captcha image

A password will be e-mailed to you.

Mgła to zawiesina bardzo małych kropelek wody. Powstaje, gdy unosząca się w powietrzu para wodna ochładza się w powietrzu albo też gdy wilgotne powietrze miesza się z suchym. Wewnątrz mgły kropelki wody robią się coraz cięższe i opadają. Jeśli mają ok. 25 nanometrów średnicy, lecą ku ziemi z prędkością ok. 5 cm na sekundę.

Jednocześnie jednak mgłę podtrzymuje tworzenie się coraz to nowych kropelek wody na tzw. jądrach kondensacji, czyli różnych fruwających w powietrzu drobinach, pyłkach itp., które pomagają w skraplaniu się pary wodnej. Dlatego mgła może trwać i trwać, jak na przykład dzisiaj w niektórych rejonach naszego pięknego kraju.

Najbardziej zamglonym na świecie miejscem są wybrzeża Nowej Funlandii, kanadyjskiej wyspy leżącej na Atlantyku, około 1000 km od brzegów Ameryki Północnej. Spotykają się tam dwa prądy oceaniczne: ciepły Golfsztrom i zimny Labradorski, które niemal codziennie wywołują gęste mgły.

Nas mgła wczoraj wieczorem zastała w trasie i niemal uniemożliwiła nam powrót do domu. A czy Wam coś się we mgle przydarzyło?

Fot. Rantes

Nie ma więcej wpisów