captcha image

A password will be e-mailed to you.
Bocian w gnieździe. Fot. Fot. Christian Baudet/Flickr

Bocian w gnieździe. Fot. Fot. Christian Baudet/Flickr

Pod tym linkiem można zobaczyć bocianie gniazdo z jego lokatorami. Parę bocianów możecie podglądać dniem i nocą. Zapewne już niedługo pojawią się w gnieździe jaja, a po kolejnym miesiącu wyklują się z nich pisklaki. Trzymamy kciuki za młode towarzystwo!

Zapewne zdziwi Was adnotacja widniejąca ponad oknem z transmisją: „Obraz może przedstawiać sceny drastyczne”. Strona, na której odbywa się przekaz wideo, to projekt edukacyjny „Bociany Integrują”, więc mogą zaglądać na nią dzieci. A bociany – te nasze polskie, kochane poczciwe boćki – niekiedy bywają naprawdę brutalne. Zdarza się, i to wcale nierzadko, że dorosły bocian zabija pisklę – najczęściej najsłabsze, którego nie jest w stanie wyżywić. Drastyczne może być także karmienie młodych bocianków upolowaną zwierzyną – a trzeba wiedzieć, że dorosły bociek potrafi pokonać nawet niewielkiego królika.

Ponieważ my, Polacy, mamy wielki sentyment do bocianów, więc pomagamy im zadomowić się w sąsiedztwie. Na wsiach ludzie mocują na słupach czy dachach drewniane koła czy specjalne platformy, na którym ptakom jest łatwiej uwić gniazdo.

„Gniazda użytkowane są przez wiele lat i przez wiele bocianich pokoleń – napisała Danuta Daroszewska na stronie projektu „Bociany integrują”. – W Polsce udokumentowano gniazda stuletnie, np. na kościele w Kościerzynach w powiecie brzeskim, którego budowę odnotowano w kronice parafialnej. Zwykle nie ma dokładnych informacji o dacie założenia gniazda, ale większość służy bocianom przez kilkadziesiąt lat.

Niewielkie początkowo nowe gniazda są rokrocznie powiększane przez systematycznie dokładany nowy budulec. Z czasem dochodzą do rozmiarów 1,5-2 m średnicy i 2 m wysokości. Gniazdo mające 4 m wysokości zaobserwowano w Polsce i na Węgrzech. Ze względów bezpieczeństwa większą część tego polskiego gniazda usunięto. W Badenii-Wittenbergii na wieży kościelnej było gniazdo średnicy 180cm, wysokości 190cm i o masie ponad 2 tony.”

Więcej fascynujących informacji o bocianach przeczytacie na stronie http://www.bociany.edu.pl/.

Warto też wiedzieć, że nie wszędzie na świecie bociany witane są z otwartymi ramionami. Podczas przelotów nad Libanem wita je salwa ze strzelb – polowanie na migrujące bociany jest jedną z popularniejszych libańskich rozrywek. W ten sposób co roku giną dziesiątki tysięcy tych chronionych ptaków.

Polecamy też:

Lecą do nas bociany

 

Nie ma więcej wpisów