captcha image

A password will be e-mailed to you.

Odkrycia naukowe 2012

Najdziwniejsze odkrycia naukowe 2012 roku według Crazy nauki:

1. Kot chimera

Oto Venus – kot o przedziwnym ubarwieniu spowodowanym tym, że w jego ciele znajdują się dwa rodzaje komórek zawierające DNA dwóch różnych osobników. Ten błąd natury dał tym razem wyjątkowo piękny efekt.
O Venus pisaliśmy tu: http://on.fb.me/S1E3Ab

2. Zielony miód

Alzackie pszczoły zaczęły produkować miód nie tylko zielony, ale też niebieski, granatowy, żółty, brązowy i fioletowy. Powód? Są leniwe i zamiast zbierać pyłek z kwiatów, wolą podjadać słodką masę pozostałą po cukierkach M&M z fabryki Marsa.
Więcej o kolorowym miodzie: http://on.fb.me/WfTrV9

3. Zwierzę o największej liczbie nóg…

…żyje w Kalifornii – ogłosili w listopadzie naukowcy. Mimo że liczy tylko 3 cm długości, ma aż 750 odnóży. Należy do gromady wijów z gatunku Illacme plenipes i żyje pod ziemią – pewnie dlatego do tej pory nie wiedzieliśmy, że to absolutny rekordzista.
Więcej: http://bit.ly/S1E6vz

4. Gigantyczne oko znalezione na plaży

To historia jak z filmu kryminalnego: w październiku woda wyrzuciła na plażę na Florydzie tajemnicze olbrzymie oko. Naukowe śledztwo wykazało, że błękitnie zabarwiona gałka oczna należy do miecznika, olbrzymiej ryby z rodziny okoniokształtnych, która może ważyć może nawet 500 kg i mierzyć ponad 4 m.
Więcej: http://nydn.us/WfTsbn

5. Najdziwniejszy penis świata

Gdyby ktoś organizował konkurs na najdziwniejszego penisa świata, z pewnością na podium stanęłaby kolczatka australijska. Znamy je zwykle od góry, gdzie przypominają nieco jeża. Jednak pod spodem jest znacznie bardziej zaskakująco – ponoć czterogłowy penis pomaga skutecznie wstrzelić nasienie do steku samicy.
http://bit.ly/S1E6vA

6. Bez seksu od 80 mln lat

Wrotki bdelloidalne to jeden z niewielu gatunków zwierząt na świecie, które rozmnażają się aseksualnie. Co jeszcze dziwniejsze, te małe, proste bezkręgowce, wszystkie płci żeńskiej, wzbogacają własną pulę genetyczną… zjadając DNA innych gatunków – bakterii, grzybów i alg.
Pisaliśmy o tym tutaj: http://on.fb.me/WfTsbo

7. Biały kruk wśród wielorybów

U wybrzeży Spitsbergenu sfilmowano niespotykanego wieloryba. To istny Moby Dick – biały jak śnieg humbak. Jego wyjątkowe ubarwienie to efekt leucyzmu – choroby, w której brak jakiegokolwiek ciemnego pigmentu w skórze. Zwykle zwierzęta o tak odmiennym ubarwieniu szybko giną, bo są łatwym celem dla drapieżników.
O humbaku o imieniu Willow pisaliśmy tu:
http://on.fb.me/S1E4E2

Nie ma więcej wpisów