captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

https://www.sciencealert.com/watch-a-grandpa-sees-colours-for-the-first-time-with-glasses-that-correct-colour-blindness

Powstały okulary, które pozwalają zobaczyć kolory ludziom cierpiącym na zaburzenia widzenia barw. Firma, która je produkuje zbiera zapisy chwil, w których użytkownicy po raz pierwszy w życiu zobaczyli świat w pełnej gamie kolorów.

Ślepota barw to zespół zaburzeń widzenia kolorów polegający na problemie z rozróżnianiem kolorów. Zwykle upośledzone jest widzenie koloru zielonego i zielonego, rzadziej żółtego. Może ono wynikać z różnych przyczyn – u niektórych ludzi jest to całkowity brak niektórych komórek odpowiedzialnych za odbiór kolorów (czyli czopków). Jednak bardzo często komórki te są obecne, jednak niewłaściwie działają – różne długości fal wzbudzają te same czopki sprawiając, że człowiek nie może odróżnić na przykład koloru czerwonego od zielonego.

Poniżej przykład – widok pokazujący symulację widzenia barw przy różnych rodzajach zaburzenia.

  1. widzenie pełnej palety
  2. protanopia – nierozpoznawanie barwy czerwonej (mylenie jej z zielenią)
  3. deuteranopia (tzw. daltonizm) – nierozpoznawanie barwy zielonej (mylenie jej z czerwoną)
  4. tritanopia – nierozpoznawanie barw niebieskiej (mylenie jej z czernią)

Opisy za Wikipedią

Fot. Crazy Nauka

Fot. Crazy Nauka

Właśnie w takich sytuacjach mogą pomóc specjalne okulary opracowane przez firmę Enchroma. Przy pomocy złożonego algorytmu obliczono, jakie długości fal należy odfiltrować, by dany typ czopków nie był pobudzany przez różne kolory. Okulary początkowo zostały stworzone po to, by chronić oczy chirurgów operujących za pomocą lasera, jednak po modyfikacji wprowadzono je do sprzedaży dla ludzi z zaburzonym widzeniem barw.

Efekty ich stosowania robią wrażenie. Ten film przedstawia reakcję 66-letniego architekta krajobrazu, Nolla Stafforda, który przez całe życie cierpi na upośledzenie widzenia barw. W prezencie urodzinowym dostał okulary Enchroma. I… sami zobaczcie:

Producent zachęca klientów, by filmowali pierwszą chwilę po włożeniu okularów. Pomysł się sprawdza, bo zainteresowanie okularami rośnie mimo ich ceny zaczynającej się od 269 dolarów. Ten film to kompilacja takich reakcji. Cóż, naprawdę można się wzruszyć:

Oczywiście okulary nie leczą ślepoty barw, a stanowią tylko rodzaj protezy. Ale efekt jest naprawdę imponujący.

 

 

 

 

Tak reagują ludzie, którzy po raz pierwszy zobaczyli świat w pełnym kolorze
5 (100%) 8 głosów

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów