captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Źródło: unsplash.com/Pexels

Rekord padł w kwietniu 2017 roku: 410 cząstek na milion (ppm). Ludzkość nie doświadczyła w swojej historii tak wysokiego stężenia dwutlenku węgla w atmosferze. W zasadzie czegoś podobnego nie było od 3 milionów lat! A poziom tego gazu będzie rósł jeszcze bardziej…

Rekord padł 18 kwietnia 2017 roku, a odnotowało go obserwatorium Mauna Loa na Hawajach, należące do University of California San Diego. Warto zapamiętać tę datę, bo stężenie dwutlenku węgla, jakie wówczas zostało przekroczone, można porównać tylko ze stanem sprzed 3 milionów lat.

A i tempo tych zmian jest zatrważające. W 2015 roku średnia koncentracja dwutlenku węgla po raz pierwszy przekroczyła 400 ppm (cząstek dwutlenku węgla na milion), a w lutym 2017 roku na Mauna Loa naukowcy odnotowali już 406,42 ppm.

Czy straszę? Owszem. Czy nadmiernie? Wcale nie. O zmianach klimatu czytamy niechętnie, bo naprawdę ile można słuchać, jak naukowcy do znudzenia powtarzają, że stężenie dwutlenku węgla rośnie i rośnie? Już dawno uśpiliśmy czujność i jakąkolwiek wrażliwość na tego typu tematy. Tyle że ta właśnie zmiana może okazać się o wiele bardziej dotkliwa niż jakiekolwiek zmiany polityczne, których jesteśmy świadkami.

Spójrzcie tylko na wykres tego, co działo się ze stężeniem dwutlenku węgla w atmosferze w ciągu ostatnich 10 tys. lat. Mówi więcej niż tysiąc słów:

Stężenie dwutlenku węgla w atmosferze w ciągu 10000 lat. Źródło: EPA/naukaoklimacie.pl

Takiego stężenia dwutlenku węgla w atmosferze nie było na Ziemi od 3 milionów lat, a więc nasz gatunek nigdy dotąd go nie doświadczył. Nigdy też w historii ludzkości to stężenie nie rosło tak szybko.

Tempo, w jakim rośnie ostatnio stężenie CO2 jest absolutnie rekordowe. Mierzone przez NOAA w obserwatorium na Mauna Loa stężenie CO2 w 2016 roku wzrosło o 3 cząsteczki na milion cząsteczek powietrza (ppm), podobnie jak rok wcześniej. Są to rekordowo wysokie wzrosty, bezprecedensowe w 59-letniej historii pomiarów. To już piąty rok z rzędu, kiedy stężenie CO2 rośnie o ponad 2 ppm

– napisał Marcin Popkiewicz w serwisie Nauka o Klimacie, który polecamy Wam jako jedno z najbardziej rzetelnych źródeł naukowej wiedzy o zmianach klimatycznych.

Dwutlenek węgla jest gazem cieplarnianym, który ma największy wkład w ocieplenie klimatu. Warto też wspomnieć, że gwałtownie rosną również stężenia innych gazów cieplarnianych: metanu (CH4) i podtlenku azotu (N2O). Wykresy pokazujące wzrost koncentracji tych gazów w powietrzu szybują w górę podobnie jak wykres CO2.

Tak znaczące zmiany składu atmosfery naszej planety to rezultat naszej działalności – w przypadku emisji CO2 spalania paliw kopalnych i wylesiania, w przypadku CH4 i N2O głównie działalności rolniczej. Szerzej zaś ujmując, rosnącej skali naszej działalności gospodarczej

– dodaje Marcin Popkiewicz.

Te informacje powinny wzbudzić refleksję, choć niestety najprawdopodobniej wzbudzą tylko dyskusję, w ramach której osoby negujące ludzki wkład w ocieplenie klimatu będą dowodzić, że mamy czyste ręce i tak już było, zanim pojawił się człowiek (nieprawda, tempo zmian jest bezprecedensowe), a w ogóle to winne są cykle słoneczne (nieprawda), a nie my.

Tkwimy w klimatycznym klinczu i już fizycznie odczuwamy skutki tych zmian tutaj, w Polsce, a wciąż musimy zmagać się z opiniami ludzi, którzy albo w globalne ocieplenie nie wierzą (jakby to była kwestia wiary), albo usiłują za wszelką cenę umyć od niego ręce. Ciekawe, co o nich powiedzą nasze dzieci, dla których globalne ocieplenie będzie naprawdę dotkliwym spadkiem po rozmiłowanych w paliwach kopalnych poprzednich pokoleniach.

Czy wciąż możemy coś zrobić, by spowolnić proces globalnego ocieplenia?

Odpowiedź nie jest ani łatwa ani jednoznaczna. Właśnie na jej znalezieniu skupia się „Punkt krytyczny – Energia odNowa” – polski pełnometrażowy film i serial, który opowiada o przyczynach powstawania zmian klimatu i działaniach, które warto i trzeba podejmować. Premiera filmu odbędzie się w weekend otwarcia festiwalu Millennium Docs Against Gravity w Warszawie, 14 maja 2017 roku.

Więcej informacji na temat filmu i związanej z nim akcji znajdziecie na stronie Energia odNowa. Tam również można zgłosić się na bezpłatne pokazy filmu, które odbędą się w w ośmiu polskich miastach: Krakowie, Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Szczecinie, Katowicach, Łodzi, Lublinie i dwóch za granicą: Berlinie i Brukseli.

Tak wysokiego stężenia dwutlenku węgla nie było od początku istnienia człowieka
5 (100%) 16 głosów

9
Dodaj komentarz

avatar
 
6 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
Henryk GutArtur WronaKuwakaAleksandra Kardaśxaliemorph Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ryszard Wola
Gość
Ryszard Wola

“””Kiedy na Ziemi zaczęło rozwijać się życie, skład jej atmosfery był zupełnie inny niż dzisiaj. Było w niej ponad 20 procent dwutlenku węgla (CO2), który wdychały żywe istoty. Jego ilość znacznie spadła i obecnie wynosi zaledwie 0,03 procenta. Nasze ciała musiały się jakoś do tego stopniowo przystosować. Dokonało się to poprzez utworzenie wewnętrznego środowiska gazowego zawartego w małych powietrznych woreczkach (pęcherzykach) znajdujących się w płucach, w których optymalne stężenie CO2 powinno wynosić 6,5% czyli prawie 200 razy więcej niż we wdychanym powietrzu atmosferycznym.””” – nie wygląda na to, że przy stężeniu 406,42 ppm, które rośnie o ponad 2 ppm rocznie… Czytaj więcej »

Crazy Nauka
Gość
Crazy Nauka

Otóż nie. Nie rozumiesz. Nikt nie mówi o uduszeniu się. Przeczytaj jeszcze raz o co chodzi. Tym razem uważnie.

xaliemorph
Gość
xaliemorph

Czy ty wiesz że piszesz głupoty? Z wielką chęcią zaproponuję Tobie komorę gazową z wyszczególnionym przez Ciebie stężeniem CO2. Dzięki czemu udowodnisz swoją tezę … Udowodnisz za wszelką cenę, nawet za cenę życia bo nie masz szans dłużej żyć w atmosferze o podanym przez Ciebie składzie.

To brednie na poziomie ortodoksyjnych antyszczepionkowców czy bezkrytycznego kreacjonizmu w swojej najbardziej radykalnej formie.

Habanerdo
Gość
Habanerdo

Warto doprecyzować, że przemysł rolniczy, to hodowle zwierząt do uboju – bydło, świnie, drób i inne. te farmy oraz przemysłowe ubojnie dosłownie okradają nas z wody, powietrza i zdrowia, ale nikogo to nie obchodzi, tak długo jak schabowy ląduje na talerzu.

lolo
Gość
lolo

Wszyscy mówią o wzroście CO2 który nie jest tak istotny jak wzrost ilości metanu w atmosferze, o czym się w ogóle prawie nie mówi. A metan jest największym problemem.

Aleksandra Kardaś
Gość
Aleksandra Kardaś

Zapewniam, że również o metanie pisze się sporo. jest uwzględniany w każdym biuletynie WMO na temat gazów cieplarnianych (http://www.wmo.int/pages/prog/arep/gaw/ghg/GHGbulletin.html ), ma swój własny cykliczny “Global Methane Budget” (http://www.globalcarbonproject.org/methanebudget/ ), wszyscy zastanawiają się, skąd wynika najnowszy wzrost jego koncentracji po kilkletniej stabilizacji (http://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/nieoczywisty-metan-205 , https://climate.nasa.gov/news/2577/detergent-molecules-may-drive-recent-methane-changes/ ).
Na razie jednak dwutlenku węgla jest w atsmoferze na tyle dużo, że to jego wpływ na klimat jest dominujący: http://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-to-metan-jest-glowna-przyczyna-ocieplenia-80

Kuwaka
Gość
Kuwaka

Jak zmierzono ilość CO2 10 tys. lat temu? Kto tego dokonał?

Artur Wrona
Gość
Artur Wrona

Jest na to prosty sposób. Sadzić rośliny wszędzie, gdzie się da. Wszelkie niezagospodarowane tereny zalesiać do granic możliwości, zaś budynki doprowadzać do zarośnięcia przez rośliny pnące typu bluszcz czy winorośle. Ponadto przy drogach sadzić drzewa, a wszelkie główne szlaki komunikacyjne obsadzać krzewami. Ze szkoły przecież znamy proces fotosyntezy. Ponadto rośliny w zimie chronią przed zimnem a w lecie przed skwarem, co znacznie obniży zużycie energii potrzebnej na ogrzewanie zimą lub klimatyzację latem. Ponadto szkoda, że tak się marnuje CO2, kiedy można z tego wytworzyć różne inne związki typu alkohol i nie tylko. [https://www.crazynauka.pl/dwutlenek-wegla-plus-woda-rowna-sie-alkohol/]. Dużym postępem byłoby nauczyć się przetwarzać na… Czytaj więcej »

Henryk Gut
Gość
Henryk Gut

“od 3 milionów lat” – życie powstało znacznie wcześniej, i przez ostatnie 200 milionów lat CO2 było w atmosferze 4x więcej (niż obecnie). Moim zdaniem “wracamy do źródeł” – sprzed (blisko 3mln lat liczącego) zlodowacenia, a oprócz stężenia 1600ppm, wzrośnie średnia temperatura Ziemi o 4K i poziom oceanów o jakieś 27m. Oprócz negatywnych skutków “wielkiej wody” (rozwiniemy hodowlę ryb na Żuławach), musimy uporać się z brakiem wody, w reszcie kraju – bo zanik Golfsztromu, da nam klimat południowego Kazachstanu. Budujmy retencję i zbiorniki na deszczówkę

Nie ma więcej wpisów