captcha image

A password will be e-mailed to you.
Teren pełen starych ludzkich śladów Fot. Liutkus-Pierce et al., 2016

Teren pełen starych ludzkich śladów Fot. Liutkus-Pierce et al., 2016

Setki śladów ludzkich stóp odkryto u podnóża afrykańskiego wulkanu. Najstarsze mają ponad 19 tys. lat.

Wszystkich śladów naliczono około 400, co czyni to odkrycie największym znaleziskiem odcisków stóp dawnych Homo sapiens. Najmłodsze ślady mają 5,8 tys. lat, najstarsze – 19,1 tys. lat.

Tego odkrycia naukowcy dokonali u podnóża wulkanu Ol Doinyo Lengai, leżącego w Tanzanii na terenie Wielkich Rowów Afrykańskich, w odległości 160 km od Kilimandżaro. Ślady stóp odkryto w pobliżu wioski Engare Sero, nad brzegami jeziora Natron. Odciśnięte zostały w niegdyś błotnistych osadach pochodzenia wulkanicznego, które powstały z połączenia się pyłów wulkanicznych z wodą. Wskutek tego utworzyła się powierzchnia bardzo plastyczna i w krótkim czasie zastygająca w twardą skałę. Dlatego odciski zachowały się w niej do dziś.

Wulkan Ol Doinyo Lengai widziany znad jeziora Natron. Fot. Clem23/Wikimedia

Wulkan Ol Doinyo Lengai widziany znad jeziora Natron. Fot. Clem23/Wikimedia

Z odcisków stóp dawnych Homo sapiens można sporo wyczytać. Widać wyraźnie, że niektórzy przechodnie biegli, w innych miejscach odcisnęły swoje stopy kobiety idące w grupie z dziećmi. Jeszcze inna osoba miała prawdopodobnie złamany duży palec u nogi. Ludzie ci przeszli po błocie, które niedawno spłynęło po zboczach Ol Doinyo Lengai i kilka dni później zastygło.

Badania śladów prowadzili amerykańscy naukowcy z Appalachian State University. Odkrycia dokonali w 2008 roku, ale nie chcieli wyciągać pochopnych wniosków i wyniki swoich analiz opublikowali dopiero teraz. Miejsce znaleziska ogrodzili, by nie zostało zadeptane przez turystów.

Najstarsze praludzkie ślady odkryto również w Tanzanii, na stanowisku o nazwie Laetoli. Należą do hominina z gatunku Australopithecus afarensis i liczą aż 3,6 mln lat.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
strażnik bentosu
strażnik bentosu
6 lat temu

Kobiety zostawiają odmienne odciski stóp, że udało się to tak określić? 😉

trot
trot
Reply to  strażnik bentosu
6 lat temu

z reguły mają mniejsze stopy od mężczyzn

maciej
maciej
Reply to  strażnik bentosu
6 lat temu

i halluxy…

wiast
wiast
Reply to  strażnik bentosu
6 lat temu

Spokojnie, Winnetou określiłby również takie informacje, jak kolor ubioru i uroda tropionych. 😀 Jeśli potrafili to Apacze po pobieżnym rzucie oka, to i współczesna nauka sobie poradzi z tym problemem, zwłaszcza po 8 latach badań. 😀

Nie ma więcej wpisów
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: