captcha image

A password will be e-mailed to you.

Ciało Ötziego, myśliwego sprzed 5300 lat, które odkryto w Alpach Ötztalskich, jest jedną z najlepiej przebadanych mumii w dziejach. I ma wciąż żyjących krewnych!

Rekonstrukcja Ötziego. Fot. Medusa_Gorgona

19 września 1991 roku, dokładnie 31 lat temu, wędrujące po Alpach Ötztalskich niemieckie małżeństwo Erika i Helmut Simon natknęło się na zmumifikowane zwłoki mężczyzny. Ciało zamrożone w lodowcu na wysokości 3210 m n.p.m. było w tak dobrym stanie, że odkrywcy uznali, iż należy ono do zmarłego tragicznie turysty. Nawet im przez myśl nie przeszło, że człowiek ten zmarł aż 5300 lat temu.

Kiedy tylko to ustalono, stał się jedną z najsłynniejszych mumii na świecie. Nazwano go Ötzi – od nazwy pasma górskiego – ale bywa też nazywany Człowiekiem Lodu.

Ötzi ubrany był w skóry niedźwiedzia, kozicy i jelenia, miał buty i skarpety splecione z traw i łyka, a także plecak, torbę z kory brzozowej, długi, niedokończony łuk, kołczan z 14 strzałami, ciupagę, nóż z krzemienia oraz hubę (prawdopodobnie do rozpalania ognia lub stosowaną jako opatrunek).

Ötziego przebadano wzdłuż i wszerz, dzięki czemu wiemy o nim bardzo wiele. Miał 157 cm wzrostu, ważył około 50 kg i zmarł, mając 40–53 lata, najprawdopodobniej w wyniku ran odniesionych w walce z innymi ludźmi, w tym rany pochodzącej od strzały. Był silnie wytatuowanym szatynem (naliczono u niego aż 61 tatuaży), prawdopodobnie miał brązowe oczy i grupę krwi „0”. Cierpiał na chorobę zwyrodnieniową stawów, miażdżycę, boreliozę, zakażenie jelita wywołane przez nicienia z gatunku włosogłówka, a także miał genetyczne predyspozycje do choroby wieńcowej. Ostatnim posiłkiem, który zjadł, było mięso jelenia i kozicy, roślinne korzonki, owoce i ziarna (prawdopodobnie chleb). Nie cierpiał z głodu, a jego dieta była zrównoważona.

W 2013 roku przeprowadzono badania genetyczne kilku tysięcy osób z Tyrolu, wśród których odkryto 19 obecnie żyjących krewnych Ötziego. Wszyscy oni mają tę samą rzadką mutację genetyczną w chromosomie Y, znaną jako G-L91. Mutacja ta jednoznacznie określa pokrewieństwo z przodkami, bo jest przekazywana w nienaruszonym stanie z pokolenia na pokolenie. A ponieważ znajduje się na chromosomie płciowym Y, marker ten może być stosowany jedynie w odniesieniu do śledzenia męskiego rodowodu. Tych 19 mężczyzn z Tyrolu nie jest jednak w prostej linii potomkami Ötziego, ale miało wspólnego z nim przodka, który żył 10-12 tys. lat temu.

W 2011 roku za pomocą metod kryminalistycznych, w tym na podstawie trójwymiarowych obrazów czaszki, przeprowadzono rekonstrukcję twarzy Ötziego – widać ją na zdjęciu. Jej autorami są holenderscy specjaliści, bracia Alfons i Adrie Kennis. Jak widzicie, ten zniszczony życiem człowiek raczej nie przypomina dzisiejszych zadbanych 40-50-latków.

Mumia Ötziego znajduje się w Museo Archeologico dell’Alto Adige w Bolzano we Włoszech. Szczątki Ötziego są przechowywane w chłodni, która imituje warunki panujące na lodowcu. Unikalny system chłodzenia umożliwia wystawienie mumii na widok publiczny. Jakoś tak wydaje mi się, że gdyby Ötzi o tym wiedział, nie byłby tym zachwycony.


Nie jesteśmy portalem. To blog tworzony przez dwie osoby – Olę i Piotra (a ten tekst napisałam ja, Ola). Jeśli mój tekst Ci się spodobał, do czegoś się przydał lub coś wyjaśnił – to świetnie. Wkładamy w nasze materiały dużo pracy starając się, by były rzetelne i jasne. Jeśli chcesz, możesz w zamian podarować nam wirtualną kawę. Będzie nam bardzo miło. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Nie ma więcej wpisów