captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Fot. VMENKOV/ Wikimedia

Fot. VMENKOV/ Wikimedia

To nie był łatwy artykuł do napisania… Jeżeli powyższa fotografia sprawia, że również czujecie się odrobinę nieswojo albo kompletnie nie jesteście w stanie na nią patrzeć, cóż, nasze gratulacje! Najwidoczniej posiadacie jakiś stopień trypofobii: niezrozumiałego strachu przed skupiskami małych dziur.

Chociaż w większości sytuacji te malutkie dziurki nie zagrażają naszemu życiu, ten niezrozumiały strach dotyka niemal 15% ludzi na całym świecie. A jednak, co ciekawe: trypofobia nie jest nawet prawdziwą, akceptowaną przez medycynę fobią. Ba, jest jeszcze mniej szanowana od takich dziwactw jak cyclofobia, strach przed rowerami. Dlaczego więc tylu z nas czuje coś dziwnego, gdy widzimy jak grzbietoród amerykański rodzi swoje dzieci poprzez otwory na swoim grzbiecie?

Chociaż trypofobia nie jest jeszcze oficjalnie akceptowalną fobią, nie jest to takie dziwne, ponieważ wzmianki o niej pojawiły się względnie niedawno. Zaledwie 10 lat temu użytkownicy internetu zaczęli udostępniać w sieci zdjęcia ze skupiskami małych dziur, widząc reakcję użytkowników, którzy skręcali się na ten widok.

Zjawisko przyciągnęło nareszcie uwagę badaczy z Uniwersytetu Essex w Wielkiej Brytanii, którzy postanowili odkryć czy ten przedziwny strach rzeczywiście ma w sobie jakieś podłoża psychologiczne.

Po pokazaniu badanym serii różnych przyjaznych fotografii, a następnie zdjęć z rzeczami, które zwykle obrzydzają ludzi, odkryto że rzeczy, które wywoływały największy odzew posiadały jedną, wspólną matematyczną strukturę.

“W skrócie, zawierały one wiele małych, wysoko kontrastujących ze sobą detali, jak linie, kropki czy dziury, które były nieznacznie od siebie oddalone, w jakimś konkretnym ułożeniu,” mówi Michael w odcinku SciShow.

“Przykładowo, strączek lotosu posiada wysoki kontrast pomiędzy ciemnymi dziurami, a jasną powierzchnią, przy czym otwory są oddalone od siebie na tyle równomiernie, aby lepiej naświetlić te detale, tworząc widok, który sprawia, że niektórzy ludzie mają ochotę wymiotować.”

Badacze podejrzewają, że wzory tego typu mogą wiązać się do oznaczeń jadowitych zwierząt, jak hapalochlaena, ośmiornica z wyraźnymi jaskrawo-niebieskimi okrągłymi oznaczeniami na ciele, co może podświadomie uruchamiać w nas jakiś pierwotny strach, ostrzeżenie że to co widzimy jest dla nas niedobrze.

Fot. Jens Petersen/Wikimedia

Fot. Jens Petersen/Wikimedia

Inna koncepcja zakłada, że zbiorowiska małych otworów mogą podświadomie przypominać nam o zaraźliwych chorobach skóry, wysypkach czy czyrakach – kolejnych rzeczy od których zdecydowanie chcemy się trzymać z daleka.

Oczywiście, na koniec, jest też teoria, że trypofobia może być przykładem ‘zarażenia emocjonalnego’, co oznacza, że mogliście nie posiadać trypofobii jeszcze 5 minut temu, ale po przeczytaniu artykułu – nagle wydaje wam się, że ją macie.

Pamiętajcie jednak – ser nie chce zrobić wam nic złego, niezależnie od ilości dziur. To tylko ser. Smacznego.

Źródło

Czego u nas szukaliście?

3 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

27 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Doktor
Doktor
7 lat temu

W naszym położeniu geograficznym chroni to przed zaglądaniem do domków szerszeni, os i pszczół które są w trakcie budowy. Przynajmniej mi to przypomina takie budowle i taki strach chroni przed poważnymi konsekwencjami a nawet śmiercią. Naprawdę trzeba stada naukowców do badań dlaczego tak się dzieje? Podobnie jak nieufnie podchodzimy do koloru żółtego.

wiast
wiast
Reply to  Doktor
7 lat temu

Dokładnie, o tym samym pomyślałem…

Sosna
Sosna
Reply to  Doktor
7 lat temu

Dokładnie, pierwsze skojarzenie po zobaczeniu fotografii – gniazdo os. A drugie – padlina zjadana przez robactwo.

Janusz
Janusz
Reply to  Doktor
3 lat temu

chyba ty nieufnie podchodzisz do koloru zółtego, lol 😀

chiefer
chiefer
7 lat temu

a fe, tak więc jestem trypofobikiem maniakalnym

Str
Str
7 lat temu

To chodzi o to , ze to cos brzydko wyglada, nie tyle czuje sie strach co ogolne zniesmaczeniei obecnosc ufo 😛

Wyzwoliciel
Wyzwoliciel
7 lat temu

Mi podejrzane dziury sugerują jedynie, że w środku może być jakiś robal, który ową dziurę wydrążył ;] Jak to wspomniał już Doktor, wynika to raczej z doświadczeń. Jeżeli kogoś takie rzeczy przerażają, to pewnie naoglądał się zbyt wielu horrorów, gdzie takich obrzydliwych rzeczy potrafi być na potęgę ;]

fsdfddsfsdf
fsdfddsfsdf
7 lat temu

a mnie jest bardzo przyjemnie patrzeć na te dziury, jakoś lubię je xD

pixel 1991
pixel 1991
Reply to  fsdfddsfsdf
6 lat temu

Ja też lubię dziury (jeśli wiesz, co mam na myśli)

ja
ja
7 lat temu

pierwsze zdjęcie straszne, najgorzej jak ktoś otworki tego typu wkleja na ludzkie zdjęcie pod pachy, jako rany, itp, aż ciary przechodzą ;/ ale reszta zdjęć z artykułu mnie nie rusza

An
An
7 lat temu

Aż mi ulżyło gdy znalazłam ten artykuł, myślałam, że tylko ja odczuwam strach, przerażanie i obrzydzenie widząć takie dziury.

Opisek
Opisek
7 lat temu

Dzięki! Jak zobaczyłem tę miniaturkę, nic dziwnego nie czułem, a po przeczytaniu kilku zdań artykułu totalnie mi te dziury obrzydły. Właśnie zaraziłem się tą fobią.

bigrassta
bigrassta
6 lat temu

mnie to jakoś wcale nie rusza 😀

Darito Fun
Darito Fun
6 lat temu

A mnie to kompletnie nie rusza xD

Konwalia Maj
Konwalia Maj
6 lat temu

Mnie okropnie brzydzą dziurki w ananasie takie jak gdy się odkroi ten zielony kapelusik. Jak to zobaczyłam to przeszły mnie ciarki

haftowana
haftowana
6 lat temu

NIESTETY okazało się że mam trypofobie 🙁

nieznany
nieznany
6 lat temu

to straszne

nieznany
nieznany
6 lat temu

szukan napalonej k

Kamil Fiedorowicz
Kamil Fiedorowicz
6 lat temu

Może to być też strach przed tym że coś w tych dziurkach jest, coś co mogło by nas skrzywdzić (ugryźć, ukąsić), ale wcale nie o krzywdę tu może chodzić tylko o obrzydzenie np. mogą tam być larwy. Słowo “może” jest kluczowe, ponieważ boimy się czegoś czego może tam nie być, co skłania się w stronę niewiedzy, a ludzie boją się czegoś o czym nie wiedzą lub czego nie znają.

Adam Wiśniewski
Adam Wiśniewski
6 lat temu

Ciarki mnie przechodzą jak oglądam takie obrazki, i to dziwne uczucie, że włosy stają ci dęba.

bartek
bartek
6 lat temu

Ja mam trypofobie od kilku lat

Cat Ears
Cat Ears
6 lat temu

Pomocy! Przez ten artykuł wpisałam w google trypofobia i kliknęłam w grafikę i nie mogę się oderwać od tych zdjęć. Jestem jak w transie i ilekroć wyłączam to muszę włączyć kolejne, a jednocześnie tak bardzo chcę zapomnieć, ale nie mogę…

TenerifeSea
TenerifeSea
6 lat temu

Od zawsze na widok tego typu obrpazków reagowałam tak samo. Momentalnie zaczynam się drapać bo wszystko mnie swędzi i mam gęsią skórkę na rękach,twarzy i plecach. Szczerze przypadkiem trafiłam na tą nazwę bo nigdy nie pomyślałam, że coś takiego istnieje i ma to więcej ludzi ale ciesze się, że nie jestem jedyna.

Piotr Yoshq
Piotr Yoshq
5 lat temu

A może to strach przed owadami ? Lub innymi insektami, które mogły atakować nasz naskórek i składać tam jaja ?

…. Lub też składać jaja na padlinie.
Instynkt obronny, aby nie zbliżać się…

Łukasz Krzywański
Łukasz Krzywański
5 lat temu

Widzę, że artykuł już trochę tu wisi, ale co do “autozarażenia emocjonalnego” to niestety tak nie działa. Obecnie mam 22 lata a pierwszy koszmar nocny jaki pamiętam w życiu, przyśnił mi się jak miałem sześć lat i pamiętam właśnie liczne małe dziury w moim ramieniu- MASAKRA! Teraz już chociaż wiem jak to się nazywa 🙂

Ebola
Ebola
Reply to  Łukasz Krzywański
5 lat temu

Może ty masz autentyczną, ale to działa jak moda. Większość ludzi udaje, że ją ma, tak samo z homoseksualizmem u kobiet. Udają, bo jest to modne, a inni ludzie się tym jarają.

niepowiem
niepowiem
3 lat temu

Nie strach. Obrzydzenie, dyskomfort, niepokój. Ot, dramat osoby posiadającej ule, a nie będącej w stanie znieść widoku plastra miodu bez rażącego obrzydzenia. Nie żeby tam zaraz fobia, zwykłe bezpodstawne sparaliżowanie normalnych zachowań.

Nie ma więcej wpisów
27
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: