captcha image

A password will be e-mailed to you.

Co roku YouTube przygotowuje swoje zestawienie najpopularniejszych filmów roku – YouTube Rewind. Tym razem my też postanowiliśmy zrobić coś podobnego, tyle że wybierając spośród największych kanałów popularnonaukowych polskiego YouTube’a. To również te kanały, które sami oglądamy, więc możemy je z czystym sumieniem polecić. 

Ale postanowiliśmy iść dalej i poprosić samych twórców wideo, by wskazali ze swojego kanału ten film, który w 2019 roku uznali za szczególnie ważny czy ciekawy. Nie od wszystkich udało nam się uzyskać odpowiedź, więc zamieszczamy te, które do nas dotarły. 

Wybierajcie, oglądajcie. Kliknięcie w nazwę kanału prowadzi do jego strony na YouTube’ie. A jeśli macie swoje typy, podrzućcie je w komentarzach. W końcu listę można zawsze uzupełnić. 🙂

emce□

Kanał istnieje od 2014 roku, prowadzą go Huyen Pham i Marcin Nguyen. Zakres poruszanych tematów jest bardzo szeroki, a poza nauką Huyen i Pham opowiadają często o kulturze Wietnamu.

 Polecili szczególnie ten film: 

Astrofaza

Piotr Kosek założył astrofazę w 2014 roku. Opowiada o kosmosie, jego eksploracji, odkryciach naukowych i związanych z tym technologiach.

Jego zdaniem najważniejszy film 2019 roku to:

Nauka. To lubię

Kanał założony przez dziennikarza naukowego Tomasza Rożka w 2013 roku. Autor jest z wykształcenia fizykiem, ale zajmuje się bardzo wieloma aspektami nauki. Również problemami, jakie rozwój nauki ma w Polsce. I właśnie tego dotyczy wskazany przez autora film:

Kasia Gandor

Kasia Gandor uruchomiła swój kanał w 2017 roku. Mówi o wielu dziedzinach nauki i z ogromną konsekwencją tropi i obnaża pseudonaukę.

Poleciła ten film:

Polimaty

Polimaty Radek Kotarski założył go w 2012 roku. Poza naukami ścisłymi zajmuje się też zjawiskami z obszaru kultury. I właśnie taki temat wybrał jako najciekawszy z tegorocznych filmów:

NaukowoTV

Krzysztof Poznański opowiada o najróżniejszych naukowych tematach, choć chyba najwięcej filmów dotyczy kosmosu i historii Ziemi.

Uwaga! Naukowy Bełkot

Kanał Dawida Myśliwca istnieje od 2014 roku, a autor, z wykształcenia chemik, opowiada o bardzo szerokim spektrum naukowych tematów.

SciFun

To najstarszy z wybranych kanałów, istnieje od 2011 roku. Darek Hoffmann niestety od wielu miesięcy nie zamieszcza filmów, ale mamy nadzieję, że jeszcze reanimuje SciFuna.

Nie ma więcej wpisów