captcha image

A password will be e-mailed to you.
Fot. Cerviduct/Wikimedia

Fot. Cerviduct/Wikimedia

Jakiś czas temu zachwycaliśmy się przejściami dla zwierząt ponad autostradami w USA czy Kanadzie. A wystarczyło przejechać się u nas autostradą A2 z Warszawy do Poznania, żeby natknąć się na coś takiego w okolicach Konina.

A jest ich znacznie więcej. Autostrada Wielkopolska, wykonawca A2, wybudowała ponad 150 przejść i przepustów dla zwierząt: 26 przejść dla większych zwierząt, 12 dla średnich, 68 dla małych zwierząt, a także 50 przejść dla płazów i gadów.  To czyni  polską A2 najbardziej proekologiczną inwestycją drogową na kontynencie. Wybudowanie jednego przejścia dla dużych zwierząt (takiego jak na zdjęciu) kosztuje około 20 mln zł.

Do tej formy ochrony środowiska zmuszają polskich budowniczych dróg wymogi unijne, zwłaszcza że A2 została w znacznym stopniu sfinansowana ze środków UE. Aż jedna czwarta wydatków na A2 była przeznaczona na ekologię.

Zielone mosty szybko porastają trawą i wtapiają się w otoczenie. Po co się je buduje?

Wyobraźcie sobie, że osiedle czy miasto, w którym żyjecie, nagle zostaje przecięte na pół autostradą, przez którą nie ma przejścia.

Właśnie tego doświadczają zwierzęta, których terytoria są szatkowane na drobne części budowanymi przez nas drogami. Zwierzaki muszą się wyżywić na mniejszym obszarze, a jeśli chętnych jedzenia jest więcej, część z nich musi wyginąć. Tak samo dużym, jeśli nie większym problemem jest przecięcie autostradą szlaku migracyjnego zwierząt, którym podążają co roku od zawsze. Zdesperowane zwierzęta będą poszukiwać możliwości przedarcia się na drugą stronę i – wpadać pod koła pędzących samochodów. Nawet jeśli szosa jest ogrodzona (obowiązkowo grodzone są autostrady i drogi ekspresowe), to i tak rączy jeleń potrafi przeskoczyć przez płot. Dlatego zielone mosty są naprawdę zwierzętom bardzo potrzebne.

Zobaczcie, jak wygląda ruch na takim zielonym moście:

A tutaj widać wilka przechodzącego zielonym mostem w Wielkopolskim Parku Narodowym:

A to inne zielone mosty sfotografowane przez nas na A2:

Most dla zwierząt na A2. Fot. Crazy Nauka

Most dla zwierząt na A2. Fot. Crazy Nauka

Most dla zwierząt na A2. Fot. Crazy Nauka

Most dla zwierząt na A2. Fot. Crazy Nauka

Polecamy też:

Przepiękny zielony most w Kanadzie

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
hafilip84
hafilip84
8 lat temu

Dlaczego zostawiono ten pas piasku w poprzek przejścia?

hafilip84
hafilip84
8 lat temu

Dlaczego zostawiono ten pas piasku w poprzek przejścia?

KS
KS
Reply to  hafilip84
8 lat temu

Zapewne po to, by na podstawie tropów zostawionych na miękkim piasku przez przechodzące zwierzęta oszacować, ile ich przechodzi i z jakich gatunków najczęściej. Mamy wtedy obraz, jak efektywnie zwierzęta wykorzystują takie przejście.

Tak
Tak
Reply to  KS
8 lat temu

Ale jest kamera od tego

Jakub Szymkowiak
Jakub Szymkowiak
8 lat temu

Małe sprostowanie – autostrada A2 nie przebiega przez tereny Wielkopolskiego Parku Narodowego. To przejście, z którego pochodzi nagranie wilka, znajduje się nad drogą krajową nr 5.

ggg
ggg
8 lat temu

Pas pisaku służy monitorowaniu jakie gatunki przechodzą. Kamery zostawia się tylko na części przejść (koszty), zresztą ulegają one awariom, a czasem kradzieży. Dlatego piasek pozostaje ważną częścią monitorowania przejść.

Marian
Marian
8 lat temu

Gdyby mosty nad ciekami wodnymi budowano zgodnie z wymogami ochrony środowiska, to można by sporo zaoszczędzić na szerokich górnych przejściach dla zwierząt. Inny problem, to brak wyraźnej korelacji między wydatkami na ochronę środowiska i efektami ochrony, jeśli projekt ochronny nie był dokładnie przeanalizowany albo był niesolidnie wykonany.

Radek
Radek
8 lat temu

“Aż jedna czwarta wydatków na A2 była przeznaczona na ekologię.” – czyli gdyby nie to, to mozna byloby wybudowac o 1/3 wiecej drog?

slawek
slawek
Reply to  Radek
8 lat temu

To nieprawda, ze az 1/4. Bardzo czesto te koszty sie zawyza wliczajac to np estakady budowane nie se wzgledu na zwierzeta ale kwestie technicze, choc oczywiscie zwierzeta z nich korzystaja. Spore kosztynto takze kwestie zwiazane z odwodnieniem i ochrona wod, wszystko to sa urzadzenia ochrony srodowiska i mocno podwyzszaja koszta.sl

RedFireFox
RedFireFox
Reply to  Radek
6 lat temu

Sugeruje nauke liczenia, a przy okazji moze i myslenia… 😉

Dotex
Dotex
8 lat temu

pięknie że mogą iść tam i z powrotem

trackback
„Zielone mosty”, czyli przejścia dla zwierząt przez autostradę. W Polsce powstaje ich coraz więcej! | PoZytywna PRopaganda
8 lat temu

[…] źródło: kliknij tutaj […]

Nie ma więcej wpisów
12
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: