captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

 

Już 4 lipca na orbitę Jowisza wejdzie sonda Juno – nowa misja NASA, która ma wyjaśnić tajemnice wewnętrznej budowy gazowego olbrzyma i odkryć jego pochodzenie. Częścią przygotowań do tego wydarzenia było przygotowanie zdjęć Jowisza przy pomocy nowego przyrządu zainstalowanego w zespole teleskopów VLT pracujących w Chile.
Przyrząd pozwolił na wykonanie serii bardzo wielu zdjęć wykonywanych jedno po drugim. Potem wybrano najostrzejsze klatki i połączono je tak, by uzyskać możliwie dobry obraz. Zdjęcie przedstawia Jowisza widzianego w podczerwieni, co pozwala na obserwację tego, jak wygląda przepływ energii w atmosferze planety.

Zdjęcie Jowisza w podczerwieni. Fot. ESA. [KLIKNIJ BY POWIĘKSZYĆ]

Zdjęcie Jowisza w podczerwieni. Fot. ESA. [KLIKNIJ BY POWIĘKSZYĆ]

No i misja Juno. Będziemy jeszcze o niej pisali, bo szykują się niesamowite odkrycia. Mamy nadzieję dowiedzieć się, jak Jowisz miotał się po Układzie Słonecznym. Bo jedna z ciekawszych teorii głosi, że narodził się bliżej Słońca niż jest dziś, potem podleciał na jeszcze ciaśniejszą orbitę i narobił tam strasznego bałaganu rozbijając formujące się dopiero planety. A potem, zadowolony z siebie, zdryfował na obecną orbitę pozostawiając płacz, gruz i zgrzytanie kosmicznych zębów…

Jako że NASA potrafi reklamować swoje przedsięwzięcia, to zapowiedź misji Juno wygląda jak trailer filmu szpiegowskiego. Sami zobaczcie:

 

Płonący Jowisz – niezwykłe zdjęcie na przywitanie sondy Juno
5 (100%) 8 głosów

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów