captcha image

A password will be e-mailed to you.
Tetrodotoksyna

Tetrodotoksyna i ryba fugu

Tetrodotoksyna to jedna z najsilniejszych trucizn świata. Ta neurotoksyna znajduje się w ciałach wielu gatunków zwierząt – m.in. niektórych ropuch, ośmiornic czy rozgwiazd. Ale najbardziej znane są ryby z rodziny rozdymkowatych, bo to z nich przyrządza się japońskie danie fugu. Źle przyrządzone zawiera tetrodotoksynę w dawce, która może wywołać śmierć. Znanych jest co najmniej kilkaset przypadków śmiertelnych zatruć fugu.

Działanie tetrodotoksyny polega na zablokowaniu przekazywania impulsów elektrycznych w nerwach, co prowadzi to paraliżu mięśni. Przyczyną śmierci jest zazwyczaj porażenie przepony, co powoduje uduszenie. Jednocześnie tetrodotoksyna nie przechodzi przez barierę krew-mózg, co sprawia, że mimo paraliżu ofiara zachowuje zwykle świadomość.

W większości przypadków śmierć następuje po upływie od 4 do 24 godzin, choć znany jest przypadek zgonu już po 17 minutach od spożycia neurotoksyny. Jeśli chory przeżyje 24 godziny, prawie zawsze wraca do pełnego zdrowia, choć bywa, że przez kilka dni pozostaje w śpiączce. Nie jest znana odtrutka na tetrodotoksynę, choć eksperymentuje się z przeciwciałami wiążącymi substancję. Leczenie polega na usunięciu pokarmu z żołądka, podaniu węgla aktywnego i podtrzymywaniu oddechu.

Tetrodotoksyna może dostać się do organizmu różnymi drogami – pokarmową, przez ranę czy, wdychanie. Jest ona około 100 razy bardziej toksyczna od cyjanku potasu, przy spożyciu dawka 25 miligramów wystarczy do zabicia przeciętnej osoby, przy zastrzyku – nawet pół miligrama.

Pierwszy zanotowany przypadek zatrucia tetrodotoksyną miał miejsce 7 września 1774 roku, gdy załoga kapitana Jamesa Cooka pochorowała się po spożyciu złowionych ryb. U ludzi pojawiło się drętwienie i problemy z oddychaniem, nikt jednak nie zmarł. Zdechły za to wszystkie świnie, które dostały resztki jedzenia i odpadki. Prawdopodobnie zwierzęta zjadły te części ryby, które zawierały najwięcej toksyny.

Tetrodotoksyna jest tym bardziej niebezpieczna, że jej właściwości nie zmienia gotowanie ani inne rodzaje obróbki żywności.

Co ciekawe naukowcy wciąż nie są pewni mechanizmów powstawania i transportu toksyny w ciele zwierząt. Wiadomo, że wytwarzana jest ona przez bakterie symbiotyczne z rodzaju Pseudomonas i Vibrio.

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów