captcha image

A password will be e-mailed to you.

Dziś jest najkrótszy dzień w roku, co oznacza, że od jutra może być już tylko lepiej 🙂 No i mamy początek astronomicznej zimy.

21 grudnia o godz. 17.28 nastąpi przesilenie zimowe – moment, w którym Słońce znajdzie się w zenicie nad zwrotnikiem Koziorożca. Jest to możliwie najdalej na południe wysunięta szerokość geograficzna, nad którą nasza gwiazda może górować pod kątem 90 stopni. Tak więc w tym okresie promienie słoneczne docierają do nas, znajdujących się na półkuli północnej, pod najniższym z możliwych kątów. Wysokość kątowa Słońca w zenicie dla Polski wyniesie dziś zaledwie 12-14 stopni!

Oświetlenie Ziemi w dniu przesilenia zimowego na półkuli północnej. Rys. Przemyslaw “Blueshade” Idzkiewicz/Wikimedia

Mamy więc dziś najkrótszy dzień w roku: Słońce wstało o godz. 08.02, a zajdzie już o godz. 15.23. Dzień potrwa więc 7 godz. i 21 minut. Co więcej, jesteśmy świeżo po nowiu Księżyca (który miał miejsce 18 grudnia), więc noc będzie nie dość że długa, to jeszcze ciemna. No, ale od jutra ciemności będą ustępować światłu dnia i tylko do końca roku dzień wydłuży nam się o 6 minut. A za trzy miesiące dni znowu będą dłuższe od nocy. Rozgrzejcie struchlałe w mroku serca tą nadzieją 🙂

Dziś rozpoczyna się też astronomiczna zima, która potrwa do równonocy wiosennej, czyli do 20 marca 2018, do godz. 17.15.

Więcej o przesileniu zimowym i innych zjawiskach astronomicznych w grudniu

 

2
Dodaj komentarz

avatar
 
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Karol OrczykowskiMaciej Recent comment authors

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciej
Gość
Maciej

Szczęśliwego Bożego Narodzenia.

Karol Orczykowski
Gość
Karol Orczykowski

Szczęśliwego święta przesilenia zimowego!

Nie ma więcej wpisów