captcha image

A password will be e-mailed to you.

Zaćmienie Księżyca 2018 będzie wyjątkowe. Dlatego już teraz przypominam, że 27 lipca trzeba zarezerwować sobie czas i miejsce do obserwacji. Miejsce jest tym razem wyjątkowo ważne!

Jest niemal idealnie! Całkowite zaćmienie Księżyca będziemy mogli w tym roku podziwiać w Polsce o doskonałej dla nas godzinie i w świetny dzień – piątek, 27 lipca 2018 r. od godziny 21:30. W dodatku data pełni i zaćmienia zbiega się z przypadającym na lipiec apogeum czyli momentem, w którym Księżyc jest najbardziej oddalony od Ziemi.

Dlaczego to ważne? Bo wówczas ma dla nas najmniejszą średnicę (czy, bardziej poprawnie, rozmiar kątowy). A w związku z tym dłużej pozostanie w cieniu Ziemi. Całkowite zaćmienie potrwa aż 1 godzinę 42 minuty i 57 sekund. To bardzo długo, najdłużej w całym XXI wieku. Kolejne równie długie będzie miało miejsca w 2123 roku, więc część z nas może go nie doczekać…

Faza całkowita potrwa do 23:13, ale potem czeka nas jeszcze piękna faza częściowego zaćmienia, a więc „schodzenie” z tarczy Księżyca ziemskiego cienia. Tu czas wyjaśnić, dlaczego na początku napisałem, że zaćmienie będzie niemal idealne. Otóż rozpoczyna się mniej więcej w tym samym czasie, co wschód Księżyca w Polsce. Mniej więcej, bo wszystko zależy od tego, skąd będziecie obserwować zjawisko – różnica między godzinami wchodu wynosi w Polsce około 50 min. Oznacza to, że Księżyc wciąż będzie stosunkowo nisko nad horyzontem. Wada – gorsza widoczność, więc warto znaleźć sobie miejsce, z którego będzie dobrze widoczny południowo-wschodni horyzont. Nawet linia drzew czy budynki mogą nam zepsuć efekt. Dobrze więc zawczasu znaleźć odpowiednie miejsce. Ale jest też zaleta – silne będzie złudzenie sprawiające, że Księżyc wydaje się większy, gdy jest nisko nad horyzontem.

Zatem szykujemy się na moment, gdy Księżyc, Ziemia i Słońce ustawią się dokładnie w jednej linii. Wbrew pozorom to zjawisko rzadsze niż ustawienie Słońce-Księżyc-Ziemie czyli zaćmienie Słońca. Bywają lata, w których zaćmienia Księżyca nie można zobaczyć ani razu, a w najlepszym przypadku mogą wystąpić trzy zaćmienia w ciągu jednego roku. Dla porównania: każdego roku występują co najmniej dwa zaćmienia Słońca.

A dlaczego piszę o tym już teraz? Bo to wciąż czas ustawiania wakacyjnych planów i wielu z Was ma szansę tak je dopasować, by akurat 27 lipca wieczorem znaleźć się w odpowiednim miejscu. Warto, bo to będzie naprawdę wyjątkowe zaćmienie. Oczywiście będziemy jeszcze o nim przypominać, ale ustawcie sobie przypomnienie w telefonie. I koniecznie dołączcie do naszego wydarzenia na Facebooku!

Śledźcie też działania Polskiego AstroBlogera, gdzie znajdziecie komplet szczegółowych informacji na temat zaćmienia.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Goś
Goś
4 lat temu

Dokąd wyjechać? Gdzie będzie najleppiej widoczny?????

Mrkjad
Mrkjad
4 lat temu

Tego dnia biorę ślub. oO

Dom Saj
Dom Saj
4 lat temu

Zaćmienie umysłów! Księżyc jest światłem na firmamencie płaskiej Ziemi.

Andrzej Trzciński
Andrzej Trzciński
Reply to  Dom Saj
4 lat temu

Ziemia jest wklęsła, albo kwadratowo-różowa …

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Dom Saj
4 lat temu

Wow! Rewelacja 🙂 Gratulujemy wyboru daty!

Wiktor
Wiktor
4 lat temu

Księżyc całkowice zaćmiony – zczerwieniony (dlazego?) sprawia niesamowite wrażenie. Warto być poza miastem. Leżak może się przydać. Pierwsze błyski Słońca też bywają ciekawe. Mierzeja Helska?
Oby był bezchmurny wyż!
Czięki za info

Ola
Ola
4 lat temu

A ja kończę 28 lat. Przypadek?
Tak 😀

Monika
Monika
4 lat temu

Dokładnie w ten dzień i tą godzinę mija 25 lat odkąd jestem ze swoim mężem- dla mnie to magiczna data

Nie ma więcej wpisów
8
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: