captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.
[portfolio_slideshow ids=”2628,2637,2636,2635,2633,2632,2631,2630,2629″]

Niebieski lód na jeziorze Bajkał – galeria niesamowitych zdjęć, któe zamieszczamy dzięki uprzejmości mieszkającego na Syberii fotografa Aleksieja Trofimowa (www.facebook.com/PhotoGraphAlex).

Bajkał to największy na świecie zbiornik słodkiej, krystalicznie czystej wody. Ma 20 proc. jej zasobów, podczas gdy udział Amazonki szacuje się na 17-20 proc. (nie liczymy oczywiście lodowców Antarktyki, Arktyki i Grenlandii). Bajkał jest również  najgłębszym jeziorem na świecie: ma aż 1,6 km głębokości (średnio 730 m).

Ale skąd się bierze niebieski lód na jeziorze Bajkał? Ten niesamowity efekt to skutek mozolnego procesu topnienia i ponownego zamarzania, co sprawiło, że lód stał się olśniewająco niebieski, a nie biały. Ten kolor to efekt tego, że kryształy lodu są niemal całkiem pozbawione elementów rozpraszających światło, takich jak pęcherzyki powietrza czy mikropęknięcia. Lód może więc pochłaniać światło w podobny sposób jak czysta woda – jony OH zatrzymują głównie fale światła czerwonego, do naszych oczu trafia więc to, co pozostaje – zestaw wywołujący wrażenie tego niesamowitego błękitu.

Skąd się bierze niebieski lód na jeziorze Bajkał?
5 (100%) 2 głosów

  • tomek8899tomek8899Tomek

    Pytanie czysto techniczne – co to za galeria umożliwiająca takie przewijanie zdjęć jak w tym wątku, prosiłbym o podanie nazwy.

  • Kolor bardziej turkusowy, niż niebieski 😉

    • Crazy Nauka

      Niektórzy twierdzą nawet ze to zielony. Ot, odwieczny spór 😉

Nie ma więcej wpisów