captcha image

A password will be e-mailed to you.
ziemia_ksiezyce

To na pierwszym planie, to Mimas, księżyc Saturna, który wygląda jak Gwiazda Śmierci, a nie nowo odkryty quasi-księżyc 😉

Mamy drugiego naturalnego satelitę! NASA potwierdza: Ziemię obiega drugie, obok Księżyca, ciało niebieskie.

W porównaniu z Księżycem jest to drobinka, mierząca niespełna 100 metrów średnicy. Tym niemniej planetoida 2016 HO3 od blisko 100 lat towarzyszy Ziemi. Należy do kategorii “quasi-księżyców” – krąży po orbicie wokół Słońca, jednocześnie zapętlonej wokół Ziemi.

Okres obiegu tego quasi-księżyca wokół Słońca wynosi niemal dokładnie jeden ziemski rok, ale jego taniec wokół naszej planety jest nieregularny. Ponieważ jego orbita jest mocno jajowata, obiekt przez blisko pół roku znajduje się bliżej Słońca, co nadaje mu większą prędkość. Dlatego w tym czasie planetoida 2016 HO3 wyprzedza Ziemię. Potem zwalnia i zostaje w tyle. Jej odległość od Ziemi raz jest równa 38 odległościom dzielącym Ziemię od Księżyca (ok. 14 mln km), innym razem rozciąga się do równowartości stu takich odcinków (ok. 40 mln km).

Animacja pokazuje, że ten ruch wygląda tak, jakby ta kosmiczna skała orbitowała wokół naszej planety:

 

Jak podaje NASA, planetoida 2016 HO3 ma ponad 36,5 metra szerokości i nie więcej niż 91 metrów długości. Wyśledził ją 27 kwietnia tego roku system Pan-STARRS 1 na Hawajach, który poszukuje obiektów kosmicznych mogących zagrozić Ziemi. Znając trajektorię nowo odkrytego obiektu, naukowcy odnaleźli go również na starszych zdjęciach nieba, a obliczenia pokazują, że towarzyszy naszej planecie od blisko stu lat.

Już wcześniej Ziemia miała podobnego towarzysza, którym była planetoida 2003 YN107 o 20-metrowej średnicy. Jednak blisko 10 lat temu opuściła ona pobliże naszej planety. W przyszłości naszymi naturalnymi satelitami może stać się kilka innych obiektów, m.in. planetoida Cruithne, która ma nieregularny kształt i około 5 km długości. Obecnie należy ona do obiektów koorbitalnych -porusza się w pobliżu Ziemi po orbicie w kształcie podkowy.

Czy planetoida 2016 HO3 należy do obiektów, z którymi Ziemia może się kiedyś zderzyć? Naukowcy uważają, że obliczenia nie wskazują na to, by w ciągu najbliższych kilkuset lat skała ta mogła nam zagrozić.

Można za to pomyśleć o wydobywaniu z niej cennych minerałów – o takim kosmicznym górnictwie rozmawialiśmy radiu TOK FM z Barłomiejem Ziętkiem, który przygotował projekt takich działań na konkurs kosmiczny „Odysseus II”

 

 

Czego u nas szukaliście?

8
Dodaj komentarz

avatar
 
4 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Delomondoyamatarobo80Jesteś ******krab Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback
Dialogi, ciąg dalszy | Kochamy Laurę

[…] skoro już mowa o Kosmosie, czy wiedzieliście o tym? Enjoy! […]

Bart Kazibudzki
Gość
Bart Kazibudzki

Bardzo ciekawe!

krab
Gość
krab

dla mnie jest ciekawe ,że z kosmosu i np stacji kosmicznej lub podczas kilku podrozy rzekomych w kosmos nie wykryto tego wczesniej tylko akurat teraz

yamata
Gość
yamata

Bo nie wiesz nic o astronomii? Rzekomy znawco tematu?

robo80
Gość
robo80

a gdzie “krab” napisał że się zna.. zadał pytanie i oczekuje odpowiedzi…a poziom Twojej ignorancji i “wiedzy”… wskazuje ze też nic nie wiesz…. a szkalujesz…

yamata
Gość
yamata

Gdzie napisał gimbusie? Ano tam gdzie stwierdził: “podczas kilku podróży rzekomych w kosmos”… Znaczy że on wie lepiej niż cała reszta świata, przekonana że w kosmos ludzie latali i latają. Ekspert! Takie oświadczenie jednoznacznie wykreśla go z każdej poważnej dyskusji i kieruje na prostą drogę do psychiatry… A ty, nie dość że nie umiesz czytać ze zrozumieniem, to jeszcze masz jakieś dziwne pretensje i rzucasz się na mądrzejszych od ciebie, zupełnie nie mając argumentów! Jeśli na podstawie dwóch krótkich zdań wyrobiłeś sobie opinię na temat mojej wiedzy astronomicznej i ogólnej, to masz pełne kwalifikacje na kolejnego eksperta smoleńskiego… Gratuluję! Ignorancja?… Czytaj więcej »

Jesteś ******
Gość
Jesteś ******

Weź kamień,napisz na nim numer telefonu, wrzuć do oceanu i czekaj aż ktoś zadzwoni.

Delomondo
Gość
Delomondo

No muszę przyznać, że jest jedna z najzabawniejszych (żeby nie powiedzieć, najgłupszych) animacji.
Kepler się chyba w grobie zachłysnął ze śmiechu.
pzdr

Nie ma więcej wpisów