captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.
XStat - strzykawka z gąbkami tamującymi krwotok

XStat – strzykawka z gąbkami tamującymi krwotok

Pomysł wziął się ze środka, który wstrzykuje się do wnętrza opony, gdy zrobi się w niej dziura. Zatyka on otwór i bez problemy można jechać dalej. Tyle, że tu sprawa była dużo poważniejsza. Chodziło bowiem o dziurę nie w gumie, a w ludzkim ciele.

Taką, jaką robi pocisk na polu bitwy. Wciąż to właśnie krwotok jest najczęstszą przyczyną śmierci w czasie walki. Problemem jest brak skutecznego mechanizmu tamowania krwotoku, który nadawałby się do stosowania w polowych warunkach, gdzie nie ma możliwości zaszycia uszkodzonego naczynia krwionośnego.

Trzeba zabrać broń rannemu

Obecnie standardową procedurą jest próba powstrzymania krwotoku przy pomocy tamponu z gazy, który ratownik po prostu wpycha w ranę. To niesamowicie bolesny proces – jak mówi w Popular Science John Steinbaugh, były sanitariusz sił specjalnych armii USA najpierw rannemu zabiera się broń. W dodatku takie działanie nie zawsze pomaga. Jeżeli po trzech minutach uciskania krwotok nie ustaje, gazę wyciąga się i całą procedurę zaczyna od nowa.

By zmienić tę sytuację i móc uratować więcej rannych założono w USA startup o nazwie RevMedx. Jego produkt to XStat – specjalny system tamujący krwawienie z głębokich ran. Pierwsze skojarzenie z naprawianiem opon okazało się nietrafione – firma próbowała opracować spray, który pokrywałby ranę i zastygając blokował krwawienie. Okazało się jednak, że ciśnienie krwi jest zbyt duże i przerywa taki opatrunek.

15 sekund wystarczy

Dlatego w RevMedx wymyślili coś innego – miniaturowe gąbki. Gąbkowe kółka o średnicy 1 cm umieszczone są wprost w ranie dzięki specjalnej konstrukcji aplikatorowi. Przypomina on strzykawkę, którą wkłada się do kanału utworzonego przez pocisk czy odłamek. Wystarczy nacisnąć tłok i porcja gąbek wypełnia ranę. Pod wpływem krwi rozszerzają się one i tak ściśle wypełniają przestrzeń, że tamują krwawienie w ciągu zaledwie 15 sekund. Przywierają do wilgotnej powierzchni tak skutecznie, że nie wypchnie ich ciśnienie nawet z dużej tętnicy. By mieć pewność, że w szpitalu wszystkie zostaną usunięte każda z gąbek nasączona jest kontrastem widocznym na zdjęciu rentgenowskim.

Jak działa XStat w ranie

Jak działa XStat w ranie

O tym, że całe przedsięwzięcie ma sens świadczyć może uzyskane przez RevMedx dofinansowanie. Już na wczesnym etapie 5 milionów dolarów dała armia USA. Potem projekt wsparła fundacja Billa i Melindy Gatesów, która chce wykorzystać XStat do tamowania krwotoków poporodowych. W planach jest też opracowanie materiału biodegradowalnego, którego nie trzeba będzie usuwać z ciała.

To jeden z tych projektów, które mogą uratować tysiące ludzi – nie tylko na polach walki, a w wielu codziennych sytuacjach – choćby podczas wypadku na drodze. Oby XStat szybko trafił do każdej apteczki.

za Popular Science

Jak puchnące gąbki mogą zatrzymać krwotok w 15 sekund
5 (100%) 16 głosów

Nie ma więcej wpisów