captcha image

A password will be e-mailed to you.

Piramida Cheopsa, fot. Nina/Wikimedia

Przez ponad 4500 lat piramida skrywała duże pomieszczenie. Zlokalizowano je dzięki promieniowaniu kosmicznemu.

Najsłynniejsza piramida świata wciąż zaskakuje. Tym razem okazało się, że skrywa… wielką pustkę. Serio, według najnowszych badań prowadzonych przez japońskich, francuskich i egipskich naukowców, ponad tzw. Wielką Galerią (czyli liczącym niemal 50 metrów korytarzem) znajduje się duża pusta przestrzeń – pomieszczenie o długości co najmniej 30 metrów. Tak dużego odkrycia wewnątrz piramidy Cheopsa nie dokonano od XIX wieku.

Przeznaczenie owej komnaty nie jest jeszcze znane, bo nikt jej nie widział na własne oczy – odkryto ją dzięki wykorzystaniu nowoczesnych nieinwazyjnych technik badawczych. Pustą komorę „zobaczyły” niezależnie od siebie trzy typy detektorów działających w oparciu o miony, czyli strumień cząstek elementarnych docierających na naszą planetę wraz z wtórnym promieniowaniem kosmicznym. Miony bombardują powierzchnię Ziemi i przenikają przez skały na głębokość wielu metrów, dzięki czemu pozwalają na zbadanie ich wewnętrznej struktury.

Technika nazywana radiografią mionową promieniowania rentgenowskiego jest wykorzystywana głównie do badań czynnych wulkanów i była używana do obserwacji wnętrza reaktora w Fukushimie, a wyspecjalizowali się w niej naukowcy z japońskiego Uniwersytetu w Nagoja. I to właśnie oni są współautorami najnowszego odkrycia wewnątrz piramidy Cheopsa.

Piramida ta została wzniesiona około 2560 lat p.n.e. jako grobowiec faraona Cheopsa (Chufu). Znajduje się na płaskowyżu w Gizie i stanowi część nekropolii memfickiej. W starożytności uznano ją za jeden z siedmiu cudów świata i jako jedyny z nich dotrwała do naszych czasów.

Źródło

 

Czego u nas szukaliście?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

14 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kuba
Kuba
6 lat temu

Piramid sa grobowcami, nigdy nie znalezniono w niej zadnego sarkofagu

Kuba
Kuba
Reply to  Kuba
6 lat temu

Nie są*

Piotr Kołodziejczyk
Piotr Kołodziejczyk
Reply to  Kuba
6 lat temu

Sarkofag w jednej z komór Piramidy Cheopsacomment image

piter
piter
6 lat temu

Nie moge sie powstrzymac zeby nie powiedziec q…a to wy macie taki poziom wiadomosci acha czyli wybudowali ja egipcijanie miedzianymi przecinakiemi a 1200 tonowy obelisk byl wyciety pila co miala okolo13 metrow srednicy dzisiaj najwieksze pily maja 3,5 metra srednicy, to jest jeden z setek dowodow ze piramidy byly przed potopowe i budowala je wczesniejsza cywilizacja. Zapraszam na prawdziwe informacje http://technologiamaszynowa.blogspot.com/2013/06/piramidy-z-giza-brama-do-innej.html sorry nie moge nic wstawic nawet zdjecia i linku

Tomasz Wolny
Tomasz Wolny
Reply to  piter
6 lat temu

wystarczy sznurek, piasek i woda, by ciąć wielkie kamienie

Kamil Kozakiewicz
Kamil Kozakiewicz
Reply to  Tomasz Wolny
6 lat temu

To bierz sznurek i zapierdzielaj budowac … ignorant

Tomasz Wolny
Tomasz Wolny
Reply to  Kamil Kozakiewicz
6 lat temu

To, że Ty nie umiesz sobie czegoś wyobrazić, nie znaczy, że inni nie potrafią. Może czas przyznać, że to Tobie brakuje nieco wiedzy, intelektu, wyobraźni?

Różne techniki cięcia (w tym lina): http://dondougan.homestead.com/theprocess4_history.html
Trochę teorii: https://www.youtube.com/watch?v=_MEQjmjSNMg
Różne inne sposoby: https://www.youtube.com/watch?v=qeS5lrmyD74

Tutaj, może nie ma cięcia, ale pokazuje co może zrobić jeden człowiek z wielkim kamieniem, nie mając nikogo do pomocy: https://www.youtube.com/watch?v=E5pZ7uR6v8c

Dziś używa się linek diamentowych, bo umiemy wytwarzać syntetyczny diament. Ale zamiast diamentu można użyć piasku. Pewnie żywotność linki będzie mniejsza, ale nie jest niemożliwe.

Pozdrawiam, i życzę udanego poszerzania wiedzy i wyobraźni.

ps. Pozwalam Tobie przeprosić mnie, za wyzwisko.

Polak
Polak
Reply to  Tomasz Wolny
6 lat temu

niektórym się wydaję, że wszystko wygląda tak jak oni to widzą… jak nie wyjdziesz poza swoją intelektualną skalę, poza kontekst swojego “widzimisię”, poza swój plemienny światopogląd nie będziesz wiedział nic… a jeśli wyjdziesz to zrozumiesz jak mało wiesz, ale to będzie bardziej prawdziwe. poza tym w nauce stosujemy brzytwę ockhama, wiedzę i logikę… dlatego komputery np telefony i działają

DzieckoRewolucji
DzieckoRewolucji
Reply to  Tomasz Wolny
6 lat temu

Z całym szacunkiem ale ten film jest niepoważny. Facet ciął cegłę sznurkiem. Plastikowym. Jeśli wierzysz, że Egipcjanie używali tej techniki to … nie wiem co powiedzieć…Ufff..

Tomasz Wolny
Tomasz Wolny
Reply to  DzieckoRewolucji
6 lat temu

Właściwie to czego Ty oczekujesz? Że osiągną prędkość cięcia jak przy współczesnych maszynach, diamentowych tarcz i linek? No to źle to sobie wyobrażasz. Tam nie było laserów, diamentów syntetycznych itp.
Tutaj masz opis eksperymentów z cięciem kamieni (granitowych) http://www.pbs.org/wgbh/nova/lostempires/obelisk/cutting.html
Nie ma sznurków tylko miedziana piła i …piasek! Co ciekawe też granitowy… 🙂

A jeśli chodzi o sznurek i filmik prezentujący technikę, to tylko filmik prezentujący technikę. Pokazuje, że można, że to nie jest niemożliwe. I nie potrzeba laserów, pił tarczowych, linek diamentowych – tylko tyle. Nie potrzeba tu wiary. Wystarczy cierpliwość i eksperyment.

DzieckoRewolucji
DzieckoRewolucji
Reply to  Tomasz Wolny
6 lat temu

Bardzo przepraszam nie przeciął. Te inne techniki były też bardzo mało efektywne.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Kamil Kozakiewicz
6 lat temu

Kamil, nie dość, że piszesz bzdury to jeszcze nie umiesz się kulturalnie wypowiadać. Albo wyhamuj albo spadaj.

hrab
hrab
Reply to  piter
6 lat temu

wiara, a nauka podparta wiedzą to dwie różne sprawy

Jack
Jack
4 lat temu

Ciekawy artykuł. Z piramidami jest tak, że co chwilę się nowego odkrywa, niedawno odkryto rampę dzięki której budowano piramidy https://budynkowo.pl/jak-budowano-piramidy/

Nie ma więcej wpisów
14
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d