captcha image

A password will be e-mailed to you.

Wraz ze Stowarzyszeniem Demagog i portalem Energetyka24 stworzyliśmy bazę wiedzy do pierwszego polskiego czatbota klimatycznego. To nasza odpowiedź na dezinformację klimatyczną i sposób na to, żeby kluczową obecnie wiedzę o klimacie przekazywać w sposób prosty, ale i niesztampowy. Czatbot – na razie w wersji testowej – działa już na stronie www.faktyoklimacie.pl. Zapraszamy do testowania go i zgłaszania uwag!

Artykuł jest elementem płatnej współpracy w ramach projektu #Faktyoklimacie realizowanego ze Stowarzyszeniem Demagog

Jakiś czas temu Stowarzyszenie Demagog zaprosiło nas do współtworzenia pierwszego polskiego czatbota klimatycznego. Bazę wiedzy dla niego budowaliśmy wraz z Demagogiem z portalem Energetyka24 (Grupa Defence24) przez ostatnie miesiące w ramach projektu #Faktyoklimacie. Z czatbota można skorzystać na stronie: www.faktyoklimacie.pl. Czatbot dostępny jest na razie w wersji testowej i wciąż jest przez nas udoskonalany.

Weszliśmy do tego projektu, żeby wspólnie z organizacjami zajmującymi się fact-checkingiem przeciwdziałać dezinformacji klimatycznej. Celem narzędzia jest automatyzacja weryfikacji informacji o klimacie, edukacja klimatyczna oraz promocja wiarygodnych źródeł wiedzy o zmianie klimatu. Czatbot jest prosty i przyjazny w obsłudze, dzięki czemu zachęca do pogłębiania wiedzy o zmianie klimatu. Bazę wiedzy stanowią pogłębione artykuły tworzone przez partnerów projektu. Materiały stworzone przez Crazy Naukę znajdziecie TUTAJ.

Widzimy, jak dużym wyzwaniem staje się walka z dezinformacją, mitami i fake newsami związanymi ze zmianą klimatu. Chcemy, żeby czatbot klimatyczny stał się łatwym w użyciu narzędziem do weryfikowania informacji o klimacie. Narzędziem, które szybko dostarczy podstawowych, zgodnych z najnowszą wiedzą naukową informacji o klimacie i rozprawi się z popularnymi mitami na ten temat.

Według badania opinii Instytutu Spraw Publicznych 81 proc. Polaków i Polek uznaje dezinformację oraz politykę klimatyczną za wyzwanie, a 61 proc. uważa je za poważny lub bardzo poważny problem. W tym samym badaniu niemal połowa (44%) polskiego społeczeństwa deklaruje, że spotkała się w ciągu ostatnich miesięcy z dezinformacją dotyczącą kwestii klimatycznych. Odpowiadając na problemy definiowane przez społeczeństwo, powołaliśmy do życia – wspólnie z Demagogiem i Energetyką24 – chatbota, który w atrakcyjnej formule informuje użytkowników o faktach na tematy związane z klimatem.

Funkcjonalności chatbota pozwalają na zadawanie pytań o podstawowe informacje dotyczące klimatu, jego zmiany oraz mitów klimatycznych. Ponadto możliwe jest korzystanie z quizu, zapisu do newslettera czy generowanie losowych ciekawostek o klimacie.

Baza wiedzy podzielona jest na 5 podstawowych kategorii:

  • Fakty o klimacie
  • Dezinformacja
  • Człowiek i klimat
  • Zasoby
  • Transformacja

Obecnie czatbot zasilany jest przez ponad 150 zagadnień i jest to wersja testowa, która w kolejnych tygodniach będzie uzupełniana. Na podstawie sugestii użytkowników i użytkowniczek będziemy sukcesywnie poszerzać wachlarz odpowiedzi oraz pytań w quizie. Docelowo baza wirtualnego asystenta zawierać będzie od 400 do 500 zagadnień stworzonych wraz z odbiorcami. W tym celu podczas rozmowy z czatbotem możliwe jest zgłaszanie tematów przez odpowiedni formularz.

Chcemy uczyć przez zabawę i upraszczać proces weryfikowania informacji o klimacie

– mówi Małgorzata Kilian-Grzegorczyk, prezeska Stowarzyszenia Demagog.

Projekt #Faktyoklimacie finansowany jest ze środków IFCN i Mety w ramach grantu The Climate Misinformation Grant Program.

Nie ma więcej wpisów