captcha image

A password will be e-mailed to you.

Robimy podcasty. No, to dużo powiedziane, bo zrobiliśmy raptem trzy. Ale stopniowo przyspieszamy i chcemy Was zachęcić do słuchania i tego co robimy my, i inni.

Przede wszystkim należy się wyjaśnienie. Słowo podcast jest bardzo niepolskie, ale jakoś na razie nie mamy niczego, co by je godnie zastąpiło. Najbardziej precyzyjne byłoby coś w rodzaju “dźwiękowa audycja internetowa”, ale nie brzmi to zbyt porywająco. Zostańmy więc przy określeniu “podcast”.

Właściwie samo się już wyjaśniło o co chodzi. Podcasty to audycje radiowe bez radia. Czyli sam dźwięk, który zamiast być nadawany na żywo w jakimś radiu leży sobie gdzieś w internecie i czeka, aż ktoś zechce go posłuchać. No właśnie – czeka. Czyli od nas zależy kiedy przesłuchamy to, na co mamy ochotę. W drodze do pracy/szkoły? Podczas zmywania? Wieszania prania? W pociągu?

Ale właściwie po co? Bo… to ciekawe. Nie zawsze, ale zwykle. Na świecie powstają tysiące podcastów, które dotyczą tego wszystkiego, co tylko interesuje ich autorów i co może zainteresować słuchaczy. A więc nauka, przedsiębiorczość, gry, zdrowie, sport, moda…. no po prostu wszystko.

Tu znajdziecie stronę z naszymi podcastami.

Jak słuchać podcastów?

A to zależy. Bo publikowane są w różnych miejscach i na różne sposoby. Są jednak w sieci miejsca, które zbierają rozmaite podcasty i ułatwiają ich odnalezienie. Jednym z nich jest apple’owskie iTunes. Na Windows trzeba ściągnąć aplikację i znaleźć w niej sekcję z podcastami. Na urządzeniach Apple iTunes już jest.

Ja słucham podcastów z telefonu z Androidem. Można to robić bezpośrednio ze strony publikującej podcasty (u nas to https://crazynauka.pl/podcast, skąd wchodzi się do poszczególnych epizodów) otwierając ją w przeglądarce i naciskając przycisk “play”. Jednak znacznie wygodniej jest użyć jednej z licznych aplikacji. Ja korzystam z Podcast Addict lub zrobionej niedawno przez Google apki Podcasty. Ludzie chwalą też Podcast Republic czy DoublePod Podcasts.

Wiele podcastów trafia dodatkowo na YouTube’a – po prostu jako dźwięk z jakimś statycznym obrazkiem. Popularną platformą jest też SoundCloud.

Zazwyczaj ze strony twórcy można też ściągnąć plik mp3 i załadować do telefonu czy innego odtwarzacza.

Wypada dodać, że w podcasty wchodzą też serwisy dostarczające dotąd inne rodzaje dźwięku – choćby Spotify czy Audioteka.

Gdzie szukać podcastów?

Wiele stron i blogów informuje o tworzonych przez siebie podcastach. Na przykład my 🙂 Warto na to zwracać uwagę.

Wyszukiwać można również w programach do odsłuchiwania podcastów. Zwykle wystarczy wrzucić jakieś słowo kluczowe i przeglądać wyniki.

iTunes gromadzi mnóstwo podcastów z całego świata – ja nie przepadam za tym systemem, ale powszechnie uważa się go za niemal standard rynkowy.

I wreszcie katalogi podcastów. Na pewno warto polecić polskiepodcasty.plpodstacja.com oraz podkasty.info.

Jakich podcastów warto słuchać?

Jak pisałem – wedle zainteresowań. Ja mogę polecić te, które związane są z nauką.

Po pierwsze doskonałe “Nerdy nocą“. Szeroko rozumiana wiedza, ja uwielbiam serię okołobiologicznych rozmów z doktorem Kubą. Twórczyni Nerdów , Kaja Mikoszewska, robi świetną robotę. I jeszcze nam pomogła – dzięki <3

“Świat w trzy minuty”. Czyli absolutne króciaki – naprawdę 3 minuty opowieści naukowych autorstwa Łukasza Jachowicza. I on nam pomógł cennymi radami

No wiadomo – podcast “Crazy Nauka”. 🙂

Anglojęzyczne “Stuff you should know”. Mnóstwo odcinków, ogromna rozpiętość tematów.

Również po angielsku – “60 seconds science”. Jak sama nazwa wskazuje bardzo krótkie, ale też bardzo treściwe.

Dorzucę jeszcze nienaukowe, ale bardzo ciekawe podcasty “Na podsłuchu” robione przez załogę serwisu Niebezpiecznik. Czyli szeroko rozumiane bezpieczeństwo nie tylko w internecie.

To te rzeczy, których najczęściej słucham. Choć dobra wszelkiego jest mnóstwo. Jak macie coś ulubionego – podrzućcie w komentarzach.

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów