
Fot. Martouf/Deviantart
Uczniowie ruszyli w teren, by zbierać próbki mleka od krów i kóz z małych gospodarstw. Wszystko to w ramach projektu nauki obywatelskiej RóbRazem, którego organizatorem jest Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk (IBB PAN).
Po co naukowcom mleko z małych gospodarstw? Chodzi to, by znaleźć nieznane szeroko szczepy bakterii mlekowych, które wzbogaciłyby florę bakteryjną wykorzystywaną w mleczarniach. Dlaczego? Bo szczepów przemysłowych jest bardzo niewiele, w dodatku “pracują” w mleczarniach przez wiele lat i często się psują, np. powodując kwaśnienie mleka zamiast jego fermentacji, co posyła do rynsztoka hektolitry cennego surowca. Poza tym nowe szczepy mogą sobie lepiej radzić w przewodzie pokarmowym i w ogóle okazać się bardziej korzystne dla naszego zdrowia.
Uczniowie z olsztyńskich i podolsztyńskich szkół przez kilka miesięcy zbierali próbki mleka od krów i kóz z małych gospodarstw w ramach pierwszego czysto polskiego projektu nauki obywatelskiej RóbRazem. Po wstępnym przebadaniu ich pod kątem przydatności do dalszych analiz wybrane próbki wysłali do laboratorium w IBB.
– Wymyśliłem ten projekt, żeby zaangażować młodych ludzi z małych miejscowości w prawdziwe przedsięwzięcie naukowe, w ramach którego trzeba planować i wykonywać eksperymenty, nauczyć się współpracy i odgrywać rolę detektywa – powiedział Crazy Nauce dr Marcin Grynberg z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, gość naszej audycji „Homo Science” w radiu TOK FM.
U najciekawszych szczepów naukowcy zsekwencjonowali DNA, by odszukać te najbardziej obiecujące. Znaleziono takie, które wyjątkowo dobrze utrzymują się w przewodzie pokarmowym, mogłyby się okazać pomocne w leczeniu choroby Crohna czy bardziej efektywne w zastosowaniach przemysłowych.
Projekt RóbRazem zrealizowało konsorcjum w składzie: Bank Żywności w Olsztynie, Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego oraz Zespół Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących w Olsztynie.
O projekcie nauki obywatelskiej RóbRazem rozmawialiśmy z dr. Marcinem Grynbergiem 29 listopada w naszej audycji „Homo Science” w radiu TOK FM. Można jej posłuchać z internetu.