich DNA odkryto aż 1,11-proc. udział genów denisowian. Najciekawsze jest jednak to, że oprócz tego naukowcy znaleźli u Melanezyjczyków domieszkę DNA podobnego do tego należącego do denisowian, choć różniącą się od niego wyraźnie.

Wyglądało to na pomyłkę w badaniach, ale wyniki te zostały potwierdzone przez inny zespół genetyków pod kierunkiem Eske Willersleva z Muzeum Historii Naturalnej w Kopenhadze. On również znalazł w DNA Melanezyjczyków i rdzennych mieszkańców Australii ślad nieznanego gatunku hominina.

– Nie wiemy, do kogo należy to DNA: być może do Homo erectusa lub do wymarłego człowieka z wyspy Flores, zwanego Hobbitem – spekuluje Willerslev. Inni naukowcy uważają, że może to być ślad pozostawiony przez denisowian, których zróżnicowania genetycznego jeszcze nie udało się zbadać, bo wszystko, co o nich wiemy, badacze wywnioskowali z analiz genetycznych kości jednego palca i kilku zębów znalezionych w Denisowej Jaskini w Górach Ałtaj. Równie dobrze, jak sądzą naukowcy, może się okazać, że domieszka nieznanego DNA pochodzi od nieodkrytego do tej pory gatunku człowieka. To byłoby naprawdę fascynujące.

Źródło

Przeczytajcie też na naszym blogu:

Znaleziono hybrydę ludzko-neandertalską

Neandertalczycy mieli w domach ciepłą wodę?!

Znamy pełny genom neandertalczyka

 

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów