captcha image

A password will be e-mailed to you.

Naukowcy od jakiegoś czasu podejrzewali, że neandertalczycy z rybołówstwem radzili sobie nie gorzej niż przedstawiciele Homo sapiens. Teraz znaleźli na to dowody.

Fot. Paul Hudson/Flickr

Za mojego życia medialny wizerunek neandertalczyka wyewoluował od wyobrażenia nieokrzesanych prymitywów do wizji gatunku dysponującego wyrafinowaną kulturą, dbającego o starszych i chorych, w dodatku lepiej przystosowanego do znoszenia niskich temperatur niż ludzie współcześni. 

A na koniec okazało się, że my sami nosimy w sobie około 2 proc. neandertalskiego DNA, co jest dowodem na to, że nasze gatunki krzyżowały się dość intensywnie. Genetycy byli początkowo przekonani, że domieszka neandertalskiego DNA obecna jest tylko u Europejczyków, mieszkańców obu Ameryk i (w największym stopniu) u Azjatów, z którymi neandertalczycy spotkali się i krzyżowali na Bliskim Wschodzie. Niedawne badania pokazały jednak, że i rdzenni Afrykanie mają domieszkę neandertalskiego DNA! Naukowcy sądzą, że grupa Homo sapiens przed 200 tys. lat wywędrowała z Afryki, na terenie Europy lub Bliskiego Wschodu spotkała się z neandertalczykami i wróciła do Afryki już z domieszką ich DNA. 

Teraz na łamach pisma “Science” ukazały się badania dowodzące, że neandertalczycy zamieszkujący 106-86 tys. lat temu, a więc w epoce lodowcowej, jaskinię Figueira Brava w Portugalii w dużym stopniu żywili się stworzeniami morskimi, w tym mięczakami, skorupiakami, rybami, ptakami i ssakami morskimi, takimi jak delfiny i foki. Naukowcy szacują, że połowy mogły zaspokajać blisko 50 proc. ich potrzeb żywieniowych.

Tak dużej wiedzy o jadłospisie neandertalczyków z Figueira Brava dostarczyło ich… śmietnisko. To tam wśród różnych odpadków, w tym szczątków jeleni i kóz, badacze odnaleźli mnóstwo muszli i kości morskich zwierząt. Jaskinia oddalona jest blisko 2 km od wybrzeża, co sugeruje, że do transportu połowów rybacy używali koszy lub worków.

Jeszcze kilka lat temu umiejętność połowu ryb uznawano za cechę wyłącznie ludzką. Jednak niedawno wiedza naukowców na ten temat zaczęła się zmieniać. Tu i ówdzie na świecie odnajdywano dowody na obecność ryb i owoców morza w neandertalskiej diecie, jednak nie dawało to całkowitej pewności, czy były to rozpowszechnione nawyki żywieniowe, czy też odosobnione przypadki. Najnowsze znalezisko tę pewność badaczom dało.

Skład neandertalskiej diety morskiej nie różni się od jadłospisu ludzi współczesnych z południowej Afryki, którzy żyli w podobnym okresie. Badacze przypuszczają, że bogactwo kwasów omega-3, w jakie obfitują morskie zwierzęta, mogło się przyczynić do rozwoju mózgów naszych przodków. Podobnie mogło się stać w przypadku neandertalczyków.

Co zatem sprawiło, że wyginęli? Chyba nigdy nie przestanę sobie zadawać tego pytania. Nauka wciąż szuka na nie jednoznacznej odpowiedzi.

Źródło 1

Źródło 2

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

20 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wielki
Wielki
3 lat temu

gdyby to była prawdziwa nauka to opierała by się na faktach a nie domysłach lewackich ewolucjonistów. Bóg stworzył ziemię około 8000 lat temu a tu neandertalczyk żył 20000 lat temu. proponuję douczyć się trochę o stworzeniu świata i dopiero pisać artykuły.

Naukowiec
Naukowiec
Reply to  Wielki
3 lat temu

Otóż ewolucja to jest nauka oparta na faktach i dowodach. Pseudonauką jest natomiast wiara w Boga. W to, że stworzył Ziemię i ludzi 8 tys.lat temu (wiadomo przecież, że Ziemia ma 4,5 miliarda lat, Wszechświat 13,8 mld lat i powstał w wyniku Wielkiego Wybuchu, a pierwsze hominidy powstały 7 mln lat temu) ,w to że był mitologiczny potop i w to, że Ziemia jest płaska tak jak jest napisane w Biblii. To właśnie religia jest mitologią i wymysłem ludzi, pseudonauką, niepodpartą żadnymi dowodami naukowymi. Religie i ich święte księgi to mitologie i wymysły ludzi. Nauka to wiedza a religia to… Czytaj więcej »

Wielki
Wielki
Reply to  Naukowiec
3 lat temu

jedno pytanie – co wybuchło 13,8mld lat temu? Twoje myślenie jest tak ograniczone ze względu na to, że masz takiego przodka – małpę. Mnie stworzył Bóg i wiem więcej. Z dumą mogę chodzić z podniesionym czołem.

Krzysiek
Krzysiek
Reply to  Wielki
3 lat temu

Typowe dla nieposiadającego ogólnej wiedzy fanatyka czegokolwiek. Człowiek przedstawia mu jakieś fakty, a ten zadaje pytania, na które sam nie zna odpowiedzi. To dlaczego to, dlaczego tamto, w takim razie wyjaśnij mi to, co wybuchło itd. Stawiasz jakąś tezę, to ją udowodnij, a nie zrzucasz to na swojego rozmówcę.

Wielki
Wielki
Reply to  Krzysiek
3 lat temu

to naukowcy stawiają tezę że coś wybuchło… więc pytam się co? Ja twierdzę, że wszystko stworzył Bóg i są na to dowody historyczne np. książki. Wy naukowcy nie macie żadnych dowodów na wielki wybuch tylko też opieracie się na wierze że takie coś miało miejsce… a ewolucja już taka ściema i w dodatku nieaktualna bo grupa naukowców ewolucjonistów z USA już sama udowodniła że wszystkie zwierzęta musiały powstać w jednym czasie… Złe są założenia w nauce i stąd tyle herezji…

Krzysiek
Krzysiek
Reply to  Wielki
3 lat temu

Dowodów na teorie naukowe są całe tony. Ty po prostu udajesz, że ich nie ma. Twierdzisz, że bóg stworzył świat? Udowodnij to, a nie pytaj o dowody na wielki wybuch. Książki religijne, to nie dowody, bo ich autorzy (podobnie jak ty), tylko wierzą, że to co napisali to prawda, a nie sprawdzili tego, nie udowodnili.

1234
1234
Reply to  Wielki
3 lat temu

A jak to się stało, że Bóg stworzył, wziął się znikąd, ulepił ludzi i Wszechświat z niczego, w magiczny sposób? Nie jest to potwierdzone żadnymi dowodami historycznymi, żadnymi książkami chyba, że chodzi o mitologie spisane w świętych księgach. Jest to bardzo naiwna wiara. W nauce nie ma żadnych złych założeń, nauka to jest odkrywanie i badanie świata, wszystko co jest założone w nauce musi zostać potwierdzone badaniami empirycznymi i testami, jeżeli nie zostanie potwierdzone zostaje obalone. Ewolucji jeszcze nikomu nie udało się obalić bo jest prawdą, faktem potwierdzonym wieloma dowodami, skamieniałościami, formami pośrednimi, wykopaliskami, badaniami genetycznymi, z roku na rok… Czytaj więcej »

Wielki
Wielki
Reply to  1234
3 lat temu

Na szczęście jest coraz więcej naukowców kreacjonistów, powstają uczelnie chrześcijańskie i prawda ostatecznie zatriumfuje. Nie ma żadnych dowodów na ogniwa pośrednie i proszę nie wprowadzać ludzi w błąd, nie ma ani jednej kopaliny która coś takiego by dokumentowała. A to, że panowie wolą być zwierzęciem wyewoluowanym z małpy to już panów sprawa, ja wiem, że jestem stworzony na wzór i podobieństwo stwórcy. Gdzie my jako ludzkość zajdziemy z takimi mentorami jak wy darwiniści? Zobaczcie co się działo w ciągu wieku od napisania przez Darwina tego bubla…

Tylko nauka
Tylko nauka
Reply to  Wielki
3 lat temu

Akurat kreacjonistów jest coraz mniej bo sieją nieprawdę, pseudonaukę. Kreacjoniści to nie naukowcy, bo kreacjonizm to pseudonauka więc kreacjoniści to również pseudonaukowcy. Chrześcijaństwo prawdą ? Od kiedy? Od nigdy, tak samo jak inne religie, sieją mitologie, zabobony, trzymają ludzi w nieprawdzie. Form pośrednich pomiędzy grupami zwierząt jest akurat bardzo dużo i naprawdę wiele dokumentują, trzeba bardzo odpychać prawdę, żeby tego nie wiedzieć i nie chcieć wiedzieć, również form z których ewolułował człowiek jest bardzo dużo( ardipitek, australopitek, Homo erectus, człowiek neandertalski i wiele innych). Co innego Bóg-stwórca, zapchajdziura, który na szczęście jest tylko bytem mitologicznym, wymyślonym już przez neandertalczyków bo… Czytaj więcej »

Krzysiek
Krzysiek
Reply to  Tylko nauka
3 lat temu

Ładnie powiedziane. Koledze Wielkiemu należy tylko współczuć, że nie doczeka triumfu swojej “prawdy”. Przykro się też czyta wypowiedzi tak przesączone fanatyzmem religijnym. To dowodzi tylko tego, że ci którzy mieli przekazać mu podstawową wiedzę i zdolność logicznego myślenia czyli rodzice i nauczyciele, zwyczajnie zawiedli.

Krzysiek
Krzysiek
Reply to  Krzysiek
3 lat temu

Ciekawi mnie dlaczego pod każdym naukowym artykułem wypowiadają się przeciwnicy opisywanych teorii. Astronomia – płaskoziemcy, biologia – kreacjoniści, medycyna – antyszczepionkowcy. Co skłania tych fanatyków do zaglądania tu? Może ciekawość? Myślicie, że tli się w nich jednak jakaś żądza posiadania prawdziwej wiedzy? Jest dla nich nadzieja? Mam nadzieję, że tak.

Wielki
Wielki
Reply to  Krzysiek
3 lat temu

tak, tak, samo się wszystko wzięło i zrobiło… jeszcze trochę to potomkowie małpy będą poprawiać to co jest żeby było lepsze, bo przecież jak poznacie mechanizmy występujące w przyrodzie to jaki problem poprawić to. Kiedyś naukowcy zgłębiali wiedzę po to, żeby poznać Boga, dziś małpoludy pseudonaukę wykorzystują żeby Boga wykluczyć… Przyjdzie taki czas w życiu waszym, że zapragniecie żeby nie być tylko potomkiem małpy… Swoją drogą, kiedyś też tak myślałem jak wy ale to już przeszłość…
życzę sukcesów w nauce.

Tylko nauka
Tylko nauka
Reply to  Wielki
3 lat temu

No Bóg też się sam wziął, z niczego, w sposób magiczny. Jak można wykluczyć Boga, skoro nie ma nawet ani jednego dowodu jego istnienia. Pseudonauką jest natomiast wiara w Boga-zapchajdziurę. Są to na szczęście tylko mitologiczne bajki żydowskie zaczerpnięte później przez chrześcijaństwo a następnie przez islam. Poza tym na świecie różnych religii są tysiące a ich sekt jeszcze więcej. Kiedyś naukowcy zaglebiali temat Boga, bogów do czasu kiedy uznano , że są to tylko bzdury, bajki i mitologie. Sam Darwin był bardzo wierzący, ale podczas badań naukowych, dokumentowania ewolucji i odkrywania świata, potwierdził, że wiara w Boga jest tylko mitem.… Czytaj więcej »

Wielki
Wielki
Reply to  Tylko nauka
3 lat temu

czy wy nie potraficie zrozumieć, że wielki wybuch to jest wasza podstawa wiary, bo przecież brak dowodów na to że tak było, jest to domysł i wy tylko wierzycie że to prawda. jeżeli to nieprawda to cały tok waszego myślenia jest błędny… ot i cała tajemnica wiary…
rozumiem, że całe tu obecne towarzystwo za tydzień siądzie do jajeczka z rodziną i będzie świętować rocznicę tego co Bóg zrobił dla człowieka…
obłuda…

Tylko nauka
Tylko nauka
Reply to  Wielki
3 lat temu

Na Wielki Wybuch jest więcej fizycznych, naukowych dowodów niż na wiarę w wymyślonego Boga. Wystarczy tylko chcieć je poznać. Bóg nie zrobił nic dla człowieka bo nie istnieje, jest wymysłem ludzkości. To nie Bóg czy bogowie stworzyli ludzi tylko ludzie Boga. Po drugie dla twojej wiadomości nigdy nie świetuję ani nie będę świętować żadnych wymyślonych świąt. A jeżeli Ty świetujesz to tylko oznacza, że czcisz pogańskie bóstwa. Poza tym przy obecnej pandemii, nikt nie będzie niczego świętował, a jeżeli zamierza to jest to bardzo nieodpowiedzialne.

