captcha image

A password will be e-mailed to you.

Prędkość światła to rzecz święta i nienaruszalna. Słynne 300 000 km/s (ściślej rzecz biorąc to 299 792 458 m/s) wykuwa w szkole każdy. Jednak później mało kto pamięta, że to prędkość światła w próżni, a tymczasem w ośrodkach materialnych bywa ona znacznie niższa.

W słoneczny wakacyjny dzień przyłapaliśmy właśnie światło na tym, jak poruszało się znacznie wolniej, niż owe 300 000 km/s. Wystarczyło, że trafiło do szkła, a już jego prędkość spadła do około 200 000 km/s. W dodatku wzorzysta szyba sprawiła, że na podłodze doskonale widać było, że różne długości fali leciały z różną prędkością.

Ta zależność prędkości rozchodzenia się fal od ich częstotliwości nazywa się dyspersją i to ona odpowiada za rozszczepienie światła. Tak więc tęczę zarówno tę na podłodze łazienki, jak i tę na niebie zawdzięczamy właśnie temu, że światło wcale nie zawsze osiąga prędkość światła przynajmniej tę znaną dla próżni.

Czego u nas szukaliście?

1.4 9 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ziom
Ziom
7 lat temu

Nie machnęliście się? Wydaje mi się, że prędkość rozchodzenia się fal światła o różnych częstotliwościach jest taka sama natomiast różne są ugięcia tych fal w momencie zmiany ośrodka przez który biegną. stopień ugięcia się fali jest zależny od jej częstotliwości

Pawel
Pawel
Reply to  Ziom
2 lat temu

machneli sie:)

Pawel
Pawel
2 lat temu

oczywiście bzdura w artykule bo predkosc światła tj fali elektromagnetycznej jest stała, nie jest stały natomiast czas w jakim przez dany osrodek „przebija sie” ta fala, w szkle fala przekazuje energie czasteczka a te robia to ponownie wiec pozornie dla obserwatora swiatlo zwalnia lecz nie z punktu widzenia samej fali, dla niej prędkości jest niezmienna, cuda by sie dzialy gdyby faktycznie fala zwalniala, prawdopodobnie nabrala by masy^^ ( e=mc2 )

Darek
Darek
Reply to  Pawel
2 lat temu

Myśl trochę. Droga jest stała. Różny jest czas przebijania się przez ośrodek. I ty mówisz o stałych prędkościach? To czym jest prędkość?

Jednorożec
Jednorożec
2 lat temu

Dyspersja jest wynikiem różnego współczynnika załamania dla każdej z częstotliwości przy zmianie ośrodka w którym się porusza, a nie ich prędkości…. Słabo… ludzie to czytają i potem powtarzają głupoty, bo Ty nie poswiecisz dość czasu, żeby doczytać

Nie ma więcej wpisów
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: