captcha image

A password will be e-mailed to you.

Niewinnie wyglądająca i pięknie kwitnąca nawłoć (nazywana niekiedy mimozą) to w rzeczywistości roślina inwazyjna i wróg bioróżnorodności w Polsce. Szkodliwy trend zajmowania przez nią kolejnych i kolejnych terenów wspiera rosnąca popularność miodu nawłociowego.

Nieużytek zajęty przez nawłoć

W mojej okolicy na nieużytkach dominuje nawłoć kanadyjska i późna (Solidago canadensis i Solidago gigantea). Niby piękna, ale jakoś jej za dużo. Poczytałam trochę o niej i już wiem, że to niezły skurczybyk.

Roślina superinwazyjna

Niewinnie wyglądająca i pięknie kwitnąca nawłoć (nazywana niekiedy mimozą) to w rzeczywistości roślina inwazyjna i wróg bioróżnorodności w Polsce. Szkodliwy trend zajmowania przez nią kolejnych i kolejnych terenów wspiera rosnąca popularność miodu nawłociowego.

W ciągu kilku lat nawłoć jest w stanie zająć aż 90% pól czy nieużytków, na których się wysieje. Po takiej inwazji bioróżnorodność roślin rodzimych na tym terenie spada do zaledwie 10 proc., co oznacza, że nawłoć wypiera ze swoich stanowisk zdecydowaną większość innych roślin!

Taki sukces nawłoć osiąga dzięki swego rodzaju “broni chemicznej”, którą dysponuje. Wydziela związki allelopatyczne, czyli substancje chemiczne hamujące kiełkowanie, prawidłowy wzrost i rozwój innych gatunków roślin. Nawet po wyniszczeniu nawłoci gleba jeszcze przez jakiś czas nie jest zasiedlana innymi roślinami. Dzięki temu nawłoć skutecznie eliminuje konkurencję ze “swojego” terenu.

Co gorsza, kiedy na danym terenie tak drastycznie spada dostępność innych roślin, to spada też liczba gatunków zwierząt, które ten obszar zamieszkują. Naukowcy szacują, że na takim terenie żyje aż o 75 proc. mniej rodzimych zapylaczy – m.in. dzikich pszczół czy bzygów. Maleje również liczba mrówek czy ptaków korzystających z danego obszaru.

Powyższe dane pochodzą z badań prowadzonych pod kierunkiem dr Magdaleny Lendy z Instytutu Ochrony Przyrody PAN i z australijskiego Uniwersytetu w Queensland.

Inwazyjne są tylko obce gatunki nawłoci – nawłoć kanadyjska i późna (Solidago canadensis i Solidago gigantea). Rodzima nawłoć pospolita nie jest inwazyjna. Jak je odróżnić?

Nawłoć pospolita jest niższa od kanadyjskiej (osiąga do 100 cm, a kanadyjska dorasta aż do 1,5-2 m wysokości). Łodyga nawłoci pospolitej jest prosta, rzadko owłosiona, słabo rozgałęziona, zaś kanadyjskiej – prosta, ale pojedyncza, szorstko owłosiona i zwieńczona kwiatostanem.

Produkcja miodu wspiera inwazję nawłoci

Naukowcy podkreślają, że w inwazji nawłoci w Polsce pomaga coraz większa popularność miodu nawłociowego, który rzekomo ma leczyć różne choroby. Te prozdrowotne właściwości miodu nawłociowego nie mają jednak potwierdzenia w żadnych badaniach z udziałem ludzi, a pewny jest za to zły wpływ nawłoci na rodzimą przyrodę.

Zdarza się, że pszczelarze celowo sieją nawłoć, by taki miód uzyskać, co godzi nie tylko w bioróżnorodność, ale też w same pszczoły.

Karmienie pszczół nektarem z nawłoci obniża ich przeżywalność w porównaniu z karmieniem ich nektarem wielokwiatowym. Okazało się też, że korzystniej jest nawet karmić pszczoły cukrem

– powiedziała serwisowi PAP dr Magdalena Lenda.

Nie kupujcie miodu nawłociowego, a samej nawłoci nie tolerujcie w swoim otoczeniu, bo wyeliminuje Wam wszystko inne. I warto wiedzieć, że sadzenie lub sianie nawłoci (czyli roślin inwazyjnych) jest w Polsce i w Unii Europejskiej nielegalne.

EDIT: Czytelnicy donoszą w komentarzach, że wystarczą dwa koszenia rocznie, żeby nawłoć nie dała rady ?

Źródło


Nie jesteśmy portalem. To blog tworzony przez dwie osoby – Olę i Piotra (a ten tekst napisałam ja, Ola). Jeśli mój tekst Ci się spodobał, do czegoś się przydał lub coś wyjaśnił – to świetnie. Wkładamy w nasze materiały dużo pracy starając się, by były rzetelne i jasne. Jeśli chcesz, możesz w zamian podarować nam wirtualną kawę. Będzie nam bardzo miło. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Nie ma więcej wpisów