Wielki
Wielki
Reply to  Tylko nauka
3 lat temu

wielki wybuch i ewolucja to tylko teorie w które wierzysz i na siłę starasz się udowodnić. Sławetna Lucy która miała być ogniwem pośrednim okazała się małpą zyjącą na drzewach. Nie ma dowodów na jedno a ni na drugie.
Modyfikacje osobników na skalę mikro związane z doborem naturalnym i czynnikami zewnetrznymi są ale to dotyczy gatunków a nie modyfikacji między gatunkowych tzn. człowiek zawsze będzie czlowiekiem, małpa zawsze małpą, a bakteria zawsze bakterią.
Na działanie Boga są dowody, uleczenia, zmartwychwstania, żadna nauka tego nie wyjaśnia tylko wiara w działanie stwórcy.

Tylko nauka
Tylko nauka
Reply to  Wielki
3 lat temu

Nie nie ma tylko Ty nie chcesz ich poznać. Polecam oglądać naukowe filmy i czytać rzetelne, naukowe książki, a nie słuchać pseudonaukowego bełkotu, który ma na celu ogłupić ludzi aby wierzyli w zabobony. Człowiek od zawsze należy do małp człekokształtnych i naczelnych, tak jak i reszta gatunków małp. Form pośrednich jest bardzo dużo (tiktaalik, ichtiostega, akantostego, Homo erectus, Sahelantrop, Ardipitek, Australopitek (czyli LUCY,która była przedstawicielką Australopietków, praprzodków ludzi),są również tysiące dowodów-narządy szczątkowe, atawizmy, podobna budowa np. chlorofilu i hemoglobiny, relikty filogenetczne i wiele, wiele innych… Na Wielki Wybuch również w ostatnich latach doszło wiele empirycznych dowodów. Na naukę dowodów są… Czytaj więcej »

Wielki
Wielki
Reply to  Tylko nauka
3 lat temu

czy twoja babcia była formą przejściową miedzy prababcią a tobą? Tak. Tylko to według twojej naukowej kwalifikacji to małpy człekokształtne , ja nazywam ich ludźmi chociaż nie widziałem twojego zdjęcia… wiem, że moje miejsce jest gdzie indziej, tutaj prawdy nie znajdę, ale razi mnie wasz brak pokory i poleganie tylko na drugim człowieku, a ten jak to zawsze bywa wcześniej czy później zawiedzie… będę kończył tę nierówną walkę ale mam nadzieję, że jak nadejdzie czas apokalipsy (Obj.) to cała ta nowoczesna nauka na nic się zda. Prof. Zybertowicz w swojej naukowej książce Samobójstwo Oświecenia opisuje, że jest to jak najbardziej… Czytaj więcej »

Tylko nauka
Tylko nauka
Reply to  Wielki
3 lat temu

Porównywanie form przejściowych do członków rodziny jest bardzo śmieszne i wynika z niewiedzy biologii i ewolucji. Akurat ja w tematach religioznawczych siedzę od kilkunastu lat. Wszystkie religie świata mam w jednym palcu. Znam również ich ewolucję, mitologiczne podstawy, rytuały, obrzędy, święte księgi, rzekome “cuda” , które są banalne do obalenia. Wiedz , że znając wszystko od podszewki nie można w to wierzyć. Naturalną postawą jest wtedy agnostycyzm lub niewiara. Zostaje wtedy tylko prawda zawarta w nauce. A wierzący śmieją się z prawdy naukowej, a sami jednocześnie wierząc, że powstali z niczego, z nicości. Bo przecież Bogowie, czy Bóg stworzyli ich… Czytaj więcej »

aaa
aaa
3 lat temu

Widzę, że trafił się tu jakiś Świadek Jehowy albo protestant, który wierzy, że wszystko stworzył Bóg, bożek 6 czy 8 tys. lat temu. Trudno uwierzyć, że w XXI w. są jeszcze ludzie którym trudno przyjąć do wiadomości prawdę, fakty, badania i dowody naukowe, a za wszelką cenę wierzą w nierealne, wymyślone i po prostu głupie mity typu: potopy, stworzenie wszystkiego 6 tys. lat temu w tydzień, ulepienie człowieka z gliny i żebra, płaską ziemię, stworzenie wszystkiego przez Boga, bóstwa z niczego, cuda, zmartwychwstania, wniebowstąpienia, długowieczność (np., że postaci biblijne żyły ponad 900 lat, albo, że każdy król Sumeru żył 23-28… Czytaj więcej »

Nie ma więcej wpisów
20
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d