captcha image

A password will be e-mailed to you.
Źródło: SPP

Źródło: SPP

Od naukowego stand-upu, przez wykłady doświadczonych wykładowców, aż po podobne do TED-talków popularnonaukowe prezentacje o własnych badaniach młodych naukowców. Już w piątek rozpoczyna się w Oksfordzie piąta edycja popularnonaukowej konferencji „Science: Polish Perspectives”, na której spotykają się polscy doktoranci i naukowcy pracujący na całym świecie. Crazy Nauka jest patronem medialnym tego wydarzenia 🙂

W czwartek wieczorem, brytyjscy i polscy naukowcy wyjdą na zaimprowizowaną w pubie The Tavern scenę, aby pokazać bardziej zabawną stronę nauki. Tematy? Od istotnej roli, jaką odgrywa emotikon kupy dla nauki, przez życie seksualne bakterii, po złudzenia optyczne, które pomagają zgubić wagę. Wydarzenie ma charakter otwarty, zaproszeni są więc na nie nie tylko uczestnicy, ale także wszyscy Oksfordczycy. Na scenie oraz widowni znajdą się wspólnie studenci i naukowcy wielu narodowości, tym samym pokazując, że wbrew nastrojom wokół Brexitu, w społeczności badawczej współpraca międzynarodowa ma się świetnie.

Źródło: SPP

Źródło: SPP

Wideo o poprzedniej edycji konferencji:

Przez kolejne dwa dni uczestnicy konferencji będą brać udział w warsztatach i dyskusjach panelowych, prezentować swoje badania w popularnonaukowej formie na scenie oraz na plakatach. W piątek rano, w ramach jednego z warsztatów w zaledwie trzy godziny powstanie stratosferyczny balon, który następnie zostanie wypuszczony i pozwoli zebrać podstawowe informacje o atmosferze.

Zaraz po oficjalnym otwarciu, w którym weźmie udział Ambasador RP, prof. Arkady Rzegocki, na scenę wkroczą pierwsi prezentujący. Inaczej jednak niż na „zwyczajnych” naukowych konferencjach, tym razem ich rolą będzie przede wszystkim przekazanie treścią ludzi spoza ich wąskiej branży. Dlatego też podczas SPP przemówienia mają charakter podobny do TED-talków: są krótkie (10 minut), lekkie w formie i pozbawione trudnego żargonu. Tematyka wystąpień będzie zahaczać o wszystkie bodaj dyscypliny naukowe. Uczestnicy usłyszą zarówno o przyszłości komputerów kwantowych czy hologramach w stylu tych ze „Star Wars”, jak i spojrzą w detalu na ciekawe szczepy bakterii i wirusy. Nie zabraknie także przedstawicieli paleonotologii, neurobiologii, czy robotyki.

Konferencję będzie można obejrzeć na żywo na stronie „Science: Polish Perspectives” na Facebooku.

Źródło: SPP

Źródło: SPP

Pomiędzy wystąpieniami młodych naukowców, na scenę wkroczą goście specjalni. W tym roku wśród nich znalazł się między innymi Artur Chmielewski, który od ponad 30 lat pracuje dla NASA i przylatuje specjalnie do Wielkiej Brytanii aby opowiedzieć o lądowaniu misji Rosetta na komecie. Wystąpią także: Profesor Mariusz Ratajczak (University of Louisville), który przedstawi medycynę regeneracyjną, dr Gosia Trynka (Sanger Institute, Cambridge) z wykładem o genomice oraz Profesor Janusz Lewiński z wykładem z dziedziny chemii.

Konferencja jest także okazją, aby polscy studenci, naukowcy i doktoranci na co dzień pracujący w różnych ośrodkach akademickich rozrzuconych po całym świecie mogli się poznać, wymienić doświadczenia i nawiązać współpracę. Efekty takich działań już widać – jeden z tegorocznych prelegentów opowie, jak na „Science: Polish Perspectives” rozpoczął rozmowy o projekcie, który finalnie przyniósł mu współautorstwo prestiżowej publikacji w Nature.

Konferencja jest organizowana przez ekipę wolontariuszy pod egidą Fundacji Polonium, złożoną z organizatorów poprzednich edycji wydarzenia. Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.polishperspectives.org, profilu Science: Polish Perspectives na Facebooku oraz Fundacji Polonium na Twitterze.

Prof. Jerzy Vetulani o „Science: Polish Perspectives 2015”:

Na konferencji szczególnie podobał mi się entuzjazm – nie tylko ten, z którym ja zostałem przywitany, bardzo wysoki jest też poziom naukowy. Jestem bardzo zadowolony, że ta konferencja doszła do skutku i odbyła się w takiej wspaniałej atmosferze. Widzę, jaki jest pożytek z tego, że starzy i doświadczeni polscy uczeni zebrali się razem z młodymi, którzy dopiero wchodzą w ten wspaniały naukowy świat. Ta jedność pomiędzy najlepszymi mózgami w kraju i na Zachodzie to jest coś, co dla Polski jest bardzo ważne.

Science: Polish Perspectives to coroczna konferencja popularnonaukowa organizowana przez środowisko młodych naukowców polskiego pochodzenia, studiujących i pracujących na uczelniach na całym świecie. Celem SPP jest stworzenie platformy dla młodych badaczy w ramach, której mogliby wymieniać się doświadczeniami, nawiązywać kontakty, oraz pozyskiwać informacje na temat możliwości rozwoju kariery w Polsce i za granicą.

 

Nie ma więcej wpisów