captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.
Fot. Cerviduct/Wikimedia

Fot. Cerviduct/Wikimedia

Jakiś czas temu zachwycaliśmy się przejściami dla zwierząt ponad autostradami w USA czy Kanadzie. A wystarczyło przejechać się u nas autostradą A2 z Warszawy do Poznania, żeby natknąć się na coś takiego w okolicach Konina.

A jest ich znacznie więcej. Autostrada Wielkopolska, wykonawca A2, wybudowała ponad 150 przejść i przepustów dla zwierząt: 26 przejść dla większych zwierząt, 12 dla średnich, 68 dla małych zwierząt, a także 50 przejść dla płazów i gadów.  To czyni  polską A2 najbardziej proekologiczną inwestycją drogową na kontynencie. Wybudowanie jednego przejścia dla dużych zwierząt (takiego jak na zdjęciu) kosztuje około 20 mln zł.

Do tej formy ochrony środowiska zmuszają polskich budowniczych dróg wymogi unijne, zwłaszcza że A2 została w znacznym stopniu sfinansowana ze środków UE. Aż jedna czwarta wydatków na A2 była przeznaczona na ekologię.

Zielone mosty szybko porastają trawą i wtapiają się w otoczenie. Po co się je buduje?

Wyobraźcie sobie, że osiedle czy miasto, w którym żyjecie, nagle zostaje przecięte na pół autostradą, przez którą nie ma przejścia.

Właśnie tego doświadczają zwierzęta, których terytoria są szatkowane na drobne części budowanymi przez nas drogami. Zwierzaki muszą się wyżywić na mniejszym obszarze, a jeśli chętnych jedzenia jest więcej, część z nich musi wyginąć. Tak samo dużym, jeśli nie większym problemem jest przecięcie autostradą szlaku migracyjnego zwierząt, którym podążają co roku od zawsze. Zdesperowane zwierzęta będą poszukiwać możliwości przedarcia się na drugą stronę i – wpadać pod koła pędzących samochodów. Nawet jeśli szosa jest ogrodzona (obowiązkowo grodzone są autostrady i drogi ekspresowe), to i tak rączy jeleń potrafi przeskoczyć przez płot. Dlatego zielone mosty są naprawdę zwierzętom bardzo potrzebne.

Zobaczcie, jak wygląda ruch na takim zielonym moście:

A tutaj widać wilka przechodzącego zielonym mostem w Wielkopolskim Parku Narodowym:

A to inne zielone mosty sfotografowane przez nas na A2:

Most dla zwierząt na A2. Fot. Crazy Nauka

Most dla zwierząt na A2. Fot. Crazy Nauka

Most dla zwierząt na A2. Fot. Crazy Nauka

Most dla zwierząt na A2. Fot. Crazy Nauka

Polecamy też:

Przepiękny zielony most w Kanadzie

 

Mosty dla zwierząt nad autostradami
4.7 (93.85%) 13 głosów

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów