captcha image

A password will be e-mailed to you.
Szympans Brent maluje obrazy językiem. Fot. Meredith Lee/Humane Society of the United States

Szympans Brent maluje obrazy językiem. Fot. Meredith Lee/Humane Society of the United States

Brent, 37-letni szympans żyjący w ośrodku Chimp Haven w stanie Luizjana, najbardziej lubi technikę malowania językiem. Zdobył pierwsze miejsce w konkursie szympansiej sztuki, Chimpanzee Art Contest, tworzonej w amerykańskich azylach dla tych zwierząt. W głosowaniu wzięło udział 27 tys. internautów.

W ośrodkach takich jak Chimp Haven żyją szympansy, które służyły jako zwierzęta laboratoryjne (jak Brent), domowe lub cyrkowe. Nie mogą zostać wypuszczone na wolność, bo za bardzo wrosły w ludzkie otoczenie i nie wiedziałyby, jak sobie poradzić na wolności. Wiele z nich zostało przez ludzi skrzywdzonych. Dlatego stworzono im bezpieczne azyle, gdzie mogą w spokoju żyć.

A ponieważ to bardzo inteligentne zwierzęta, potrzebujące bodźców i rozrywki, pozwala im się m.in. malować farbami. Ale nie jak słoniom w Azji, które są tresowane, by malowały konkretne obrazki na sprzedaż. Szympansy malują tak, jak chcą. I niekiedy ich obrazy wyglądają  jak dzieła ludzkich artystów. Tak, naszym zdaniem, wygląda to, co stworzył Brent.

Czego u nas szukaliście?

Dodaj komentarz

avatar
 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
Nie ma więcej wpisów