captcha image

A password will be e-mailed to you.
Robot Lego

Robot Lego

Z robotami jest pewien problem. Tkwi w nas bowiem jeszcze tęsknota, która zaczęła się gdzieś w latach 50. XX wieku. To czasy filmów science fiction takich, jak „Zakazana planeta” czy „Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia”. Pojawiły się tam roboty dumne, groźne, potężne takie, które ratowały, zdobywały, takie, z którymi trzeba było się liczyć.

Wtedy wiadomo było, że to pieśń przyszłości, że nie ma jeszcze takich maszyn, ale wkrótce powstaną. Potem były lata 60. z „Cyberiadą”, Trurlem i Klapaucjuszem oraz androidy Nexus-6 z „Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?”. No i lata 70. „Gwiezdne wojny”.

Wszędzie tam pojawiały się roboty, które dla ludzi były ważne. Możne je było kochać, nienawidzić, bać się ich lub podziwiać. A przynajmniej lubić. Były ważne. Replikanci z „Blade Runnera” fascynowali i straszyli

Tymczasem minęło pół wieku i mamy wreszcie wokół nas roboty. Montują w fabrykach samochody. Jeżdżą po domu sprzątając podłogę. Niektóre potrafią już nawet chodzić, tańczyć i grać na trąbce.

Tylko czy któreś z nich są dla nas ważne? Czy budzą emocje? Nie bardzo, najwyżej zaciekawienie. Nie robią tego wszystkiego, czego od nich kiedyś oczekiwaliśmy i co obiecywały filmy i książki science fiction. Być może najważniejszy jest ich brak samodzielności bo jak ma działać sprzątający robot, skoro wciąż trudno o maszynę, która byłaby w stanie bezpiecznie przebyć pokój, gdzie na podłodze rozsypane są zwykłe drewniane dziecięce klocki? Robot kroczący się poślizgnie, ten na kołach zablokuje, a gąsiennicowy najwyżej usypie przed sobą wał z zabawek. No i ten dystans wciąż w większości domów najbliżej idei robota jest… robot kuchenny

Roy Batty z Blade Runnera

Roy Batty z Blade Runnera

Nic więc dziwnego, że tęsknimy za robotami, które są blisko nas i robią coś ciekawego, wyjątkowego, coś za co możemy je podziwiać. Na razie nie ratują nam raczej życia, ba nie gotują nawet obiadów. Jest za to grupa oswojonych robotów, które zdobywają coraz większa popularność. To maszyny tworzone z zestawów Lego Mindstorms na początku wrześnie na rynku pokazała się już czwarta edycja tego zestawu.

To, co tak w nich urzeka, to właśnie prostota i potężne możliwości. Sercem każdego zestawu jest programowalny komputer, który odbiera informacje od zewnętrznych czujników i wydaje polecenia silnikom. Te czujniki to detektory koloru i dotyku, miernik odległości. W dodatku komputer z zestawu może komunikować się bezprzewodowo z zewnętrznym sprzętem takim jak laptop czy smartfon, które pozwalają na programowanie urządzenia i sterowanie nim. A do tego pełna zgodność z resztą klocków jak zwykle wszystko pasuje do wszystkiego.

Wszystko to pozwala na tworzenie tysięcy konstrukcji o zupełnie niezwykłych możliwościach. Poczynając od systemu sortującego obiekty (np. klocki) według koloru, przez robota układającego kostkę Rubika w 5 sekund aż po maszynę, która sama rozwiązuje papierowe sudoku wpisując odpowiednie liczby w kratki. Oczywiście każdy z tych robotów wymaga odpowiedniego zaprogramowania. Na szczęście system tworzenia algorytmów i programów dla robotów Lego jest przygotowany tak, by nawet dziecko mogło sobie z tym poradzić. Dosłownie roboty Lego są często wykorzystywane przy nauce podstaw programowania.

Może nie są to maszyny z „Blade Runnera” albo „Gwiezdnych wojen” ale są prawdziwe, sympatyczne i bardzo nam bliskie. I dlatego to właśnie one są chyba najbliższe ideałowi robotów, o jakich marzymy od pół wieku. Choć droga do samego ideału jeszcze taaaaka daleka…

O tym, jak działają nowoczesne roboty i jak łatwo można je tworzyć z klocków Lego można przekonać się podczas warsztatów robotycznych, które rozpoczynają się w Centrum Handlowym Europa Centralna w Gliwicach. Od najbliższej soboty 5 października, co tydzień aż do końca listopada będą odbywały się pokazy, warsztaty i zawody oczywiście wszystkie związane z robotami. Polecamy i zapraszamy całość organizuje dobrze nam znana ekipa z firmy iCount, która ma duże doświadczenie w takich akcjach.
Wszystkie szczegóły na stronie Roboty opanują Europę Centralną!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Nie ma więcej wpisów
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
%d bloggers like this: