captcha image

A password will be e-mailed to you.
Straszne twarze - dziwne złudzenie optyczne

Straszne twarze – dziwne złudzenie optyczne

Zwykle prezentujemy Wam zjawiska, które mają swoje naukowe wyjaśnienie. Ale nie tym razem. Złudzenie, które możecie zobaczyć działa w nieznany jeszcze sposób. Oczywiście nie ma w tym niczego nadprzyrodzonego (brrrr…) – po prostu jesteśmy świadkami powstawania nowej naukowej teorii. Mamy już więc doświadczenie i dopiero powstają hipotezy mające je wyjaśnić. Potem przyjdzie czas na weryfikację i teorię. A więc – nauka tworzona na żywo.

To zjawisko zaobserwował student Sean Murphy, który przygotowywał zestaw twarzy do innego doświadczenia. Ustawił je tak, by pokrywało się położenie oczu i przeglądał kolejne zdjęcia. Nagle zauważył jakieś dziwne zniekształcenie, które umykało gdy uważniej się wpatrywał. W ten sposób odkrył zjawisko nazwane efektem zniekształcenia wyskakujących twarzy. Uwydatnia ono każdą cechę zestawianych twarzy – powiększa duże szczęki, zmniejsza małe nosy i poszerza szerokie czoła. Efekt – dość straszny.

Poniższy film zmontowany z twarzy celebrytów (którzy z pewnością brzydcy nie są) zdobył w zeszłym roku drugą nagrodę w konkursie na najlepszą iluzję roku. Naszym zdaniem powinien był zdobyć miejsce pierwsze.

Ale do rzeczy. Sprawa jest prosta. Włączcie film i patrzcie na krzyżyk na środku. Po chwili zobaczycie dziwne zniekształcenie twarzy. W dowolnym momencie możecie oderwać wzrok od krzyżyka i spojrzeć na oblicza. Staną się normalne. Możecie też zatrzymać film i obejrzeć go patrząc na same twarze. Nie zostały w żaden sposób zmienione. To nasz mózg funduje nam takie dziwne zjawisko.

Czego u nas szukaliście?

10
Dodaj komentarz

avatar
 
10 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
KlPiotrr SWlkpMagdaidrinsachi Recent comment authors

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Damian
Gość
Damian

Dobre dobre XD

ja
Gość
ja

Nie widzę, nie działa u mnie 🙁 Czy odległość ma znaczenie? Okulary na nosie?

Kawka
Gość
Kawka

U mnie zez rozbieżny, zjawisko nie występuje…

nina
Gość
nina

Ale o co chodzi? Niczego niezwykłego nie widzę…

inka
Gość
inka

Widzę! Gdy się wpatruję w krzyżyk kątem oka “widzę” wykrzywione twarze lub dziwne oczy oraz bardzo grube rzęsy u niektórych kobiet.

sachi
Gość
sachi

nie dziala

idrin
Gość
idrin

No bez urazy, ale wyjaśnienie jest banalne. Po protu mózg próbuje z dwóch różnych twarzy ‘skleić sobie’ jedną, bo gdy patrzymy na krzyżyk, to mózgowi się wydaje, że zezujemy, i próbuje to skorygować. W ten sposób pierwsza twarz jest deformowana drugą i na odwrót.
Spróbujcie po lewej i prawej stronie pokazać identyczną twarz. Nic się nie stanie, co najwyżej wrażenie lekkiego ‘pływania’, gdy mózg próbuje zmusić oczy do akomodacji.

Magda
Gość
Magda

nasz mózg usiłuje wyciągnąć medianę 🙂

Piotrr SWlkp
Gość
Piotrr SWlkp

Ja bym to nazwał “złudzeniem karykatur”.

Kl
Gość
Kl

Ciekawe czy zestawione karykatury zmieniłyby się w normalne twarze :p

Nie ma więcej wpisów