captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

6:2(2+1)=?

6:2(2+1)=9

Oto prawidłowe rozwiązanie “kontrowersyjnego” równania, które tak wstrząsnęło internetem 😉

A tak nam to uzasadnił Piotr Szrajner, absolwent Wydziału Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego:

„Wynik powinien brzmieć: 9. Wynika to z podstawowej zasady obowiązującej w matematyce, czyli, że wszystkie działania wykonujemy od lewej do prawej (jeśli są działania przemienne, to możemy oczywiście zamieniać kolejność) i w związku z tym, ponieważ nie zostały użyte nawiasy łączące mianownik z dalszymi działaniami (czyli np. tak 6:(2(2+1)) ), to należy przyjąć, że dzielenie dotyczy tylko liczb bezpośrednio sąsiadujących ze znakiem działania. Przemnożenie nawiasu przez 2 z mianownika odwracałoby regułę, czyli wykonane byłoby działanie od prawej do lewej.

Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to raczej problem notacyjny [czyli kwestia zapisu – dop. Crazy nauka], a nie matematyczny. Teoretycznie można zawsze uzasadnić prawdziwość rozwiązania, lecz w praktyce chodzi o to, żeby nikt nie miał wątpliwości. Dlatego ludzie często operujący na działaniach (matematycy, informatycy) używają nawiasów nawet częściej niż tego potrzeba, właśnie ze względu na jednoznaczność takiego zapisu.

Najbezpieczniej byłoby tak zapisać to działanie: (6:2)(2+1)=9 ”.

Zapytaliśmy o zdanie jeszcze jednego matematyka, który potwierdza tę opinię i podkreśla, że to nie jest problem matematyczny, tylko kwestia dotycząca samego zapisu, który może być mylący.

Przeczytaj też naukową recenzję filmu “Jurrasic World”. Można się zdziwić…

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów