captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

 

Hyperion 2 na trasie. Fot. Projekt Hyperion/Facebook

Hyperion 2 na trasie. Fot. Projekt Hyperion/Facebook

Udało się! Polacy znowu zajęli pierwsze miejsce w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich. Znowu, bo w zeszłym roku ta sama drużyna też wygrała. Mistrzowie to drużyna Hyperion 2 z Politechniki Białostockiej. Na trzecim miejscu też Polacy –  Legendary Rover Team z Rzeszowa.

Zawody, które odbyły się w na pustyni Utah w USA polegają na serii zadań różnego typu, któremu podołać mają przygotowane wcześniej zdalnie sterowane roboty. W tym roku trzeba było m.in. pokonać ostry podjazd z kamieniami i zaliczyć poustawiane na nim (niektóre wrednie) bramki, dostarczyć astronautom w potrzebie niezbędne narzędzia czy pobrać próbkę gruntu i zbadać ją poszukując śladu życia.

Hyperion 2 na pomoc "astornaucie". Fot. Projekt Hyperion/Facebook

Hyperion 2 na pomoc “astornaucie”. Fot. Projekt Hyperion/Facebook

Każde zadanie było punktowane i choć nie udało się powtórzyć zeszłorocznego rekordu (nic dziwnego – 493 na 500 możliwych punktów!) Polacy prześcignęli ponad 20 drużyn. Jak twierdzą, zadania były 2-3 razy trudniejsze niż w zeszłym roku, więc zdobyte 368 punktów to świetny wynik.

University Rover Challenge odbywa się od 2007 roku, organizowane jest przez The Mars Society. Jego celem jest przygotowanie kadr i pomysłów na przyszłe wyprawy międzyplanetarne, przetestowanie technologii, poznanie potencjalnych problemów.

Manipulator Hyperiona 2. Fot. Projekt Hyperion/Facebook

Manipulator Hyperiona 2. Fot. Projekt Hyperion/Facebook

Drugą doskonałą wiadomością jest to, że w tym roku europejska edycja zawodów odbędzie się w Polsce! 5-7 września w Podzamczu niedaleko malowniczego zamku w Chęcinach w województwie świętokrzyskim pojawią się drużyny z całej Europy. Warto to zobaczyć – na pewno tam będziemy, a tu więcej o tym piszemy.

 

Polski łazik Hyperion 2 wygrał międzynarodowe zawody University Rover Challenge
5 (100%) 1 głosów

Nie ma więcej wpisów