captcha image

A password will be e-mailed to you.

Zaćmienie Księżyca 2018 będzie wyjątkowe. Dlatego już teraz przypominam, że 27 lipca trzeba zarezerwować sobie czas i miejsce do obserwacji. Miejsce jest tym razem wyjątkowo ważne!

Jest niemal idealnie! Całkowite zaćmienie Księżyca będziemy mogli w tym roku podziwiać w Polsce o doskonałej dla nas godzinie i w świetny dzień – piątek, 27 lipca 2018 r. od godziny 21:30. W dodatku data pełni i zaćmienia zbiega się z przypadającym na lipiec apogeum czyli momentem, w którym Księżyc jest najbardziej oddalony od Ziemi.

Dlaczego to ważne? Bo wówczas ma dla nas najmniejszą średnicę (czy, bardziej poprawnie, rozmiar kątowy). A w związku z tym dłużej pozostanie w cieniu Ziemi. Całkowite zaćmienie potrwa aż 1 godzinę 42 minuty i 57 sekund. To bardzo długo, najdłużej w całym XXI wieku. Kolejne równie długie będzie miało miejsca w 2123 roku, więc część z nas może go nie doczekać…

Faza całkowita potrwa do 23:13, ale potem czeka nas jeszcze piękna faza częściowego zaćmienia, a więc „schodzenie” z tarczy Księżyca ziemskiego cienia. Tu czas wyjaśnić, dlaczego na początku napisałem, że zaćmienie będzie niemal idealne. Otóż rozpoczyna się mniej więcej w tym samym czasie, co wschód Księżyca w Polsce. Mniej więcej, bo wszystko zależy od tego, skąd będziecie obserwować zjawisko – różnica między godzinami wchodu wynosi w Polsce około 50 min. Oznacza to, że Księżyc wciąż będzie stosunkowo nisko nad horyzontem. Wada – gorsza widoczność, więc warto znaleźć sobie miejsce, z którego będzie dobrze widoczny południowo-wschodni horyzont. Nawet linia drzew czy budynki mogą nam zepsuć efekt. Dobrze więc zawczasu znaleźć odpowiednie miejsce. Ale jest też zaleta – silne będzie złudzenie sprawiające, że Księżyc wydaje się większy, gdy jest nisko nad horyzontem.

Zatem szykujemy się na moment, gdy Księżyc, Ziemia i Słońce ustawią się dokładnie w jednej linii. Wbrew pozorom to zjawisko rzadsze niż ustawienie Słońce-Księżyc-Ziemie czyli zaćmienie Słońca. Bywają lata, w których zaćmienia Księżyca nie można zobaczyć ani razu, a w najlepszym przypadku mogą wystąpić trzy zaćmienia w ciągu jednego roku. Dla porównania: każdego roku występują co najmniej dwa zaćmienia Słońca.

A dlaczego piszę o tym już teraz? Bo to wciąż czas ustawiania wakacyjnych planów i wielu z Was ma szansę tak je dopasować, by akurat 27 lipca wieczorem znaleźć się w odpowiednim miejscu. Warto, bo to będzie naprawdę wyjątkowe zaćmienie. Oczywiście będziemy jeszcze o nim przypominać, ale ustawcie sobie przypomnienie w telefonie. I koniecznie dołączcie do naszego wydarzenia na Facebooku!

Śledźcie też działania Polskiego AstroBlogera, gdzie znajdziecie komplet szczegółowych informacji na temat zaćmienia.

Czego u nas szukaliście?

8
Dodaj komentarz

avatar
 
6 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
Crazy NaukaAndrzej TrzcińskiMonikaOlaWiktor Recent comment authors

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Goś
Gość
Goś

Dokąd wyjechać? Gdzie będzie najleppiej widoczny?????

Mrkjad
Gość
Mrkjad

Tego dnia biorę ślub. oO

Dom Saj
Gość
Dom Saj

Zaćmienie umysłów! Księżyc jest światłem na firmamencie płaskiej Ziemi.

Andrzej Trzciński
Gość
Andrzej Trzciński

Ziemia jest wklęsła, albo kwadratowo-różowa …

Crazy Nauka
Gość
Crazy Nauka

Wow! Rewelacja 🙂 Gratulujemy wyboru daty!

Wiktor
Gość
Wiktor

Księżyc całkowice zaćmiony – zczerwieniony (dlazego?) sprawia niesamowite wrażenie. Warto być poza miastem. Leżak może się przydać. Pierwsze błyski Słońca też bywają ciekawe. Mierzeja Helska?
Oby był bezchmurny wyż!
Czięki za info

Ola
Gość
Ola

A ja kończę 28 lat. Przypadek?
Tak 😀

Monika
Gość
Monika

Dokładnie w ten dzień i tą godzinę mija 25 lat odkąd jestem ze swoim mężem- dla mnie to magiczna data

Nie ma więcej wpisów