captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.
12549_2016_244_fig1_html

Najnowsze odkrycie z Messel przypomina nieco matrioszkę (fot. Krister T. Smith)

Słynna kopalnia w Messel znowu dostarczyła naukowcom wiele radości.  Odkryto skamieniałość, która doskonale obrazuje trzy ogniwa łańcucha pokarmowego: wąż połknął jaszczurkę, która zjadła owada.

W 2008 roku także odkryto podobną skamieniałość– był to rekin, w którego wnętrzu znajdował się płaz, który wcześniej zjadł niewielką rybkę. Tym razem to wąż upolował niewielką iguanę, która wcześniej pożarła owada. Ciało węża zakonserwowało się w osadach jeziornych około 48 milionów lat temu.

aaa

Wyodrębnione ciała trzech zwierząt (fot. Krister T. Smith)

Nie jest do końca wiadome, w jaki sposób najedzony wąż stracił życie – najprawdopodobniej zatruł się toksycznymi wyziewami z jeziora. Jedyne co wiadomo, biorąc pod uwagę jego rozmiar, to że zwierzę było młode – jego długość nie przekroczyła 100 centymetrów. Odkrycie opisano szczegółowo w naukowym czasopiśmie Palaeobiodiversity and Palaeoenvironments.

640px-eurohippus_with_fetus

Ciężarna samica Eurohippusa – zaznaczono miejsce, w którym znajduje się płód fot. (Von Jens Lorenz Franzen, Christine Aurich, Jörg Habersetzer – CC BY 2.5)

Kopalnia w Messel słynie z fantastycznych odkryć. Jednym z najsłynniejszych są szczątki Eurohippusa – ciężarnej samicy pierwotnego konia. Zachowały się w bitumicznych łupkach przez ponad 47 milionów lat.

Skamieniałość jak matrioszka – niesamowite odkrycie w Niemczech
5 (100%) 3 głosów

Nie ma więcej wpisów